Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Přehled opatření v nouzovém stavu: Zakázali zpívání, co všechno ještě může nastat

Přehled opatření v nouzovém stavu: Zakázali zpívání, co všechno ještě může nastat
Zdroj:
+ Další fotografie
Koronavirus
Vláda ve středu odpoledne vyhlásila, že od pondělka 5. října začne opět platit nouzový stav. Česko si ho přitom zažilo poměrně nedávno, zaveden byl na jaře během první vlny koronavirové epidemie. Tehdy platil omezený zákaz vycházení nebo se uzavřely hranice. To ale podle Prymuly tentokrát nehrozí, vláda chce bojovat s covidem-19 mírnějšímu kroky. Co všechno ale může být během nouzového stavu vyhlášeno a jaká opatření platí?

Nouzový stav bude platit od pondělka na 30 dní. Vláda ho ale v případě potřeby může ještě prodloužit. Už nyní je jasné, že se v pondělí uzavřou střední školy v regionech, které jsou na semaforu oranžové nebo červené. Na základních a mateřských školách pak bude zakázána hudebka a tělocvik. Ten bude nahrazen pobytem venku.

Výrazného omezení se kvůli koronaviru dočkají i akce. Ve vnitřních prostorech mají být do deseti účastníků, v těch venkovních pak do dvaceti. K omezení dojde i na svatbách, kterých se může účastnit maximálně 30 lidí. To ale začne platit až 19. října. Omezení se nevyhnou ani hospody. U jednoho stolu bude moct sedět maximálně šest lidí.

Na sportovní akce pak nebudou moct fanoušci, nicméně svazy organizované soutěže budou fungovat i nadále, včetně těch amatérských. Stopku naopak dostanou opery, muzikály a koncerty, prostě vše, kde se zpívá. To je zakázané i na bohoslužbách. Klasická divadla a kina by ale měla fungovat, nicméně budou omezena na 500 diváků. Zrušeny jsou i přestávky.

Co může nastat v nouzovém stavu

Uzavření hranic

Vláda pak podle potřeby bude díky nouzovému stavu reagovat na vývoj událostí spojených s koronavirem. Může tak například dojít k zavření hranic, jako tomu bylo na jaře. Podle Prymuly by k tomu nemělo dojít, ale už nyní mají Češi výrazně omezené cestovaní do ostatních zemí, které mají Česko zařazené do rizikové zóny.

Omezení kontaktu

Během nouzového stavu může také dojít k výraznému omezení kontaktu. To by se podle Prymuly mělo týkat především volnočasových aktivit. Zároveň se vláda bude snažit omezit množství lidí v provozovnách a nákupních centrech, ve kterých sice lidé budou moct nakupovat, shromažďování ale bude zakázané. Proto se nejspíš opět uzavřou odpočinkové zóny v nákupních centrech.

Omezení shromáždění

V ohrožení je i právo na pokojné shromáždění či stávku, které je zaručeno Listinou základních práv a svobod. Nouzový stav totiž obojí umožňuje zakázat, což už Češi pocítili na jaře, kdy došlo k zákazu či omezení na náboženských, kulturních nebo sportovních akcích.

Možnost vyhlášení evakuace i karantény

Nouzový stav pak dává vládě pravomoc vyhlásit evakuaci nebo například zakázat přístup do některých oblastí. V případě, že se tedy rozšíří koronavirus například ve městě nebo vesnici, může ji vláda dát do karantény, jako tomu bylo na jaře v případě Uničova.

Armáda pro civilní účely

Vláda pak díky nouzovému stavu může povolat do akce i armádu pro civilní účely. To samé platí pro hasiče nebo policisty. Na jaře byli například vojáci povoláni na hranice, nebo spolu s hasiči rozváželi zásoby a desinfekci. V případě potřeby pak může být armáda doplněna na základě branné povinnosti.

Vyhlášení pracovní povinnosti

Mezi další možnosti vlády patří i vyhlášení pracovní povinnosti. To znamená, že vláda může v případě potřeby povolat na pomoc občany, a to tam, kam to bude třeba. To samé mohou zákonodárci požadovat i po firmách, které mohou využít k rozvozu, výrobě a dalším věcem. Stejně tak může být firmám nařízeno, aby předzásobili konkrétní skupiny, jako například seniory.

Zjednodušené výběrové řízení

Podobně jako tomu bylo na jaře, i tentokrát bude moct vláda postupovat podle zjednodušeného výběrového řízení v případě nákupů i zadávání veřejných zakázek. "Pouze nouzový stav podle krizového zákona umožňuje využít výjimek ze zadávacího řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek," řekl ministr Jan Hamáček na jaře.

Povolání lékařů

Nouzový stav zároveň umožní flexibilní manipulaci s lékaři, kteří tak mohou být povoláni mimo své pracoviště nebo i na jiná oddělení, vždy jim ale musí být zajištěný dohled. Do akce mohou být povoláni i medici, studenti lékařských fakult a zdravotnických oborů a cizinci s lékařskou či zdravotnickou kvalifikací. Lékaře a zdravotníky je pak povolat i přesto, že mají dovolenou.

Přísnější tresty

Po celou dobu nouzového stavu pak platí zpřísněné tresty. Lidé, kteří na jaře například ukradli pár housek, dostávali několik let vězení. Znásobené tresty platí i za šíření poplašných zpráv.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy