Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Přehled 5 velkých rozvolnění: Podmínky pro návrat dětí do škol a akcí pro 700 lidí

Přehled 5 velkých rozvolnění: Podmínky pro návrat dětí do škol a akcí pro 700 lidí
Zdroj: pixabay
koronavirus česko

Testy v neděli prokázaly v Praze 47 případů onemocnění covid-19, o třetinu méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst od neděle 23. srpna, tedy za posledních 37 týdnů. Zdravotníci v hlavním městě v neděli aplikovali 6374 dávek vakcíny proti novému koronaviru, téměř 2,5násobek proti stejnému dni předchozího týdne. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Česko má před sebou jedno z největších rozvolnění. Co by vám rozhodně nemělo uniknout?

Zahrádky restaurací budou moci pro testované hosty otevřít 17. května

Restaurační zahrádky se budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) otevřít od 17. května. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti.

Hosté se budou muset prokázat testem, očkováním, nebo proděláním nemoci covid-19. O rozhodnutí vlády informoval Havlíček na Twitteru.

Mezi stoly budou muset být podle Havlíčka rozestupy alespoň 1,5 metru, stejná vzdálenost by měla být i od kolemjdoucích, pokud zahrádka není jiným způsobem oddělena například od chodníku. Jinak kapacita zahrádek omezena nebude.

"Podmínkou je, aby zákazník byl očkován nebo testován na bázi PCR/POC testů, příp. samotestů nebo prodělal covid-19," uvedl Havlíček.

Na tiskové konferenci doplnil, že host si bude moci přinést svou vlastní testovací sadu a použít ji na místě. Testy se musejí lidé už nyní prokazovat například ve službách, jako jsou kadeřnictví, kosmetika, manikúra či masáž.

Hotely a penziony by se mohly otevřít od 24. května

Hotely a penziony by se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mohly otevřít od 24. května. Vládě za týden předloží návrh, aby mohly provoz obnovit bez omezení kapacity. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

Vláda protiepidemická opatření uvolňuje na základě šesti balíčků. Dnes jednala o balíčku číslo čtyři, který by mohl začít platit od příštího týdne.

Je v něm obsaženo také otevření hotelů a penzionů, ale jen na 25 procent kapacity. Podle Havlíčka si na tuto podmínku podnikatelé stěžovali, a proto se vláda rozhodla obnovení jejich provozu posunout o týden.

Od 17. května se budou moci konat venkovní kulturní akce až pro 700 lidí

Od pondělí 17. května bude možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících diváků. Podmínkou bude buď absolvování testu, odstup nejméně 14 dnů od očkování, nebo maximálně 90 dnů od prodělání nemoci covid-19.

Podmínkou bude také stále ochrana dýchacích cest. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Kulturní akce, které se konají v uzavřených prostorách, vláda zřejmě povolí o týden později.

Podle Zaorálka se nepovedlo oproti původní dohodě s resortem zdravotnictví prosadit možnost pořádat od stejného data i kulturní akce uvnitř.

Vláda ale podle něj přijala usnesení v tom smyslu, že pokud bude pokračovat příznivý trend a během dalšího týdne se docílí vývoje 75 nově nakažených na 100.000 obyvatel za týden, s účinností od 24. května bude možné pořádat i kulturní akce uvnitř.

Podmínkou bude maximální obsazení 50 procent kapacity míst k sezení a nejvíce 500 lidí uvnitř a 1000 lidí venku a opět buď očkování, test, nebo odstup od prodělané nemoci ne delší než 90 dní.

Žáci a studenti se začnou od 17. května vracet k normální výuce bez rotací

První stupeň základních škol přejde od 17. května na plně prezenční výuku bez rotací, děti tak budou mít normální režim výuky. Pro žáky druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií to bude platit v šesti krajích a v Praze, kde to epidemie koronaviru dovoluje. Informoval o tom po jednání vlády ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Od 24. května, pokud to vývoj epidemie dovolí, skončí rotační vyučování i na druhém stupni základních škol v celé ČR. Všude začne i teoretická výuka na středních školách bez střídání.

Příští týden se bez rotací začnou učit starší školáci v krajích s lepší epidemickou situací, a to v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji, a také v Praze.

Do škol v přírodě budou moci žáci vyjet od 31. května, potvrdil po jednání vlády dřívější informace ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podmínky zatím nepřiblížil.

Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden uvedl, že bude žádat obnovení běžné výuky ve školách včetně středních od příštího pondělí.

Od pondělí 17. května budou v nemocnicích znovu povoleny návštěvy

Od pondělí 17. května budou v nemocnicích znovu povoleny návštěvy. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). U lůžek akutní péče byly zakázány od konce ledna. Výjimkou byly porody, návštěvy u dětí nebo v hospicích.

Ministr uvedl, že návštěvy jsou povoleny s hygienickými pravidly. Při posledním povolení návštěv v lednu byly možné jen s respirátorem FFP2, směly trvat nejdéle půl hodiny a přijít mohly nejvýše dvě osoby.Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy