Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Přemysla a Hanu měl zabít kvůli vile v Bubenči: Pro Tomáše Fialu chce žalobkyně 30 let vězení

Přemysla a Hanu měl zabít kvůli vile v Bubenči: Pro Tomáše Fialu chce žalobkyně 30 let vězení
Zdroj: Policie ČR
vražda
Státní zástupkyně Jana Murínová dnes navrhla soudu, aby čtyřiadvacetiletému Tomáši Fialovi uložil třicetiletý trest vězení za dvojnásobnou vraždu. Mladík podle ní zabil partnerský pár z Prahy kvůli historické vile v Bubenči za několik desítek milionů korun, kterou chtěl spolu se svým vrstevníkem Jiřím Nehybou podvodem získat. Mladý muž obvinění odmítá. Pro Nehybu žádá žalobkyně pětileté vězení a peněžitý trest 10,5 milionu korun za pokus o podvod. Oba advokáti chtějí, aby soud jejich klienty osvobodil. Mladíci budou svá poslední slova pronášet v pátek. Soud pak pravděpodobně vynese i rozsudek.

Fialovi podle státní zástupkyně přitížily zejména promyšlenost a motiv vraždy. Jeho vina se prokázala, přestože nepřímými důkazy, uvedla. Nehybovi podle ní pomohla částečná spolupráce a bezúhonnost, jeho čin však nelze bagatelizovat. "Bez podvodu by nebyla vražda," uvedla.

Fiala zpočátku hlavního líčení uváděl, že zabil pouze jednoho z páru - sedmapadesátiletého muže - a to v sebeobraně. Později výpověď změnil a prohlásil, že se smrtí ani jednoho neměl nic společného. Mladíkovi hrozí v případě odsouzení až dvacetileté vězení nebo výjimečný trest. Muže a jeho o 15 let starší partnerku zabil podle obžaloby počátkem června 2019, těla dvojice našla policie po čtyřech měsících pátrání ve středočeské nádrži Švihov na řece Želivce.

Murínová Fialovu tvrzení, že u smrti páru vůbec nebyl, neuvěřila. "Výpověď, kterou uvádí teď, vykazuje takové rozpory, které jsou podle mě nevysvětlitelné," uvedla ve své závěrečné řeči. Za nevěrohodné označila zejména jeho prohlášení o tom, že byl pravděpodobně svědkem odstranění ženina mrtvého těla a že se ho pravděpodobně účastnil její partner. Nevyloučila však, že se muž spolu s Fialou a Nehybou pokoušel ženu podvodem připravit o drahou pražskou nemovitost, která jí patřila.

Tvrzení

Bývalý student Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Fiala uvedl, že spolu se svým partnerem a spolubydlícím Nehybou sjednávali s mužem a ženou koupi vily. Poslední detaily dohody měl dojednat Fiala na chatě ve vesnici Velká Paseka nedaleko jeho bydliště v Ledči nad Sázavou. Začali se však hádat, a tak mladík objekt opustil. Vrátil se až pozdě v noci kvůli zapomenuté tašce. Uviděl dva muže manipulovat s bezvládným ženiným tělem.

"Proč jel pro své věci v noci a nepočkal do rána?" uvedla Murínová. "Proč nezavolal policii, když vyděl vynášet mrtvé tělo?" dodala. Fialovi podle ní nepomohly ani výpovědi jeho rodičů, kteří shodně prohlásili, že se jejich syn vrátil odpoledne domů a nebyl ani v rozrušeném stavu. Mladíkovu verzi podle ní vyvracejí důkazy.

S tím nesouhlasí Fialův advokát, podle kterého neexistují ani nepřímé důkazy k odsouzení jeho klienta. "Není možné odsoudit za vraždu nevinnou osobu jen proto, že se policii neprokázalo ztotožnit čtvrtou osobu," uvedl právník. Motiv k zabití ženy měl pak podle něj zejména její partner.

Obžaloba

Podle obžaloby se Fiala a Nehyba pokusili v roce 2019 získat od ženy bubenečskou vilu. Nemovitost převedli na společnost, která patřila jednomu z nich. Aby se na podvod nepřišlo, smluvil si Fiala podle žalobkyně s párem schůzku. Pak muže a ženu odvezl do rekreačního objektu, který si pronajal nedaleko nádrže Švihov.

Na chatě Fiala podle státní zástupkyně oba zavraždil a jejich ostatky hodil z mostu do vody. Mladík muži podle obžaloby způsobil několik sečných ran na hlavě, roztříštil mu lebku a pohmoždil mozek. Ženu pravděpodobně utopil, přesnou příčinu smrti však nebylo možné při pitvě zjistit kvůli stavu těla. Ostatky ležely ve vodě čtyři až pět měsíců a byly zatíženy závažím.

Mladík na počátku hlavního líčení uvedl, že ženu v hádce zabil její partner a on mu pomohl odklidit tělo do Želivky. Pak se s mužem popral a v sebeobraně ho uhodil pohrabáčem, což nepřežil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy