Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Překlad z češtiny do češtiny: Víte, co znamená vlevo dole?

Zdroj: profimedia.cz, facebook.com
+ Dalších 7 fotografií
Čeština je jazyk krásný a bohatý, ale nic není tak dobré, aby to nemohlo být ještě lepší! V posledních týdnech a měsících se mezi lidmi ustálila nejrůznější slovní spojení, která nesou úplně jiný význam, než se na první pohled zdá. Abyste se v tom vyznali, připravili jsme pro vás přehledný výklad.

1. ZABRUŠOVAT A VYBRUŠOVAT

Znamená to nenořit se příliš hluboko do věcí, protože věci se pak ponoří do vás. Zabrušovat a vybrušovat užíváme vždy pouze dohromady v rámci jedné věty, pokud chceme vyjádřit, že se do něčeho nechceme pouštět z obavy o to, jak to dopadne. Za krásný neologismus vděčíme Miloslavu Roznerovi (SPD), který díky němu zlidověl stejně jako fráze sama.

2. BÝT NA ROKYTKU

Být kantáre, kaput, K. O., totálně na šrot. Přímo tak, že nemůžete ani chodit a zbytek příčetné části vašeho mozku se vás snaží představit, že vás někdo musel otrávit, jinak to přece není možné. První tento pohroužený stav zakusil Milan Rokytka po druhém kole prezidentských voleb 2018.

3. NACHÁZET SE VLEVO DOLE

Když někoho uslyšíte říkat, že nějaká věc či člověk je "vlevo dole", znamená to, že předmět hovoru je pryč, ztratil se, nelze ho nikde najít, je definitivně fuč nebo dokonce vůbec neexistuje. Za ustálení označení stavu děkujeme hradnímu mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi. CO TO JE MÍT TOMIOVU HOREČKU? JAK PŘELOŽIT VÝRAZ ZPOVYKANÝ? CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE DOČÍST TADY

Související články

Další články