Slavný obraz, který Leonardo da Vinci namaloval někdy v letech 1503–1506, neustále přitahuje pozornost.

Byla na obrazu skutečně zachycena florentská šlechtična Lisa Gherardini, manželka bohatého obchodníka s látkami?

Nebo jde o jednoho z malířových milenců?

Všechny záhady překrásného portrétu asi nevyřešíme, ale nabízíme vám 7 zajímavostí, které jste asi netušili.

1) Mnozí odborníci se domnívají, že na obraze je nejspíš opravdu krásná Mona Lisa – Gherardina. Při archeologickém výzkumu ženského kláštera Sant’Orsola nedaleko Florencie byl totiž pravděpodobně nalezen hrob s jejími ostatky. Ostatky Lisy Gherardiny, která do tohoto kláštera vstoupila po smrti svého muže a ve věku 63 let v něm také zemřela.

2) Za tajemným úsměvem portrétované ženy může prý stát tajné poselství malíře, ale i choroba, kterou žena trpěla. Mohlo se jednat například o ochrnutí obličejových svalů v důsledku obrny nebo o následky léčení syfilidy, které ve středověku probíhalo hlavně pomocí rtuti.

3) Dr. Leopold Bellak, profesor psychologie z New Yorské univerzity, zkoumal fakt, proč je výraz jejího obličeje tolik okouzlující. Dospěl k závěru, že její plné tváře vypovídají o smyslném založení a její nevelká brada naznačuje nedostatek sebekontroly. Pravděpodobně šlo o koketní ženu se sklonem k flirtu, která přivábila oči kdekterého vitálního muže v okolí.

4) Počítačová grafička Lillian Schwartzová a odborný lékař z Maudsleyské nemocnice Dr. Digby Quested se naopak domnívají, že její tvář náleží jiné osobě. Údajně se totiž jedná o autoportrét Leonarda Da Vinciho malovaný podle odrazu v zrcadle.

5) Po odcizení a následném navrácení obrazu do francouzského Louvru bylo během ověřování jeho pravosti zjištěno, že Mona Lisa měla dříve vousy, které byly až později přemalovány.

6) Zajímavý je i úsudek Dr. Kenneth Keala, primáře Ashfordské nemocnice v hrabství Middlesex, který o obrazu soudí, že živý úsměv, mladistvé vzezření, překypující tělesné tvary i šat splývající na klín svědčí o tom, že zpodobená osoba je v pokročilém stádiu těhotenství!

7) Podle marylandského dentisty dr. Josepha Borkowského bychom neměli při sledování obrazu opomenout ani skutečnost, že Mona Lisa pravděpodobně přišla o přední zuby, což způsobuje, že rty poklesávají v koutcích.