Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Překvapení Zlatých glóbů: Favorité ostrouhali, úspěch slaví Země nomádů a Borat 2

Zdroj: Searchlight Pictures / Amazon Prime Video
+ Dalších 7 fotografií
VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÍ
Zlaté glóby byly uděleny a některé výsledky jsou poměrně překvapující. Zatímco někteří favorité ostrouhali, jiné, nenápadnější snímky se dostaly do popředí. Mezi nejúspěšnější snímky se zařadily Země nomádů a pokračování Borata. Favorizovaný Mank nakonec ze šesti nominací nezískal ani jeden Zlatý glóbus.

Moderátorky na dvou místech

Ceremoniál Zlatých glóbů počtvrté uváděly komičky Tina Fey a Amy Poehler Předávání se odehrávalo na dvou místech, v New Yorku a v Los Angeles, tradičním místě konání ceremoniálu. Každá z moderátorek byla na jednom místě, odkud přenos moderovala. Nominovaní čekali na vyhlášení u počítačů ve svých domovech. Přenos tak provázely občasné technické problémy. Nebyla například slyšet děkovná řeč herce Daniela Kaluuyi, který získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

Výsledky překvapily

Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, která Zlaté glóby uděluje, při udělování téměř opomenula snímky s nejvíce nominacemi. Ocenila například výkon herce Chadwicka Bosemana, který cenu obdržel in memoriam Zbytek cen byl poměrně rovnoměrně rozdělen, žádný z filmů nezískal více než dvě ceny. Dramatické seriály podle očekávání opanovala Koruna, komediální poté v Česku málo známý kanadský seriál Schitt's Creek. Nejlepší minisérií se pak podle očekávání stal Dámský gambit Jak ale dopadli zbylí favorité?

Mank pohořel

Dobový černobílý snímek Mank režiséra Davida Finchera vypráví příběh scenáristy Josepha Mankiewicze. Skutečný příběh alkoholického autora, který napsal scénář k Občanu Kaneovi, ležel Fincherovi v šuplíku více než dvacet let. Měl pro něj speciální význam, protože scénář k filmu o scenáristovi napsal Fincherův otec Jack. Ten se však premiéry Manka nedožil, protože se na projekt dlouho nedařilo sehnat finance. Mank byl nominovaný v šesti kategoriích a překvapivě nezískal ani jednu sošku.

Chicagský tribunál má jen cenu za scénář

Scenárista a nyní už i režisér Aaron Sorkin má na kontě takové filmy, jako jsou Pár správných chlapů, Sociální síť nebo Steve Jobs. Tentokrát se pustil do zpracování jednoho z klíčových momentů boje za občanská práva v šedesátých letech a výsledkem bylo pět nominací na Zlatý glóbus. Jednu nominaci si odnesl i Sacha Baron Cohen za své ztvárnění aktivisty Abbieho Hoffmana. Pro Cohena to byla jedna ze tří letošních nominací. Aaron Sorkin si odnesl Zlatý glóbus za nejlepší scénář, což se očekávalo. V ostatních kategoriích vyšel snímek naprázdno.

Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan (neboli Borat 2)

Pokračování Borata s ještě šílenějším názvem, než měl první díl, si odneslo tři nominace na Zlatý glóbus. Borat se po čtrnácti letech vrací do Ameriky, aby napravil pošramocenou pověst Kazachstánu. Do cesty se mu ovšem přimotá pandemie covid-19 a především jeho dcera Tutar. Bulharská herečka Maria Bakalova, která Boratovu dceru ztvárnila, platí za jeden z objevů roku. Také byla za roli nominována na jeden ze tří ocenění. Zbylé dvě nominace obdržel Sacha Baron Cohen, jednu za ztvárnění Borata a druhou jako producent filmu. Cohen nakonec získal obě sošky, během své řeči poděkoval "zcela bělošské asociaci zahraničních novinářů" a rýpnul si do "nové komediální hvězdy Rudyho Guilianiho". K překvapení mnoha ale Maria Bakalova vyšla naprázdno. Porazila ji Rosamund Pike v černé komedii Jako v bavlnce.

Země nomádů má hlavní cenu

Jedním z mála filmů, který v minulém roce neputoval rovnou na streamovací platformy, byla Země nomádů Road movie o šedesátnici Fern, která cestuje po Americe a potkává lidi žijící podobným kočovným životem jako ona, byl kritiky nejlépe hodnoceným filmem loňského roku. Pro hlavní herečku Frances McDormand se jednalo o již osmou nominaci na Zlatý glóbus. Nenápadný snímek byl nominován na čtyři Zlaté glóby a odnesl si dva hlavní, za nejlepší drama a režii pro Chloé Zhao. Ta se tak stala teprve druhou režisérkou v historii, která Glóbus získala. Frances McDormand se v herecké kategorii musela sklonit před výkonem Andrey Day ve filmu Spojené státy vs. Billie Holiday.

Nadějná mladá žena neuspěla

Na čtyři Zlaté glóby nominovaná černá komedie s Carey Mulligan vypráví příběh ženy, která chce pomstít svou nejlepší kamarádku, která byla znásilněna. Kritici prohlásili Nadějnou mladou ženu za jeden z deseti nejlepších filmů roku. Ze čtyři nominací nezískal snímek ani jedno ocenění.

Koruna tomu nasadila korunu

Čtvrtá série populárního seriálu o britské královské rodině se dočkala šesti nominací na Zlatý glóbus. Poslední série Koruny se odehrává v osmdesátých a devadesátých letech a zaměřuje se na složité manželství princezny Diany a prince Charlese. Žádný div, že pět ze šesti nominací bylo pro herce a herečky v hlavních a vedlejších rolích. Z těchto nominací Koruna získala hned čtyři a v seriálové kategorii naprosto dominovala. Seriál získal Zlatý glóbus v kategorii nejlepší dramatický seriál, dále cenu získali herci Josh O'Connor, Emma Corrin a Gillian Anderson

Vítězové 78. Zlatých glóbů – film

 • Nejlepší film (drama): Země nomádů
 • Nejlepší film (komedie/muzikál): Borat 2
 • Nejlepší mužský herecký výkon ve filmu (drama): Chadwick Boseman ve filmu Ma Rainey – matka blues
 • Nejlepší ženský herecký výkon ve filmu (drama): Andra Day ve filmu The United States vs. Billie Holiday
 • Nejlepší mužský herecký výkon ve filmu (muzikál/komedie): Sacha Baron Cohen ve filmu Borat 2
 • Nejlepší ženský herecký výkon ve filmu (muzikál/komedie): Rosamund Pike ve filmu Jako v bavlnce
 • Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Daniel Kaluuya ve filmu Judas and the Black Messiah
 • Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Jodie Foster ve filmu The Mauritanian
 • Nejlepší režie: Chloé Zhao za film Země nomádů
 • Nejlepší scénář: Aaron Sorkin za film Chicagský tribunál
 • Nejlepší cizojazyčný film: Minari
 • Nejlepší animovaný film: Duše
 • Nejlepší hudba: Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste za film Duše
 • Nejlepší originální píseň: Io Si (Seen) z filmu Život před sebou
 • Cena Cecila B. deMilla za celoživotní přínos v oblasti kinematografie: Jane Fonda

Vítězové 78. Zlatých glóbů – televize

 • Nejlepší seriál (drama): Koruna
 • Nejlepší seriál (komedie nebo muzikál): Schitt’s Creek
 • Nejlepší minisérie nebo televizní film: Dámský gambit
 • Nejlepší mužský herecký výkon v seriálu (drama): Josh O'Connor za seriál Koruna
 • Nejlepší ženský herecký výkon v seriálu (drama): Emma Corrin za seriál Koruna
 • Nejlepší mužský herecký výkon v seriálu (muzikál/komedie): Jason Sudeikis za seriál Ted Lasso
 • Nejlepší ženský herecký výkon v seriálu (muzikál/komedie): Catherine O’Hara za seriál Schitt’s Creek
 • Nejlepší mužský herecký výkon v minisérii nebo televizním filmu: Mark Ruffalo za Bludné kruhy
 • Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli minisérie nebo televizního filmu: Anya Taylor-Joy za roli v minisérii Dámský gambit
 • Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli seriálu, minisérie nebo televizního filmu: John Boyega za minisérii Sekerka
 • Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli seriálu, minisérie nebo televizního filmu: Gillian Anderson za seriál Koruna
 • Cena Carol Burnettové za přínos televizi: Norman Lear

Ve fotogalerii se můžete podívat na oceněné snímky a několik zajímavostí o vítězném filmu Země nomádů.

Související články

Další články