Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Premiér Babiš je odpovědný za tisíce mrtvých, teď se můžeme akorát modlit, říká Kalousek

Premiér Babiš je odpovědný za tisíce mrtvých, teď se můžeme akorát modlit, říká Kalousek
Zdroj: Profimedia.cz
Koronavirus
Česko se na jaře dokázalo vypořádat s koronavirem na jedničku, jen aby na podzim upadlo do hluboké krize. Denní přírůstky nakažených už běžně překračují deset tisíc. Vláda proto musela včera omezit volný pohyb a zavřela většinu obchodů. S nařízeními souhlasí i Miroslav Kalousek (TOP 09), zároveň ale věří, že k něčemu takovému nemuselo vůbec dojít. "Vláda měla ještě před volbami dostatek dat a informací, aby účinně zasáhla. Neudělala to, protože v tu chvíli byly asi volby důležitější než zdraví veřejnosti," řekl pro eXtra.cz Kalousek.

Opatření, která vešla v platnost od středeční půlnoci, pobouřila řadu lidí. Většina politiků se ale shoduje, že v současné situaci nemáme na výběr. Souhlasí s tím i Miroslav Kalousek, podle kterého je nezbytné prodloužit nouzový stav.

Vláda situaci podcenila

"V tuhle chvíli se pravděpodobně nedá dělat nic jiného. Můžeme se akorát modlit, aby to stačilo. Na druhou stranu k tomu nemuselo nikdy dojít, pokud by si vláda plnila své povinnosti a nezlehčovala tu situaci měsíce předtím," myslí si Kalousek. Vláda podle něj situaci zcela podcenila a po první vlně se nepřipravila na druhou, která teď zachvátila Česko.

"Premiér nás neustále ujišťoval, že jsme na druhou vlnu připraveni, jenže jak jsme zjistili, nic připraveného nebylo. Nejsou trasovací a testovací kapacity, to, co mělo fungovat jako chytrá karanténa, vůbec nefungovalo a zvrhlo se to v komunitní šíření," kritizuje vládu předseda klubu poslanců TOP 09.

Zahrádky byly důležitější než covid

O tom, co může za vysoké přírůstky nakažených, má Kalousek jasno. "Vláda měla ještě před volbami dostatek dat a informací, aby účinně zasáhla. Neudělala to, protože v tu chvíli byly asi volby důležitější než zdraví veřejnosti," čertí se Kalousek a dodává, že pro premiéra Andreje Babiše (66) byl před volbami důležitější zahrádkářský zákon než návrh opozice na projednání přípravy na koronavirus. "Zkuste už konečně schválit ten zahrádkářský zákon a neřešte stále covid-19," prohlásil Babiš v polovině září ve Sněmovně.

I proto by podle Kalouska měli lidé po skončení koronavirové krize hnát vládu k zodpovědnosti. Jak říká, voliči by si měli klást otázky, kdo za současnou situaci může a kdo nese odpovědnost. "Jestli pan premiér na jaře hrdě říkal, že zachránil tisíce mrtvých, tak úplně stejně se teď musí hlásit k skutečně mrtvým, protože ti lidé zemřeli kvůli němu naprosto zbytečně," poznamenal ironicky Kalousek.

Babiš je odpovědný za veřejné zdraví

Bývalý lídr TOP 09 zároveň navrhuje, aby se premiérem, respektive jeho podceněním situace, měla zabývat justice. Už včera například podal advokát Petr Němec trestní oznámení na Babiše a bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za jejich údajné ignorování koronaviru. "Příslušné orgány by se měly touto věcí zabývat. Protože jestli někdo měl konat, měl tu odpovědnost a pravomoci, ale nekonal, tak je odpovědný za veřejné ohrožení," věří Kalousek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy