Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Překážky pro Čechy při cestě do Chorvatska: Na pláž pouze s formulářem a zákaz kontaktu s cizími osobami

Překážky pro Čechy při cestě do Chorvatska: Na pláž pouze s formulářem a zákaz kontaktu s cizími osobami
Zdroj:
+ Dalších 5 fotografií
Chorvatsko
Ti, co se chystají na dovolenou do Chorvatska, si už nyní musí připravit vyplněný formulář obsahující kontaktní údaje spolu s adresou a délkou pobytu. Pozor by si měli dávat lidé, kteří cestují na Jadran autem. Pro některé země je totiž Chorvatsko stále rizikové.

Většina zemí už otevřela své hranice a Češi se tak nemohou dočkat, až si opět zabalí kufry do své oblíbené destinace. Mezi ty nejpopulárnější patří například Chorvatsko. A k destinacím u moře patří i noční život. Epidemiologové varují zejména před naplněnými bary a diskotékami. Jaká pravidla platí při cestě do Chorvatska?

Prokázat důvod nebo podstoupit test na COVID-19 občané České republiky nemusí. Neobejdou se ale bez vyplnění formuláře, kde poskytnou informace o místě a délce pobytu a kontaktní údaje. Ten můžou ale lidé vyplnit online a zkrátí si tak čekací dobu na hraničních přechodech.

Ti, kteří zatím nevědí, kde budou během dovolené bydlet, ale nemusí zoufat. "V praxi stačí, když cestovatelé uvedou do elektronického formuláře jen první adresu s místem svého pobytu," objasnila pro TN.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Stále je ale pro jakéhokoliv turistu povinnost dodržovat pravidla stanovená Chorvatským ústavem veřejného zdraví, což zahrnuje:

  • omezení kontaktů s jinými osobami na nutné minimum a minimalizovat riziko přenosu viru;
  • během 14 dní od vstupu na území Chorvatska si v ranních hodinách musí měřit teplotu a je-li tato vyšší než 37,2 stupně Celsia nebo pokud se osoba bude cítit nemocná či pozorovat symptomy nemoci, musí telefonicky kontaktovat svého místního praktického lékaře, a pokud jej nemá, pak místně příslušného epidemiologa

Ministerstvo zahraničí také upozorňuje, že ve veřejné dopravě je stále nutné nosit ochranu úst a nosu. Začátek letních prázdnin se totiž počet pozitivních testů na koronavirus rapidně zvýšil. Nyní je v Chorvatsku přes tři a půl tisíce nakažených a z toho 119 lidí zemřelo.

Ti, kteří cestují na vlastní pěst, musí být ale opatrní, přes jaké země se vrací zpět do Česka. Například Slovinsko musí cestující projet za 12 hodin. Stát má totiž Chorvatsko stále na seznamu žlutých zemí, které jsou rizikové a přijíždějící musí předložit negativní test na koronavirus nebo v horším případě podstoupit karanténu.

Ministerstvo zahraničí momentálně monitoruje šíření nákazy koronavirem v jednotlivých zemích. O aktuální situaci informuje prostřednictvím semaforu, který přehledně ukazuje, která země je bezpečná a která naopak riziková. Nově mezi státy s vysokým rizikem nákazy patří Švédsko, Černá Hora a Srbsko.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy