Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

PŘEJMENOVANÉ BESTIE: Bohumír Ďuričko, ten, který zabil kolotočářského prince

Bohumír Ďuričko se přejmenoval na Dieru.
Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 9 fotografií
Je tomu deset let, co Bohumír Ďuričko (64) na křtu knížky tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka (66) zastřelil Václava Kočku mladšího (†40), syna provozovatele pražské Matějské pouti. Vražda "kolotočářského prince" patří mezi nejvíce medializované trestné činy na území České republiky. Pojďme se vrátit do minulosti a připomenout si den, na který rodina Kočkova dozajista nikdy nezapomene.

O Bohumíru Ďuričkovi se ví, že v období komunismu byl na území Československa agentem Státní bezpečnosti. Jeho krycí jméno bylo Lipan a podle svých slov jako agent StB nikdy nikomu neublížil. O tom, že rád "práskal", ale asi není pochyb. Dalibor Státník, ředitel odboru archivní služby ministerstva vnitra, v roce 2005 na základě prostudování spisu StB řekl, že Ďuričko podal celkem osm hlášení na osoby a organizace. Řídíci důstojníci ho navíc chválili a Ďuričko byl dobrým agentem StB.

Krátce po sametové revoluci se Ďuričko vrhl na podnikání. Založil si firmu na správu nemovitostí a udržoval kontakty s vlivnými pražskými politiky, například exprimátorem Janem Koukalem. Sám se chlubil tím, že sponzoroval politickou stranu ODS. Ročně prý občanským demokratům přispíval až sto tisíc korun.

Fotbalový boss, hoteliér a také vrah

Málokdo ví, že Ďuričko byl krátce také fotbalovým bossem. V roce 1995 koupil fotbalový klub Dukla Praha. V čele slavného mančaftu vydržel ale jen dva roky, poté se stal většinovým vlastníkem společnosti Hotel AXA s. r. o.

Ačkoliv dlouhodobě podporoval ODS, je o Ďuričkovi známo, že ho pojil přátelský vztah s Jiřím Paroubkem, tehdejším premiérem a jednou z nejvýraznějších postav konkurenční ČSSD.

Velmi vážnému obvinění čelil Ďuričko poté, co média zveřejnila citaci z Kubiceho zprávy. Zde se psalo o tom, že dle zdrojů novinářů Ďuričko na své jachtě držel svou nezletilou dceru a udržoval s ní intimní poměr. Při svých návštěvách ji údajně "měl k dispozici" sám Paroubek. Tato obvinění se Ďurička velmi hluboce dotkla. "Mám dvě dcery, jedné je šestnáct let a druhé jsou dva roky. Zveřejněná lež mne hluboce zasáhla a ovlivnila negativně život především mé starší dcery," říkal tehdy Ďuričko.

Kočka si začal, já se jen bránil

Mezi nejslavnější české zločince se Bohumír Ďuričko zapsal dne 9. října 2008. Během křtu Paroubkovy knihy se dostal do sporu s Václavem Kočkou mladším, synem provozovatele Matějské pouti. Údajně se spolu měli začít hádat o to, kdo a jak korumpuje politiky. Sám Ďuričko poté, co byl zadržen, řekl, že je přesvědčen, že Václav Kočka mladší ho napadl a dokonce ho chtěl zabít. Ďuričko se tak podle svých slov jen bránil.

"Jednu mi ubalil. Byla to rána profesionála. Začala mi zevnitř krvácet pusa, ještě teď mě bolí zuby. Postavil jsem se a vytáhl pistoli. Myslel jsem, že to tím skončí. Místo vysvětlení jsem dostal druhou ránu a spadl na bříško své přítelkyně. Jsem přesvědčený, že mě chtěl Kočka odzbrojit nebo zabít. Začal jsem krvácet, přítelkyně mi držela hlavu. Musel jsem ochránit tři životy, tak jsem začal střílet. Vůbec si nepamatuji, že jsem ho trefil. Přítelkyně mi říkala: Bohumírku, cos to udělal? Zničil jsi nám život," popisoval tehdy pro iDNES.cz Ďuričko přímo z pankrácké věznice.

Tak či tak Ďuričko Kočku před zraky ostatních vyloženě popravil.

"Vůbec jsem nevěděl, co se stalo. Nepamatuji si, že jsem ho trefil, neviděl jsem toho ležícího pána. Poprvé jsem pochopil až u výslechu, že jsem vyšetřovaný pro vraždu. A uvědomil si, že jsem neskutečným způsobem ohrozil svou rodinu a děti," říkal Ďuričko, který byl tři dny po osudném večeru obviněn z vraždy a vzat do vazby.

10. dubna 2009 dostal Ďuričko dvanáct a půl let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Navíc musel zaplatit rodině Kočkových více než jeden a půl milionu. Ve vězení napsal Ďuričko knihu Kočkoviny, kde mimo jiné popisuje spolupráci s Jiřím Paroubkem.

Ďuričko byl nakonec z vězení propuštěn o více než tři roky dříve, konkrétně karvinský kriminál opustil 30. října 2017, a začal žít nový život. Letos se dokonce přejmenoval, je z něj Benedikt Reinhold Diera a živí se jako šofér.

V den, kdy byl Ďuričko propuštěn, sdělil, jak moc svého činu lituje. Veřejně se omluvil otci své oběti a mimo jiné také prohlásil, že si je vědom toho, že jeho omluva nebude nikdy přijata.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy