Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Přenos koronaviru na zvíře není vyloučený. Lidé musí dodržovat určitá pravidla, tvrdí veterinář

Zdroj: Profimedia.cz
mazlíčci
Česko se v posledních dnech zařadilo k zemím, kde se výskyt koronaviru prokázal. Aktuálně je u nás potvrzeno pět nakažených pacientů, kteří zůstávají v izolaci na infekčním oddělení v nemocnicích. Strach nyní koluje nejen mezi lidmi, kteří se snaží nákaze vyhnout, ale často je napadá, jestli nemůže koronavirus chytit i jejich mazlíček. Zeptali jsme se veterináře, jestli jsou tyto obavy na místě.

Majitelé zvířat se nebojí jen o sebe, ale i o své domácí mazlíčky, zvlášť když se objevila informace, že v Hong-Kongu posílají do karantény i psy. I když se jedná jen o psy nakažených pacientů, tato zpráva může ve spoustě lidí způsobit neklid a strach.

Přenos není prokázán, ale není vyloučen

Veterináři mají ale o přenosu koronaviru na zvířata jasno. "Pes nebo kočka typem koronaviru z Wu-Chanu dle současných poznatků nemohou onemocnět," uvedl pro eXtra zvěrolékař Jiří Žák. "Ze všech dosud dostupných informací nebyl prokázán přenos koronaviru ze zvířete na člověka nebo z člověka na zvíře," doplnil. Jediná informace o prvotním přenosu koronaviru ze zvířete na člověka vzešla z Wu-chanu, kde existovala možnost, že se na trhu se zvířaty lidé poprvé nakazili. "Je to stále neprokázané podezření," vysvětlil lékař.

Jiří Žák ale nevylučuje, že k přenosu dojít nemůže. "Jestli se však nějaký člověk od někoho nakazí, tak to bude jiný člověk někde v nákupním středisku, v kině, v kostele, v MHD nebo v hospodě či na tancovačce v klubu. Ne jejich vlastní zvíře," sdělil dále.

Zvířata by se neměla stýkat s nemocnými

Lidé nemusí mít o svá zvířata strach. Pro mazlíčky platí stejná prevence jako pro lidi. "Neměli by přicházet do kontaktu s nemocnými lidmi, kteří trpí jakýmkoliv respiračním onemocněním," řekl Žák. Majitelé psů nebo koček by neměli podléhat panice a shánět pro své mazlíčky roušky. "Je nesmysl zvířatům nasazovat nějaké ústní roušky nebo improvizované respirátory. Je to zbytečné, protože virus se přenáší nejen ústy a nosem, ale i sliznicemi oka."

Veterinář spíše zdůrazňuje důležitost dodržování hygieny u lidí. "Lidé by měli dodržovat standardní hygienické postupy, pravidelné umývání rukou atd. Maximálně mohou zkusit zdokonalit techniku mytí svých rukou, spousta lidí neví, jak si správně a dobře umýt respektive vydezinfikovat ruce," uzavřel zvěrolékař.

Výskyt koronaviru v Česku sledujeme ONLINE. Všechny dostupné informace naleznete ZDE.

Související články

Další články