Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Překvapení dne: Romana Prymuly se zastal jeho ostrý kritik Roman Šmucler

Překvapení dne: Romana Prymuly se zastal jeho ostrý kritik Roman Šmucler
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
KRIZE
Od rána se na české politické scéně neřeší nic jiného než neobvyklé chování ministra zdravotnictví Romana Prymuly (56), kterého noviny přistihly, jak v době uzavření restaurací z jedné s peněženkou v ruce vychází a přes jím vyhlášená opatření navíc bez roušky. Přes všechnu předchozí kritiku se ho velmi překvapivě zastal prezident zubařů Roman Šmucler (51).

Roman Prymula má problém

Situace je od brzkého rána turbulentní. Poté, co deník Blesk zveřejnil aféru, vládní ČSSD odmítla pokračování Romana Prymuly ve vládě, následně ho zkritizoval i Andrej Babiš (66) a oznámil, že ho vyzval k rezignaci s tím, že když to sám neučiní, odvolá ho. Vše je teď tedy v rukou prezidenta Miloše Zemana (76), který má o konci svého favorita silné pochybnosti.

I přes všechno vysvětlování Prymuly a dalšího účastníka podivné schůzky Jaroslava Faltýnka, jaké byly podrobnosti situace, se řadě lidem nelíbí papalášství mocných, kteří na jednu stranu vyzývají národ k tomu, aby seděl doma, zavřou mu restaurace a nechají pokutovat ty, kteří nedodržují opatření ohledně nošení roušek, na stranu druhou si ale sami dělají, co chtějí.

Roman Šmucler: Myslí si jiné věci, než musí říkat

A i když by se dalo čekat, že se ke kritikům ochotně přidá i jeden z nejostřejších hlasů proti vládě a ministrovi Roman Šmucler, nestalo se tak.

„Vůbec mě nepřekvapuje, že neměl roušku a byl v restauraci. Jako odborník si myslí jiné věci, než musí říkat. V oboru je nepochybně vzdělaný. Několikrát jsem s ním o covidu mluvil, vím, co si myslí,“ říká pro eXtra.cz překvapivě MUDr. Roman Šmucler, který dřív nešel pro ostřejší slova vůči ministru zdravotnictví daleko.

Prymula odmítal smysl roušek

„Pan Prymula má nějaký odborný názor. Už v minulosti několik let za sebou psal o tom, že hadrové roušky nemají žádný smysl. Proto asi teď roušku neměl. Má to těžké, když má jako vysoký státní úředník politické zadání. Potom, co jsem si vyslechl sám o sobě, bych měl být na koni, ale spíš se ho snažím hájit,“ vysvětluje.

„Po panu ministrovi nechci nijak šlapat. Strávili jsme spolu spoustu času, protože on byl hlavní lékař ČR, já hlavní stomatolog. Jezdili jsme spolu na zasedání Evropské unie, znám ho lidsky, vím, co si v soukromí myslí. Ví, že se systém nezhroutí. Jakmile jste ale v politice a sedíte na dvou židlích, je to těžké,“ dal najevo velkorysé pochopení pro situaci stále ještě šéfa zdravotnického rezortu.

Nástupce Prymuly by měl přestat děsit

„Otázka je, koho tam místo něj vezmou. Podle mě by tam měl být v tuhle chvíli člověk, který rozumí nemocnicím, například pan Ludvík z Motola. Nebo někdo podobný, kdo je racionální, lidi uklidní a řekne jim, že tohle je z hlediska kapacity českého zdravotnického systému snadno řešitelné. Je to blbá situace, ale dá se to ustát. Doteď někdo z píáristů kolem ministra říkal, ať se to udělá dramatičtější, že hloupý český národ potřebuje vyděsit. Podle mě to je obráceně. Lidé vyděšení jsou, potřebují spíš uklidnit, že to dáme,“ dodal Roman Šmucler.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy