Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jaromír Jágr koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Překvapivé zjištění o rakovině: Její riziko je ovlivněno věkem otce v době vašeho početí! Co vám nejčastěji hrozí?

Bojíte se rakoviny? Její riziko přichází vlivem věku vašeho otce.

Jste ráda, že máte doma mladého tatínka a lidé okolo si myslí, že je to spíše váš bratr? Nebo naopak si pochvalujete, že vás stvořitel počal až v opravdu dospěláckém věku nad třicet let?

Ani z jednoho byste mít radost ale neměla.

Institut City of Hope v Kalifornii zkoumal od roku 1995 do roku 2010 více než 130 tisíc žen a přišel na velmi neklidné závěry. Věk vašeho otce v době vašeho početí má totiž až nebezpečnou souvislost s rizikem vzniku rakoviny, a to ještě navíc s různými typy.

Podle tohoto výzkumu je až o 20 % navýšena hrozba rakoviny prsu tam, kde je otec v době narození dcery mladší dvaceti let, tatínci nad třicet zase svým dcerám zadělali na vyšší výskyt rakoviny vaječníků a děložního čípku.

Yani Lu, vedoucí výzkumu, má k tomu jasný závěr: „Zkoumali jsme patnáct let více než sto tisíc žen a věk otce při početí má celou řadu účinků na zdraví a vývoj potomka. Vztah příčiny a následku ale zatím neznáme, ovšem tyto výsledky nelze přehlížet a je třeba s nimi i nadále pracovat.“

Výzkumy institutu City of Hope byly publikovány na setkání Americké asociace pro výzkum rakoviny.

Související články

Další články