Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Premiér Babiš ke koronaviru: Nemůžeme si dovolit podpořit živnostníky tak, jako při první vlně

Premiér Babiš ke koronaviru: Nemůžeme si dovolit podpořit živnostníky tak, jako při první vlně
Zdroj: profimedia, koláž eXtra.cz
Koronavirus
Andrej Babiš opět promluvil k občanům ve svém tradičním videopříspěvku "Čau lidi". Tentokrát především apeloval na veřejnost, aby dodržovala nastavená opatření. Podle Babiše je v Česku příliš mnoho lidí, kteří neberou koronavirus vážně. Zároveň varoval, že vláda už nebude moct podpořit živnostníky tak, jako tomu bylo na jaře, kdy do ekonomiky napumpovala 200 miliard korun.

Od pondělka se v Česku zpřísnila koronavirová opatření. Minimálně na 14 dní tak například skončily kulturní akce nebo sport. Od středy by se pak měla nařízení ještě více zpřísnit, o čemž bude vláda včetně Andreje Babiše (66) diskutovat v pondělí s opozicí. "Budeme diskutovat o tom, co je potřeba udělat. My, na rozdíl od první vlny, ta opatření chceme spíše konkrétně zacílit, a vlastně řešit ten hlavní problém," nastínil premiér ve svém videopříspěvku.

Hlavní příčinu šíření nemoci covid-19 vidí Babiš v nezodpovědnosti velké části občanů. "V Praze, Brně nebo v dalších městech bohužel lidé nerespektují opatření, a bohužel stále to podceňují. Neuvědomují si, že skutečně tenhle problém dopadne hlavně na nemocné lidi, na starší generaci," varoval Babiš. Zároveň slíbil, že proti tomu také vláda zasáhne. "My si skutečně nemůžeme dovolit nebojovat za každý život. Uděláme pro to maximum," slíbil premiér.

Lidé netáhnou za jeden provaz

Zároveň upozornil, že situace je mnohem horší, než na jaře. Vláda si ale přesto nemůže dovolit podpořit živnostníky, jako tomu bylo během první vlny koronaviru. "Kvůli ní jsme museli zásadně, víceméně plošně, podpořit živnostníky, eseróčka a další. Stálo nás to 200 miliard. My si skutečně už teď nemůžeme dovolit takovouto obrovskou finanční injekci," řekl Babiš.

I proto budou podle Babiše přijatá opatření, o kterých dnes rozhodne vláda, víceméně cílená. "Chceme najít nějakou rovnováhu mezi ochranou životů nemocných a starších lidí a naší ekonomikou," objasnil situaci premiér, který nadále apoeloval na veřejnost, aby byla zodpovědná. Podle něj totiž Češi netáhnou za jeden provaz tak, jako tomu bylo na jaře při první vlně koronaviru.

Související články

Další články