Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Premiér Babiš uklidňuje: Ochranných pomůcek je dostatek, jsme připraveni na cokoliv

Premiér Babiš uklidňuje: Ochranných pomůcek je dostatek, jsme připraveni na cokoliv
Zdroj: Facebook
+ Další 2 fotografie
Vzkaz občanům
Rostoucí počet nakažených v lokálních ohniscích i plošná opatření vystrašily část Čechů. Ti začali opět nakupovat roušky ve velkém, navíc se někteří začali ptát, zda má stát v zásobě dostatek ochranného materiálu. Situaci se snažil uklidnit premiér Andrej Babiš ve svém tradičním příspěvku "Čau lidi". Tam mimo jiné řekl, že sklady jsou plné a Česko je připraveno na druhou vlnu.

Podle Andreje Babiše (65) (ANO) jsou zprávy ohledně nedostatečných zásob ochranných pomůcek lživé. Nejvíce by jich mělo být na skladě v Opočínku, což měl podle premiéra zkontrolovat na začátku července i první místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD). "Bylo tam na skladě 65 milionů 900 tisíc roušek. 10,3 milionu respirátorů. 552 tisíc ochranných obleků. 595 tisíc ochranných brýlí. 298 tisíc ochranných štítů. 9,5 milionu rukavic. A 11 tisíc návleků na obuv," vyčetl seznam položek Babiš ve svém videopříspěvku "Čau lidi".

V něm také vysvětlil, proč na SSHR (sklady hmotných rezerv, pozn. redakce) v současné době pomůcky nejsou. Ty totiž byly vyskladněny během první vlny nemoci covid-19 a sklady mají v současnosti údajně nařízeno nakupovat další zdravotnický materiál. "Musí nakoupit výtěrový set bez média 200 tisíc, výměnný filtr do dýchací polomasky 2800, návleky na obuv 356 tisíc, rukavice vyšetřovací 14 milionů a tak dále," pokračoval Babiš dalším výčtem.

Některým nemocnicím chybí roušky

Vyloučil tak, že by mohly ochranné pomůcky chybět při nástupu očekávané druhé vlny koronaviru. "Je lež, že nejsou ochranné pomůcky. Jsou, je jich dostatek," uvedl Babiš. Jak řekl ve videu, shoduje se i s Hamáčkem, že je Česko připraveno na jakýkoliv vývoj situace.

Některé nemocnice ale nemají například dostatek zásob roušek, které by měly podle Adama Vojtěcha vystačit alespoň na měsíc. Nemocnice s poliklinikou Havířov se tak rozhodla požádat o pomoc veřejnost. „Máme nedostatek šitých roušek, které potřebujeme pro naše pacienty i personál. Všechny zásoby od vás jsme již spotřebovali a vzhledem k současné epidemiologické situaci v našem okrese je ještě chvíli budeme potřebovat. Velmi bychom uvítali vaši pomoc!“ uvedla nemocnice v žádosti na sociálních sítích.

Za vše může komunikace

Babiš se také vyjádřil i k chytré karanténě, která je v poslední době kritizována. Podle Babiše vázne komunikace a je potřeba lépe zkoordinovat hygienické stanice s IT technologiemi. To by pak mělo předejít tomu, co se například stalo nedávno v Ostravě, kde hygiena bez upozornění náhle zpřísnila opatření, což vyvolalo demonstrace.

Premiér také zároveň uklidnil veřejnost, aby se neděsila nárůstu lidí nakažených koronavirem Podle Babiše jde o lokální ohniska, která se ale daří dostávat pod kontrolu. "Já myslím, že jsme zvládli první vlnu, teďka tyhle lokální ohniska také zvládáme," řekl Babiš.

Související články

Další články