Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Přehled nových opatření: Tohle ode dneška platí

Koronavirus a nová opatření: Tohle ode dneška platí
Zdroj: profimedia
koronavirus

Vláda v demisi Andreje Babiše (ANO) schválila kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci nová protiepidemiologická opatření. Od pondělí 22. listopadu se začnou povinně a pravidelně testovat zaměstnanci firem či děti ve školách. Jako potvrzení o bezinfekčnosti navíc nebudou od pondělí stačit PCR nebo antigenní testy, bude se uznávat jen očkování a prodělání koronaviru.

Pravidelné testování ve školách a firmách

Vláda schválila pravidelné plošné testování v základních a středních školách, které se bude konat každé pondělí. Plošné testování by mělo pokračovat do konce února.

Firmy budou muset od pondělí jednou týdně testovat na covid neočkované pracovníky. Ti se testu musí podrobit. Opatření se týká také živnostníků. V případě, že se zaměstnanec odmítne otestovat, musí podle Vojtěcha dodržovat protiepidemická opatření. Musí nosit respirátor po celou pracovní dobu, dodržovat rozestupy, oddělené stravování, omezený styk s ostatními. Odmítnutí se testovat musí navíc zaměstnavatel nahlásit příslušné krajské hygienické stanici.

Konec uznávání negativních testů na koronavirus

Od pondělí se už nebudou uznávat až na výjimky negativní testy na koronavirus jako covidový certifikát. Lidé se budou muset například u kadeřníka či v restauraci prokázat kompletním očkováním, nebo tím, že nemoc v posledním půlroce prodělali.

Ubytovací služby nebudou od pondělí k dispozici většině neočkovaných. S PCR testem ne starším než 72 hodin je budou smět využít lidé cestující za prací či lékařem. Ubytovacích provozů budou moci využít i neočkovaní lidé, kteří cestují kvůli nezbytné péči o jinou osobu.

Vláda rovněž schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě. Příspěvek by měl zvýšit ochotu lidí léčit se či jít do karantény a také hlásit případné rizikové kontakty.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy