Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Přehledně: Zásadní změny, které přinese nový systém PES, líbit se to nebude asi nikomu

Zdroj:
Systém PES
Česko přejde na novou tabulku systému PES. V ní je řada výrazných změn, z nichž část bude pro daný stupeň benevolentnější. Změny opatření se například dotknou počtu lidí uvnitř a venku, zároveň dají částečně naději sportovcům. Nejvýraznější úpravou ale budou podmínky pro přechod do jiných stupňů, které se budou odvíjet od počtu hospitalizovaných pacientů s koronavirem. Vláda schválí novou verzi tabulky pravděpodobně v pátek. O novém systému PES informoval portál TN.cz.

Nová tabulka bude mít především dvě výrazné změny. Tou první je přidání nového parametru pro všechny stupně. Nově se bude rozvolnění nebo zpřísnění odvíjet od zatížení nemocnic. To znamená, že například pro přechod z pátého stupně do čtvrtého bude potřeba, aby v nemocnicích byly maximálně tři tisíce pacientů s koronavirem a 300 na jednotkách intenzivní péče.

Druhou výraznou změnou je pak to, že upravený systém PES nebude vyžadovat nouzový stav pro první a druhý stupeň. V současné podobě je přitom potřeba pro všech pět stupňů.

  • Částečně se změní počet lidí, kteří mohou být pospolu venku a uvnitř. Třetí stupeň ve staré verzi počítá s 50 lidmi venku a s 10 uvnitř. Naopak nová verze bude povolovat 30 venku a 12 uvnitř.
  • Změna se dotkne i diváků na sportovních akcích ve třetím stupni. Bude se přitom pracovat s kapacitou hlediště, tedy záleží, zda bude mít do tisíce diváků, nebo naopak více. V prvním případě bude moct být v hledišti maximálně 50 % kapacity sedících diváků. Navíc bude potřeba mít negativní test nebo respirátor a návštěvníci budou evidováni.
  • Kulturních akcí se nově budou moct účastnit diváci už ve čtvrtém stupni. Systém PES ale nařizuje, že hlediště může být obsazeno jednou pětinou kapacity, návštěvníci navíc potřebují negativní test za poslední dva dny. Taktéž se lidé nevyhnou evidenci, která uschová test po dobu jednoho měsíce.
  • Benevolentnějších nařízení se nedočkají restaurace. Ve třetím stupni nesmí mít živou hudbu a mají zakázáno ji pouštět i z reproduktorů. Nově se objevují limity hostů v restauračních zařízeních pro první a druhý stupeň.
  • Změny se dočkají i vnitřní sportoviště a fitness centra. Ta jsou nyní v pátém stupni zavřena, což se změní. Dovnitř ale budou moct nově vpustit maximálně dva lidi. Přestože není povinný negativní test, systém PES ho doporučuje.

Související články

Další články