Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Přemnožený chroustek letní: Zeptali jsme se odborníka, zda je důvod k panice

Chroustek letní je menší příbuzný chousta.
Zdroj: Wikimedia Commons, Laisverobotams – Vlastní dílo, Volné dílo
nálety hmyzu

Na chroustky letní narazíte v těchto dnech prakticky všude, zcela jistě jste zaznamenali jejich bzučení během letních večerů. Je třeba mít strach z jejich nadměrného výskytu a mohou napáchat nějaké škody? Jak eXtra.cz vysvětlil zoolog a entomolog Dominik Vondráček, letos se tito brouci skutečně přemnožili, obavy z nich však mít nemusíte.

Letošní rok je chroustek letní (Amphimallon solstitiale) ve srovnání s předchozími lety opravdu hojný. Výzkumný pracovník Dominik Vondráček z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vysvětlil, že to není nic neobvyklého. Vývoj tohoto hmyzu trvá 3 až 4 roky. „Přestože se líhnou každý rok, v některých letech jsou početnější,“ říká odborník.

Pro člověka nepředstavuje žádné nebezpečí. Maximálně do vás narazí, může se zamotat do vlasů. To je asi vše,“ uklidnil entomolog. Bodnutí ani kousnutí nehrozí. Vyndávání zamotaného brouka z husté kštice však také není nic příjemného.

Strach o úrodu

A jak je to s obavami o úrodu? Co se týče jejich potravy, tento hmyz je polyfágní, což znamená, že broukům je vesměs jedno, co požírají. Zdroj jejich obživy je velmi pestrý, od různých travin a bylin po listy křovin a listnáčů.

V podstatě nepůsobí žádné škody, protože se nažerou na všem možném. Rozlétnou se do okolí a nemají tendenci dělat nálety například na nějaký jeden druh stromu nebo plodiny. Myslím si tedy, že například cílená likvidace tohoto druhu je nesmysl a zbytečnost. Úroda není v ohrožení,“ odpověděl Vondráček na náš dotaz položený přes portál Přírodovědci.cz.

Jak vypadá chroustek letní?

Žlutí brouci, jejichž tělo je silně ochlupené, dorůstají délky 14 až 18 milimetrů. Všimnout si jich můžete na přelomu června a července po západu slunce. Létají především samci, samice hledají skrýš na zemi. Rojení trvá zpravidla dva týdny, a potom o tomto hmyzu už zase rok neslyšíte.

Spíše než před chroustky byste se
měli mít na pozoru kvůli klíšťatům a komárům, kterých je letos v určitých oblastech také nadmíru.


Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy