Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

PŘEJMENOVANÉ BESTIE: Jiří Straka alias spartakiádní vrah děsil i soudruhy

Podívejte se na příběh Jiřího Straky, muže, kterého nejspíše znáte pod přezdívkou spartakiádní vrah.
Zdroj: eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
Krimi
Nebýt v době svých nechutných činů nezletilý, tak dnes již zcela jistě nežije. Jiří Straka (49), spíše známý coby spartakiádní vrah, začal vraždit v polovině osmdesátých let, kdy mu bylo teprve šestnáct let. Celkem stihl zabít tři nebohé ženy a několik dalších znásilnit. Pro mnoho lidí je naprosto nepředstavitelné, že tento legendární vrah je na svobodě a pod novou identitou žije nový život. Pojďme se na zvrácený životní příběh jednoho z nejznámějších československých zabijáků podívat zblízka.

Jiří Straka měl psychické problémy už v dětství. Když mu bylo osm let, byl na psychiatrii a odhalili u něj syndrom psychomotorického neklidu s neurotickými rysy a projevy. Psychiatrům také tehdy přišla zvláštní jeho vlastnost, kterou popsali jako úplnou amorálnost a absenci citu.

Jak ale Jiří Straka stárl a zvyšoval se jeho sexuální pud, začalo to být horší a horší.

K prvnímu potvrzenému útoku došlo v noci 17. února 1985, kdy 16letý Straka na Praze 4 oslovil dvacetiletou Milanu Ch. Chvíli spolu normálně konverzovali, Straka ji poté požádal o pohlavní styk. Dívka odmítla, ovšem Straka se nedal a své kořisti oznámil, že si sex dokáže vynutit i násilím. Milanu povalil na zem a začal s ní bojovat. Dívce ihned došlo, že proti silnějšímu Strakovi nemá šanci, a tak mu raději řekla, že s ním půjde dobrovolně, jen by bylo dobré najít lepší místo. To vše byla ale jen léčka, sex se Strakou Milana nechtěla. Jakmile se octla na ulici, začala volat o pomoc. Straka se zalekl, poprosil ji pouze o nějaké peníze a odešel. Dívka tehdy tento incident nenahlásila, nechtěla mladíkovi zkazit život.

O měsíc později Straka napadl minimálně další dvě dívky. Jednu z nich udeřil do hlavy dlažební kostkou, když odemykala bránu od domu. Poté, co upadla, jí Straka sebral tašku. Druhou dívku se pokusil Straka také okrást o tašku, ona ale ovládala judo, a tak se Strakovi ubránila.

První vražda

Poprvé Straka vraždil 8. dubna 1985. Tehdy kolem deváté hodiny večerní napadl třiadvacetiletou Alici, matku dvou dětí, která byla na cestě za svým přítelem. Odtáhl ji mezi stromy a znásilnil ji. Také jí ucpal pusu kalhotkami, hlínou a kamínky. Do nosu jí strčil několik srolovaných listů. Pitva ukázala, že Alice se právě hlínou zadusila. Straka svou oběť zahrabal listím, tělo našel druhý den při pátrací akci policejní pes.

Druhou vraždu si Straka připsal 4. května. Nejprve v Hloubětíně zaútočil na čtyřiapadesátiletou Vlastu, kterou si vytipoval v tramvaji. Palci jí tlačil na ohryzek, klekl jí na krk a nakonec jí okolo krku utáhl nit a vytáhl Vlastu na korbu vozu s plachtou. Žena upadla do bezvědomí a Straka ji ještě stihl okrást. Mladík byl tehdy přesvědčený, že svou oběť zabil. Opak byl ale pravdou. O tom, že Vlasta jeho běsnění přežila, se Straka dozvěděl až u výslechu a byl velmi překvapen. Ještě v ten večer si sexuálně neuspokojený Straka vyhlédl další kořist, třicetiletou lékařku Věru. Tu mlátil do hlavy podpatkem její boty, dokud neomdlela. Poté ji znásilnil a uškrtil ramínkem od podprsenky. A samozřejmě ji ještě, stejně jako předešlé oběti, stihl okrást.

Třetí a poslední potvrzenou vraždu Straka spáchal 16. května. V pražských Dejvicích uškrtil třicetiletou ženu v přízemí prodejny ovoce a zeleniny. Stejně jako předešlé oběti ji také znásilnil a okradl a po odporném činu se v naprostém klidu vrátil na učiliště.

Dopadnout Jiřího Straku se podařilo 22. května 1985. Velmi tomu pomohla výpověď jedné z napadených dívek, které měly to štěstí, že Strakovo běsnění přežily. Zpočátku kriminalisté nevěřili, že by něco takového byl schopen udělat mladý učeň. On se ale sám během výslechu přiznal nejenom ke třem vraždám, ale i k dalším trestným činům. Důvodem jeho řádění prý byl velice silný sexuální pud.

Rodiče: Trest smrti by byl pro syna lepší

Strakovi bylo v té době pouhých šestnáct let a díky tomu se mladý vrah vyhnul trestu smrti. Podle tehdejších zákonů mohl dostat maximálně deset let vězení, což také nakonec dostal. Tento trest mu byl nakonec v roce 1994 zkrácen prezidentskou amnestií. Poté následoval pobyt v opavské léčebně, kterou opustil v roce 2004.

Jeho rodiče po letech přiznali, že lepší by pro všechny bylo, kdyby byl jejich syn popraven. "Trest smrti by byl pro syna lepší. A pro nás taky. Vždycky jsem to říkala. Ne z nenávisti, i přes to strašné, co udělal, pořád zůstal mým synem. Ale věděla jsem, co ho v kriminále čeká. Vězení ve Valdicích přežil jen proto, že dělal děvku silnějšímu," řekla před sedmnácti lety pro Blesk Strakova matka Marie.

A souhlasil s ní i Strakův otec, jenž promluvil v dokumentu, který o Strakovi v roce 2005 natočila Česká televize. "Bylo by lepší, kdyby tenkrát Jirka dostal trest smrti. Pro něj by to znamenalo vysvobození a pro nás taky," řekl.

Ohledně toho, co Straku čekalo ve vězení, měli rodiče pravdu. V kriminále si Straka prošel doslova peklem. Spoluvězni ho chtěli oběsit, poté mu bachaři rozkopali genitálie. Na rozhodnutí soudu byl Straka poté vykastrován. Na ruce má teď vytetovanou vzpomínku na pobyt ve vězení v podobě data, kdy ho v kriminále spoluvězni málem zabili na jedné z toalet.

V kriminále se ale Straka také stihl vyučit pekařem, dal se pokřtít a začal se zajímat o evangelickou víru. Dnes Straka žije pod jménem Novák. Podle posledních dostupných informací je ženatý s Růženkou, kterou potkal v opavské léčebně.

Straka několikrát v minulosti připustil, že kdyby ho tehdy v roce 1985 nezadrželi, tak by vraždil dál. Těm, kteří ale nechápou, že je po tom všem, co provedl, na svobodě vzkazuje: "Když jste mě tenkrát neoběsili, tak mě teď nechte žít."

Související články

Další články

Nejnovější kauzy