Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Přehled variant covidu: Svět děsí Mí, co je na ní nebezpečného a jak ostatní mutace

Varianta Mí: Co je na ni nebezečného
Zdroj: Profimedia
koronavirus

Světová zdravotnická organizace monitoruje novou variantu koronaviru známou jako „Mí“, která byla v lednu poprvé identifikována v Kolumbii. Nebezpečná je tím, že může potenciálně obejít imunitu.

Světová zdravotnická organizace monitoruje novou variantu koronaviru známou jako „Mí“, která byla v lednu poprvé identifikována v Kolumbii. Uvedl to v úterý zdravotnický orgán OSN ve svém týdenním bulletinu o pandemii. WHO klasifikovala Mí jako "variantu hodnou sledování“ s tím, že obsahuje mutace, které naznačují riziko rezistence na vakcíny.

„Varianta Mí má konstelaci mutací, které naznačují potenciální vlastnosti úniku imunity,“ uvedl bulletin. Organizace však zdůraznila, že k lepšímu porozumění jsou zapotřebí další studie. Zatímco celosvětový výskyt Mí je zatím nízký, problémy už nový kmen způsobuje v Jižní Americe. „Přestože globální prevalence varianty Mí mezi sekvenovanými případy klesla a v současné době je pod 0,1%, prevalence v Kolumbii (39%) a Ekvádoru (13%) se trvale zvyšuje," píše se v materiálu WHO.

Mutace koronaviru

Světová zdravotnická organizace zavedla nový systém pro pojmenovávání různých variant koronaviru. Jejich názvosloví vyplývá z řecké abecedy. Hlavní faktor při určování jejich jmen se řídí tím, kde byly mutace poprvé objeveny. Britská mutace je tak nyní označována jako alfa, jihoafrická je beta, brazilská gama, indická nese název delta a mutace z Peru je označována jako lambda.

Mutace alfa byla poprvé zaznamenána ve Spojeném království a vyznačuje se vysokou nakažlivostí. Alfa je až o 40 procent nakažlivější než klasická varianta viru. Její nakažení může také znamenat pro pacienta horší následky. Vakcíny na tuto variantu účinkují.

Mutace beta je původem z Jihoafrické republiky. Kromě rychlejší nakažlivosti má také větší virovou nálož, větší množství těžkých případů a odolnosti proti protilátkám.

Mutace gama

Pochází pravděpodobně z Brazílie. Jako první ji však potvrdilo Japonsko.

Mutace delta

Poprvé byla indentifikována v Indii. Tam se také rychle rozšířila. Následně se objevila i v Evropě a dalších státech. Vyznačuje se až o 100 procent rychlejším šířením a zároveň mírnějšími příznaky. Je částečně odolná vůči vakcínám.

Mutace lambda

Původně zachycena v Peru. Její vlastnosti jsou zatím málo zdokumentované.

Mutace epsilon

Pochází z Kalifornie. V jejím genomu se vyskytují hned tři mutace a může být proto odolná vůči vakcínám. Nakažlivost je stejná jako u klasické formy koronaviru.

Mutace Mí

Pochází z Kolumbie. Zatím není dostatek informací k tomu, aby se dalo určit zdali je nebezpečnější než jiné mutace. Podle prvních zjištění by však mohla být schopná překonat imunitu proti této nemoci.


Do seznamu sledovaných variant byla Mí přidána 30. srpna poté, co byla detekována v 39 zemích a bylo zjištěno, že může být nebezpečná. Vědci si přejí především vědět, zda je varianta Mí přenosnější nebo způsobuje vážnější onemocnění než varianta Delta, která je dominantní ve velké části světa.Nedávno se první případy této varianty objevily také na Slovensku.

Britové zatím nenašli důkazy o vyšším přenosu

Nejméně 32 případů varianty Mí už bylo detekováno ve Velké Británii, kde struktura infekcí naznačuje, že ji přivezli cestovatelé. Zpráva britské vládní organizace Public Health England (PHE) uvádí, že většina byla identifikována v Londýně u lidí ve věku kolem dvaceti let. Někteří z těch, kteří měli pozitivní test na Mí, byli očkovaní jednou nebo dvěma dávkami vakcíny proti Covidu. Varianta Mí byla přidána do seznamu zkoumaných mutací PHE v červenci.

Hodnocení rizika varianty Mí vydané PHE v srpnu zdůraznilo laboratorní práci, která naznačuje, že varianta je vůči imunitě vyplývající z očkování minimálně stejně odolná jako varianta Beta. Je však zapotřebí více důkazů z jiných laboratorních studií a případů této varianty v reálném světě. Nakolik velkou hrozbu varianta představuje, to je tak zatím velmi nejisté a závisí to na tom, zda případy v následujících týdnech a měsících podstatně porostou, zejména v přítomnosti rychle se šířící varianty Delta.

"V současné době neexistují žádné důkazy, že by VUI-21JUL-01 konkuroval variantě Delta, a zdá se nepravděpodobné, že by byla přenosnější," uvádí britská zpráva, avšak varuje: "Narušení imunity může přispět k budoucímu růstu infekcí."

Část obav z Mí pochází z konkrétních mutací, které nese. Jedna genetická změna, mutace P681H, se nachází rovněž ve variantě Alfa a byla spojena s rychlejším přenosem viru. Jiné mutace, včetně E484K a K417N, mohou viru pomoci vyhnout se obranyschopnosti imunity, což by této variantě mohlo poskytnout výhodu oproti Deltě.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy