Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Přehled pro živnostníky: Za pozdní přiznání k dani drastické pokuty a jak je to se zálohami

Přehled pro živnostníky: Za pozdní přiznání k dani drastické pokuty a jak je to se zálohami
Zdroj: profimedia.cz
Finance
Živnostníci a firmy musí přiznání k dani z příjmu za rok 2019 podat nejpozději do úterý 18. srpna 2020. Opozdilci si sáhnou hluboko do kapsy, protože budou muset zaplatit pokutu vyměřenou už od 1. dubna 2020. Zároveň připomínáme, že brzy opět budete muset platit zdravotní a sociální pojištění.

V důsledku koronavirové krize získali podnikatelé a živnostníci více času pro podání svých přiznání a na zaplacení daně z příjmu. Ministerstvo financí plošně prominulo pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu a úroku z prodlení. Nejzazším termínem je 18. srpen 2020.

Vysoké pokuty pro opozdilce

Rozhodně není dobré odevzdávat daňové přiznání po stanoveném termínu. Ti, co se opozdí, budou muset platit velmi vysoké pokuty. Pokud někdo nestihne termín 18. srpna, začnou mu nabíhat sankce spojené s pozdním podáním od původního data, tedy od 1. dubna. Pokuta se tedy vyměřuje už od 1. dubna, přičemž sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně. Maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun.

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění

Měsíc srpen je zároveň posledním měsícem pro OSVČ, za který nemusí odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Zálohy na pojistném se musí odvádět již od září.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy