Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Překvapení v porodnici: Narodila se zvláštní dvojčata, děti mají každé jinou barvu pleti

Ilustrační snímek.
Zdroj: Profimedia.cz
ÚKAZ
Poměrně vzácný úkaz se naskytl k vidění porodníkům v polském městě Lodž, kde se narodila dvojčata s rozdílnou barvou kůže. „Malá Joanna má bílou pleť, její bratr Jason je černoch,” uvedl zpravodajský server Onet. Podle odborníků je podobný jev "běžný", genetika ho dovoluje, zaskočí prý jen laickou veřejnost.

Genetický úkaz zvaný albinismus paradoxně nezaskočil samotné rodiče Dianu a Francka. Jde o rodáky z Kamerunu a barvu pleti mají čokoládovou. Narození bílé dcery očekávali. V matčině rodině se totiž albíni vyskytují docela často. "Světlou barvu kůže má i strýc a dva bratři," uvedla matka dvojčat. Dceru má tedy albínku a synka černocha.

Portál Onet přiblížil, že albinismus se může u dítěte projevit velmi snadno. V případě, že se jeho gen vyskytuje u obou rodičů, u kterých se ale paradoxně projevit nemusí. Rozdílná barva se však obecně u dvojčat projevuje velmi vzácně. "Z hlediska genetiky je to prostě možné," dodává doktor Janusz Lasota, konzultant lodžské porodnice. Charakteristickými znaky albínů jsou bílá, až průsvitná kůže, velmi světlé vlasy i ochlupení a někdy i nebarevnost duhovky.

Ve světě připadá na 17 000 lidí jeden albín, ale na černém kontinentu, kde jejich procento stále vzrůstá, jeden albín připadá na pět tisíc Afričanů. Kvůli své barvě pleti zde často čelí diskriminaci a pronásledování. Obyvatelé je nezřídka vraždí, protože jsou předmětem mnoha mýtů. Jejich ostatky jsou pak využívány v rituálech.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy