Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Přehled nejzajímavějších českých a moravských nářečí. Víte, co je hokna, šrajtofle nebo velna?

Přehled nejzajímavějších českých a moravských nářečí. Víte, co je hokna, šrajtofle nebo velna?
Zdroj: profimedia.cz
NÁŘEČÍ

Česká republika sice není rozlohou nikterak velkou zemí, přesto se na našem území mísí spousta nářečí. Když se tak v rozhovoru střetnou lidé ze Slezska a například Plzeňáci, tak se klidně může stát, že si vzájemně neporozumí ani slovo.

V řadě zemí se mluví několika úředními jazyky. U nás máme sice jen češtinu, ale k tomu taky spoustu specifických nářečí. A tak si lidé z východu z republiky dělají srandu z jazyku Pražáků a ti si zase utahují z nich.

Legendární hantec

A co takové Brno? Brněnský hantec je pověstný po celé republice. Nebo jste snad ještě nikdy neslyšeli slova jako šalina (tramvaj), hokna (práce), čórka (krádež) nebo škopek (pivo)?

Hodně specifická je také hanáčtina, kterou se mluví v okolí Olomouce. Tak schválně - víte, co znamená Bele v próhranko? Prohráli! Panáčkovi se divá do miška? Má na kahánku! Olomouc a okolí spadá pod středomoravské nářečí, které má i další nepsaná pravidla, kde se mění písmena (mlén, vešévat, nedělé to, móka, ale také se mění písmenka „y” za „e”, tedy místo ryby řekneme rebe).

Dupa, cukle, fusakle

Samostatnou kapitolou je také nářečí , kterým se hovoří ve Slezsku a které je hodně ovlivněné sousedním Polskem. Máme tady pro vás malý výčet – dupa, cukle, fusakle, kobzole, šrajtofle nebo chechtaky. Že nevíte, co to znamená? Tak zkuste pohledat, určitě se pobavíte.

Své originality mají i česká nářečí. Zatímco o Ostravácích a spol. se říká, že mají „kratke zobaky”, podstatná část obyvatel republiky slova hodně prodlužuje. A tak někdo není velký, ale velkej, není silný, ale je silnej a taky není zvědavý, ale je zvědavej. Mléko zase není kyselé, ale je kyselý a boty nejsou malé, ale jsou malý.

Chodské nářečí

Podkrkonošské nářečí zase u infinitivu používá „ť”, a tak místo prosit říkáme prosiť. Toto nářečí však nabízí i další zajímavosti (perší, velna) nebo písmenka „ll” místo „dl” - snělli, sella.

Své nářečí mají i Chodové, kteří před samohláskami používají „h” (halmara, hudit) nebo písmeno „r” místo „d” (sturánka, tera). Díky jihozápadočeskému nářečí zase máme slova jako jahla nebo slína, a tak bychom mohli ještě dlouho pokračovat. A která vtipná slova znáte vy?

Související články

Další články