Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Premiér Babiš ke koronaviru: Lidé ho v zahraničí chytí spíš na horách než u moře

Premiér Babiš ke koronaviru: Lidé ho v zahraničí chytí spíš na horách než u moře
Zdroj: Extra.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
Koronavirus
Už několik dní přibývá zpráv, že počet nakažených například v Chorvatsku roste. Údajně se nemocí v zahraničí nakazilo i několik Čechů, což potvrdil pro eXtra.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Premiér Andrej Babiš ale celou věc klidnil v jednom ze svých videí, která jsou známá, jako "Čau lidi".

„Ano, už jsme zaregistrovali první případy nákazy u osob, které se vrátily z dovolené. Ale jde skutečně zatím o jednotky, nikoli o desítky případů.“ řekl ve středu Adam Vojtěch Ten také zároveň jmenoval konkrétní země, ve kterých k nákaze Čechů došlo. Jedná se o Chorvatsko, Bulharsko a Řecko, zatím je ale na kompletní vyhodnocení prý příliš brzo, jelikož většina lidí teprve na dovolenou vyrazila.

Jen dva nakažení

Celou věc se snažil uklidnit premiér Andrej Babiš (65), který se k situaci vyjádřil ve svém příspěvku ze série "Čau lidi". V něm řekl, že se nakazilo nemocí covid-19 jen pár Čechů. "Prosím vás, pouze dva případy přišly z Chorvatska," uvedl Babiš.

Problém prý konzultoval i se šéfkou hygieny Jarmilou Rážovou. "Mluvil jsem s paní Rážovou a ten výskyt koronaviru je hlavně v horských oblastech. U moře toho moc není," prohlásil Babiš. Turisté, kteří vyrážejí na prosluněné pláže, se tak podle něj nemají čeho obávat, protože riziko nakažení je nízké.

Opatření v Chorvatsku se zpřísňují

Na nárůst nakažených například v Chorvatsku upozorňují nejen oficiální zdravotnické weby, ale také tamní média. Chorvatský deník Dnevnik.hr napsal, že se situace v balkánském státě zhoršuje. Od pondělí tam navíc začínají platit nová opatření, která se dotknou turistů. Lidé budou muset nosit roušky jak ve veřejné dopravě, tak v obchodech.

K opatrnosti české turisty nabádal i ministr Vojtěch. „Je třeba, aby lidé byli obezřetní a sledovali aktuální epidemiologickou situaci v jednotlivých zemích včetně lokálních ohnisek nákazy. Pokud si někdo přece jen zvolí návštěvu zahraničních destinací, například Chorvatska, Řecka, Bulharska a dalších Čechy oblíbených míst, je třeba počítat s tímto rizikem a preventivně se chránit,“ varoval Vojtěch před možným rizikem.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy