Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Přehled nemocnic na pokraji sil: Bulovka, Sokolov i Pardubice hlásí potíže a přetížení

Zdroj: Profimedia
COVID-19
Nemocnice praskají ve švech, většina krajů totiž zažívá nejvážnější situaci za celou dobu přítomnosti covidu-19. V současnosti je v nemocnicích přes 7700 lidí, z čehož je až 1500 v těžkém stavu. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek uvádí, že situace v nemocnicích je mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od počátku pandemie. Se zprávou přišel web CNN Prima News.

Nemocnice a s nimi celé zdravotnictví fungují posledního půl roku kvůli koronaviru v nouzovém režimu. Poslední dobou se navíc objevují čím dál tím mladší lidé, kteří jsou s covidem-19 ve vážném stavu. Prezident ČLK Milan Kubek pro CNN Prima News uvádí, že se nemocnice drží, jelikož byla zrušena prakticky veškerá neakutní zdravotní péče. "Omezují se už i onkologické operace, což bude mít pro pacienty závažné důsledky. Nemocnice se nyní snaží držet alespoň minimálně rezervu pro náhlá onemocnění bezprostředně ohrožující život," říká a dodává, že situace je nejhorší ve východních a západních Čechách, nemocnice si však vzájemně vypomáhají.

V Pardubicích je situace kritická, ve čtyřech z pěti krajských nemocnic došlo k vyčerpání lůžek intenzivní péče. V této chvíli leží v nemocnicích Pardubického kraje 501 pacientů s koronavirem, z nich je pak 69 na JIP. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze má poslední tři volná lůžka na JIP. Šéf PR nemocnice Michal Schneider pro CNN Prima News mluví o tom, že z šedesáti ventilátorů jich mají prozatím volných 30 a v průměru přijmou každý den 10 covidových pacientů.

Velmi vážná situace je i v Sokolově. Markéta Singerová, mluvčí tamní nemocnice, pro CNN Prima News uvádí, že ke 2. březnu hospitalizovali 97 pacientů s covidem, z čehož je 18 na JIP. Zmiňuje, že se každý den snaží převážet pacienty v rámci kraje. Například během úterý transportovali 11 pacientů, z toho jednoho vrtulníkem. Singerová tvrdí, že pacientů přibývá o hodně víc, než nemocnice stačí odvážet a zátěž pro ně je tak obrovská. Situace se dle jejího názoru nezlepšila ani po uzavření okresů.

Problémy má i Bulovka

S velkým přívalem covidových pacientů se vyrovnávají také v Praze na Bulovce. Šimon Šfefanides z oddělení PR a komunikace uvádí pro CNN Prima News, že jejich lůžka pro pacienty s intenzivní péčí jsou již obsazena. "Počet lůžek průběžně transformujeme – navyšujeme dle potřeb a epidemiologické situace. Standardní lůžka s kyslíkem pro střední a lehké stavy máme, nyní jsou však více zaplněna," říká. Konstatuje také, že přibývá pacientů s vážným průběhem nemoci mezi mladšími ročníky. Na Bulovce leží pacienti převážně starší 70 let, ale čtyřicátníci prý také nejsou žádnou raritou.

"Počty volných lůžek se každý den mění. Co se týká JIP, tak máme volných asi pět lůžek, na standardních máme 20–30 lůžek ještě rezervy, ale situace se mění také dle počtu personálu, který je schopen o pacienty pečovat. Je potřeba připomenout, že na covidová oddělení je potřeba až třikrát více personálu, než na běžná," popisuje tisková mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá pro CNN Prima News. Plachá však kvituje proočkovanost personálu nemocnice. "Jsme přesvědčeni, že očkování zabírá, nemocnost zdravotnického personálu se snižuje, v domácí karanténě máme aktuálně kolem osmdesáti lidí. Ale očekáváme, že více zdravotních sester a lékařek zůstane doma z důvodu zavřených škol a školek," doplňuje.

Benešov a Mladá Boleslav hlásí stav postižení

Nemocnice v Benešově a Mladé Boleslavi vyhlásily stav hromadného postižení osob. Během dneška či čtvrtka lze totéž očekávat v dalších středočeských zdravotnických zařízeních, případně plošně v celém kraji, řekla ČTK hejtmanka Petra Pecková (STAN). Benešovská nemocnice podle Peckové vyhlásila stav hromadného postižení v 08:00, mladoboleslavská o hodinu později. "Situace se vyvíjí velmi rychle, během dnešního či zítřejšího (čtvrtečního) dne lze očekávat vyhlášení stavu hromadného postižení osob v dalších nemocnicích, případně plošně v celém kraji," dodala hejtmanka.

Související články

Další články