Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Přehledně: Co je potřeba k vycestování do oblíbených letních destinací?

Přehledně: Co je potřeba k vycestování do oblíbených letních destinací?
Zdroj: profimedia.cz
Cestování

Prázdniny se blíží, a proto většina lidí momentálně řeší, co je potřeba k tomu, aby se mohli dostat do jejich zvolené země. Jaké jsou podmínky ke vstupu do destinací, případně kam stačí jedno očkování proti koronaviru?  

Chorvatsko

Chorvatsko patří k nejoblíbenějším destinacím Čechů. Proto je dobré vědět, jaká opatření v této zemi platí a co je zapotřebí splnit, aby se turisté do země dostali a zase z ní v pořádku odjeli.

S očkováním

Od 1. června mohou Češi vycestovat do Chorvatska již po obdržení první dávky covidové vakcíny, což platí jak pro ty, kteří pojedou hromadnou dopravou, tak i pro ty, kteří zvolí automobil. Pokud však někteří zvolí auto, měli by už před cestou vyplnit tento formulář. Od aplikace první dávky musí uplynout alespoň 22 dní, případně 14 dní od úplného očkování. Při vstupu do této země je důležité splnit alespoň jednu ze tří podmínek, tou je právě očkování nebo test.

S testem

Do Chorvatska se dá dostat také s negativním testem (PCR nebo antigenní), který nesmí být starší než 48 hodin. Při pobytu déle než 10 dní je potřeba provést v Chorvatsku další test.

Řecko

Řecko nyní patří podle Ochranného opatření ministerstva zdravotnictví mezi země s vysokým rizikem nákazy. MZV ČR tedy doporučuje dbát během pobytu zvýšené opatrnosti a dodržovat hygienická a protiepidemická opatření. Před vstupem musí každý občan nad osmnáct let vyplnit formulář zvaný Passenger Locator Form, a to nejpozději čtyřiadvacet hodin před vstupem na území (jak letecky, tak i autem nebo vlakem).

S očkováním

Cestující musí předložit potvrzení o očkování, od něhož uplynulo 14 dní (od poslední dávky). Pokud tak učiní, nemusí předkládat negativní test.

S testem

Do země se dá dostat i s negativním testem. Konkrétně stačí PCR test výtěrem z nosohltanu (ne ze slin). Nesmí být starší než 72 hodin a neuznávají se antigenní testy.

Itálie

Itálie je momentálně zařazená v seznamu zemí se střední mírou rizika nákazy covid-19. Cestující musí před vstupem vyplnit digitální elektronický formulář a po příjezdu do Itálie by se měli nahlásit na místní zdravotnické zařízení ASL (stačí jen nahlásit příjezd).

S očkováním

Vstup do země a následný pobyt v ní je platný s kompletním očkováním proti koronaviru.

S testem

Pro přijíždějící ze zemí kategorie C, kam spadá i Česká republika, je povolen vstup s negativním PCR nebo antigenním testem (provedeným výtěrem) ne starším 48 hodin od odběru. Výjimku z testu mají děti mladší dvou let. Je zrušena karanténa a opakovaný test (výsledek testu vytištěný s sebou, nejlépe v angličtině). Pokud test není předložen, následuje povinná desetidenní karanténa.

Španělsko

Do Španělska je možné cestovat, a to i za účelem turismu. Podmínkou je splnění příjezdových opatření, v případě letecké či lodní dopravy vyplnění příjezdového formuláře. Po vstupu na území není potřeba dodržovat karanténu.

S očkováním

Při příjezdu se musí cestující prokázat dokončeným očkováním a od poslední dávky musí uplynout alespoň 14 dní. Španělské úřady akceptují očkování kteroukoliv z vakcín schválených Evropskou lékovou agenturou (EMA) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

S testem

Do Španělska je vyžadován negativní test, pokud se nemůže cestující prokázat lejstrem o očkování. Akceptovány jsou jak PCR, tak i antigenní testy. Výsledky nesmí být starší než 48 hodin před vstupem do Španělska.

Bulharsko

Bulharsko také patří k oblíbeným destinacím Čechů. I pro vstup do této země je zapotřebí dodržovat opatření spojená s koronavirem. Děti do pěti let nemusí předkládat žádné potvrzení, stačí jim cestovní pas nebo občanský průkaz.

S očkováním

Potvrzení o očkování po uplynutí 14 dnů od poslední dávky. Pokud mají cestující platné očkování, nemusí mít s sebou negativní test. Češi mohou do Bulharska jet už 22 dnů po prvním očkování.

S testem

Pro cestu do Bulharska je nutné mít negativní PCR test ne starší než 72 hodin nebo antigenní test ne starší než 48 hodin.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy