Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Přehledný návod, jak si zažádat o příspěvek na respirátory: Můžete dostat až 500 korun na osobu

Zdroj: Profimedia
Respirátory
Od pondělka platí na řadě míst povinnost nosit respirátory kategorie FFP2. Vzhledem k tomu, že jsou mnohdy dražší než roušky, nabízí Ministerstvo práce a sociálních věcí měsíční příspěvek 500 korun. O pomoc mohou lidé zažádat elektronicky, musí ale doložit své příjmy.

"V souvislosti s vládou vyhlášeným mimořádným opatřením k nošení ochranných prostředků dýchacích cest ministerstvo práce a sociálních věcí zpřístupnilo mimořádnou okamžitou pomoc (MOP COVID-19) na jejich zakoupení. Nutné je, aby lidé, kteří potřebují při tomto výdaji podpořit, požádali o tuto dávku Úřad práce ČR," stojí na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

V rámci poskytování dávky MOP COVID-19 tak úřad práce může na respirátory přispět částkou ve výši 500 Kč na osobu na jeden měsíc. Pokud tedy zažádá o pomoc čtyřčlenná rodina, má při splnění podmínek nárok na dva tisíce korun.

Formulář lze zaslat elektronicky

Jak uvádí Úřad práce, žádost stačí vyplnit a zaslat v elektronické formě. Pro tyto účely umístil resort na své stránky formulář, ve kterém žadatelé musí v položce „Za jakým účelem žádáte o MOP“ zaškrtnout „Jiný účel“ a popsat, že se jedná např. o pořízení respirátorů.

"Žádost lze v době nouzového stavu odeslat e-mailem i bez ověřeného elektronického podpisu nebo v příloze e-mailu naskenovanou nebo ofotografovanou s vlastnoručním podpisem na adresu pobočky Úřadu práce ČR podle místa faktického pobytu žadatele," stojí ve zprávě MPSV, resort zároveň dodává, že formulář lze zaslat i klasicky poštou nebo třeba zanést na podatelnu.

Je potřeba doložit výpis z bankovního účtu

Ve formuláři je kromě základních údajů, jako je jméno, kontaktní adresa a telefon, potřeba doložit i bankovní výpis z účtu jednotlivce nebo rodiny. Jedná se totiž o pomoc lidem v nouzi. "Nárok a výši MOP COVID-19 ovlivňuje jen příjem (započítává se pouze z 50 %) a dostupná finanční hotovost. Proto je nutné k žádosti doložit i aktuální výpis z bankovního účtu žadatele a členů jeho rodiny. Úřad práce ČR ale nepřihlíží k celému zůstatku na bankovním účtu, jen k relevantní sumě," upozorňuje MPSV.

"Žadatelé nemusí mít obavu výpisy předkládat. I nadále bude MOP COVID-19 poskytována tak, aby příjemci zbyla na účtu poměrná část jeho našetřených financí. Výše uvedené potřebné doklady platí pro žadatele, kteří nejsou dosavadními příjemci sociálních dávek a Úřad práce ČR tedy o nich doposud nemá potřebné informace," dodává úřad.

Související články

Další články