Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Premiér Babiš ostře zkritizoval Hřiba: Lidé mu pod nosem dělají nelegální večírky, jeho to vůbec nezajímá

Premiér Babiš ostře zkritizoval Hřiba: Lidé mu pod nosem dělají nelegální večírky, jeho to vůbec nezajímá
Zdroj: Facebook
Koronavirus
Sotva Česko přešlo na třetí stupeň v systému PES, už to vypadá, že se opět vrátí do čtvrtého. Vláda tak v následujících dnech bude jednat o tom, zda opět neuzavřít restaurace a obchody. Premiér Andrej Babiš proto opakovaně nabádá veřejnost, aby dodržovala vládní nařízení a aby se lidé nechávali testovat. Ve svém tradičním videopříspěvku Čau lidi se pozastavil i nad nelegálními večírky, které se v posledních dnech uskutečnily v Praze. Za to také pořádně sepsul primátora Prahy Zdeňka Hřiba, který se podle premiéra vůbec nezabývá koronavirovou situací.

Premiér Andrej Babiš (66) opakovaně připustil, že koronavirová situace vůbec není tak dobrá, jak se může na první pohled zdát. Index rizika se totiž už dva dny drží nad 60 body, což znamená, že se Česko nachází ve čtvrtém stupni. V tom by měly být správně zavřené restaurace, obchody nebo kadeřnictví.

„Vyloučit zavření obchodů a restaurací se nedá a aby k tomu nedošlo, potřebujeme nějaké donucovací opatření. Musíme přesvědčit lidi, aby chodili na testy, musíme umožnit lidem testování zdarma a dobrovolně, ale zájem je malý a je potřeba změnit přístup populace k tomuto problému, jinak to bude velký problém a za čtrnáct dní zase budeme navyšovat počty hospitalizovaných v nemocnici," řekl Andrej Babiš v nedělním vysílání České televize.

Množí se nelegální párty

Stejnému tématu se pak věnoval i večer ve svém tradičním videopříspěvku Čau lidi. V projevu se Babiš mimo jiné zaměřil na nelegální večírky či nedodržování zavírací doby ze strany některých stravovacích podniků. Obzvlášť se premiér podivoval nad nelegální párty, která nedávno proběhla v Praze v Anenské ulici.

„Máme tady stále případ nevyřešené nelegální párty, kterou pořádá nějaký Isaac Ham-Rosebrock (...) a je tam kontakt, kam se mají zájemci o párty ozvat. Tenhle pán tady podniká třináct let a společnost vykazuje záporný kapitál a možná by bylo dobré se zeptat, jak je to možné, že tady někdo organizuje akci, kde se všichni opijí pod obraz,“ nechápal Babiš.

V souvislosti se zmiňovaným večírkem se premiér zaměřil i na primátora Zdeňka Hřiba, který podle Babiše koronavirovou situaci neřeší tak, jak by měl. „Možná by se o to mohl taky začít zajímat primátor Zdeněk Hřib, ten si teď dělá nějaké divadlo s čertem a protestuje asi proto, že má moc peněz na účtě a vymlouvá se na jeho odbor bezpečnosti (...) a bylo by dobré, aby se staral o to, jak to vypadá v pražské MHD,“ řekl premiér.

Lidé se v MHD mačkají jak sardinky

Tomu totiž vadí, že provoz pražské MHD je po desáté hodině večerní stále omezen, byť už mohou mít stravovací podniky otevřeno do 22 hodin. Jelikož pak večer jezdí méně spojů, dochází k přeplnění tramvají a autobusů lidmi, kteří se vrací z restaurací.

„Já nechápu, proč provoz MHD v Praze je od desáté večerní omezen, vymlouvají se, že to nevěděli dopředu, ale věděli, že restaurace a obchody se budou zavírat ve 22:00 hodin. Lidi jsou pak v tramvajích jak sardinky, takže by bylo dobré, aby se konečně začal starat o situaci v Praze, protože pan ministr Blatný s ním opakovaně mluvil a opakovaně ho vybízel k tomu, aby tyto věci řešil,“ zlobil se Babiš.

Hrozí zpřísnění opatření

Restaurace jsou otevřené od minulého čtvrtka, čehož obzvlášť v Praze využila řada lidí a prakticky všechny podniky hlásily plno. Byť je Praha premiantem, co se týče šíření koronaviru, je situace velice křehká a reálně nyní hrozí, že budou muset podniky opět zavřít. Proto řada politiků, odborníků i podnikatelů apeluje na lidi, ať dodržují vládní nařízení, aby nemuselo dojít ke zpřísnění.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy