Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Přehled rozvolnění: Změna v systému testování i otevření venkovních bazénů

Přehled rozvolnění: Změna v systému testování i otevření venkovních bazénů
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
přehled

V pondělí 31. května se Česká republika dočká dalšího rozvolňování. Vláda rozhodla, že se navýší kapacity hromadného shromáždění při sportu nebo oslavách. Budou také povoleny skupinové prohlídky v muzeích, galeriích či zoologických zahradách. Bude se měnit i systém testování. Lidé budou mít nově z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Otevřou se také venkovní bazény.

Další rozvolnění čeká Česko již v pondělí 31. května. Zejména se navýší kapacity hromadných shromáždění, které vláda většinou vymezuje negativním testem, očkováním či ochrannou dobou po prodělání covidu, která byla prodloužena na 180 dnů.

Změny v testování

Další změny nastanou i v testovacím systému. Lidé budou mít z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). O testování o prázdninách, případně po návratu ze zahraničí, vláda zatím nerozhodla.

"Během prázdnin připravujeme speciální režim, aby PCR testy i testy antigenní zdarma byly k dispozici cestovatelům. Ale budeme k tomu mít ještě další jednání vlády," řekl ministr.

Skupinové prohlídky

Od 31. května se budou moci konat v muzeích, galeriích a v památkách skupinové prohlídky pro maximálně deset lidí. Pokud účastníci prohlídky splní podmínky pro očkování, negativní test nebo odstup od prodělané nemoci covid-19, může se jedné prohlídky zúčastnit až 30 lidí. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Doplnil, že v případě větší skupiny se bude uznávat i potvrzení od zaměstnavatele nebo ze školy.

Vláda také dnes rozhodla o tom, že pěvecké sbory mohou společně zpívat při účasti 30 osob. Lidé mají mezi sebou mít rozestupy dva metry a také splněnu jednu z podmínek na očkování, testování nebo prodělání nemoci. Během zpěvu si mohou sundávat ochranu dýchacích cest, musí se ale vést evidence účastníků pro případ epidemického šetření, uvedl Arenberger.

Otevření venkovních bazénů

Venkovní bazény budou podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) moci otevřít na 50 procent kapacity od 31. května. Do vnitřních prostor budou moci návštěvníci vstoupit jen do šaten. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

Arenberger uvedl, že ve venkovních bazénech bude nutné dodržovat nastavená pravidla, ale pohyb ve vodě nebude podmíněn nasazeným respirátorem.


Veronica Biasiol o Survivoru: Těžké to je pro obě strany, po Báře se mi stýská už teď, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy