Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Přesně před 107 lety vyplul nepotopitelný TITANIC: Vrak lodi vydal překvapivé TAJEMSTVÍ

Zdroj: facebook.com
+ Dalších 5 fotografií
VÝROČÍ
Nepotopitelná loď, jak se Titaniku přezdívalo, se na svou první a zároveň poslední plavbu vydala 10. dubna 1912. Loď plula ze Southamptonu v Anglii do New Yorku. Potopila se pouhý pátý den po vyplutí. Jeho vrak se dlouhá desetiletí nedařilo objevit, nakonec se štěstí usmálo na amerického oceánografa Roberta Ballarda v roce 1985, který “nepotopitelnou” loď objevil v hloubce čtyř kilometrů.

K potopení legendárního Titaniku došlo během jeho první a zároveň i poslední plavby dne 15. dubna 1912, kdy loď narazila do ledovce. Velké neštěstí si tehdy vyžádalo přes 1500 mrtvých.

Za nalezením vraku Titaniku stál primárně Robert Ballard, kterému pomohlo americké námořnictvo. To expedici podpořilo jak po technické stránce, tak i finančně. Objev legendární lodi byl ale vlastně náhoda. Původně se totiž pátralo po ztracených jaderných ponorkách. Ballard musel kvůli operaci vyvinout dálkově ovládanou ponorku bez posádky, která by se dokázala potopit až do hloubky, v níž se vrak lodi nacházel.

1. září 1985 kamery ponorky Argo zaznamenaly úspěch - narazily na lodní kotel z Titaniku. Další den byla objevena přední část trupu lodě a poté i její záď. Odhalením vraku Ballard vyvrátil mýtus, že se Titanic potopil neponičený. Jeho zkázu po střetu s ledovcem způsobilo údajně šest malých otvorů na pravoboku lodi, a ne stometrová trhlina na pravoboku lodi, jak bylo uvedeno v legendárním filmu Jamese Camerona

Bádání dospělo také k závěru, že k potopení kolosu přispěla i křehká ocel s vysokým obsahem síry, která nevydržela velký tlak vody. Titanic tak klesal pod hladinu, kde náhlé vyrovnání tlaku zapříčinilo výbuch, který plavidlo rozdělil na několik částí.

Související články

Další články