Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Přehled výstrah na následující dny: Meteorologové varují před závějemi, mrazem a větrem

Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
počasí
Leden s sebou přináší silné mrazy, vítr a také několik výstrah. Kromě námrazy a sněhových jazyků byste si měli dávat pozor právě na onen silnější vítr, který bude nejen pěkně nepříjemně foukat do tváře, ale také může lámat větve stromů, proto byste se měli mít na pozoru, hlavně řidiči. Zeptali jsme se meteoroložky Dagmar Honsové, co můžeme očekávat.

„Počasí v Česku ve středu začne ovlivňovat tlaková níže od severu, která přinese během odpoledních hodin, noci na čtvrtek a ve čtvrtek na většinu území sněžení nebo sněhové přeháňky – do čtvrtečního večera napadne na horách až 40 cm sněhu, v nižších polohách do 15 cm. Navíc začne zesilovat vítr – čerstvý západní bude dosahovat v nárazech rychlosti 70 km/h, na horách až 90 km/h a tvořit se tak budou sněhové jazyky, na horách i závěje. Pozor na silnicích na náledí a zmrazky,“ varuje meteoroložka Dagmar Honsová.

„Čerstvý vítr bude výrazně snižovat naši pocitovou teplotu – teploměr ukáže 0 °C, ale při rychlosti větru 45 km/h bude naše pocitová teplota jen na –8 °C. Sněžení o víkendu vystřídají silné mrazy – v neděli po ránu i v nížinách naměříme jen –16 °C,“ dodala pro eXtra.cz Honsová.

Sněhové jazyky

Výstraha před sněhovými jazyky platí pro menší části Středočeského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje a pro větší části Jihočeského a Plzeňského kraje včetně Vysočiny. Je platná od poledne 12. 1. až do 14. 1.2021 do 18:00. Zároveň s ní je platná další výstraha před sněhem pro zbytek výše jmenovaných krajů, platná je ale jen do středy do 21:00. Od středečního poledne do čtvrtečních 18:00 platí výstraha i na několika místech v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kra­ji.

Závěje a sněhová pokrývka

Pozor na závěje si dejte v Karlových Varech a Ostrově a také v Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Výstraha před závějemi je platná od středeční 21. hodiny až do poledne druhého dne.

Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj se mohou těšit na novou sněhovou pokrývku, i když před tím meteorologové spíše varují. Sněžit by ve zmíněných krajích mělo začít už kolem středeční 5. hodiny večer a přestat až druhý den v poledne. Za 12 hodin může podle meteorologů nasněžit až 15 cm sněhu.

Silnější vítr

Pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký kraj, Vysočinu a několik měst v Pardubickém a Jihomoravském kraji od středečních 17 hodin do čtvrtečního poledne platí výstraha před silným větrem. „Silný západní vítr se bude měnit na severozápadní až severní s nárazy nad 65 km/h,“ varují meteorologové z ČHMÚ.

Související články

Další články