Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Předvolební rozhovory: Útoky vůči Pirátům mi vyčítají i kolegové, říká Andrej Babiš pro eXtra.cz

Politik Andrej Babiš.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
Volby 2021

Letošní volby do Sněmovny budou pro Andreje Babiše dost možná výrazně náročnější než ty v roce 2017. Pokud hnutí ANO zvítězí, bude proti sobě mít dvě koalice, které odmítají spolupráci s premiérovou stranou. Nabízí se tak třeba radikální SPD. "Ta otázka padla v roce 2017 a nešli jsme s nimi, na tom se nic nezměnilo. Je to oboustranné," říká Babiš v rozhovoru pro eXtra.cz. V něm se mimo jiné věnuje očkování nebo třeba vysvětluje, proč je tématem hnutí ANO migrace, přestože pro Česko nejde o akutní problém.

Jak hodnotíte dosavadní průběh kampaně hnutí ANO?

Je to samozřejmě úplně jiné než v roce 2017, mnohem více vyhraněné. Kontaktní kampaň je hlavně o autogramiádách, které nám ale chodí narušovat konkurenční strany a urážejí občany, kteří si přijdou pro podpis. Chodí tam odpůrci očkování, ale třeba i kandidáti za STAN nebo ODS. Teď se nám stalo, že nám na jednu akci přišli mladí ekologičtí aktivisté a v životě jsem nezažil nic tak agresivního, jako byl jejich mluvčí. Musel jsem se za ně stydět, když mluvím třeba s důchodci a někdo za mnou neustále stojí a fotí si je a snaží se náš rozhovor narušovat.

Předvolební rozhovory eXtra.cz

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které proběhnou 8. a 9. října 2021, rozhodnou o směřování naší země v dalších čtyřech letech. Předvolební kampaně vstoupily do horké fáze - vládnoucí strana chce za Česko bojovat do roztrhání těla, opozice mluví o zemi zdevastované předchozím vládnutím ANO. Redakce eXtra.cz před volbami připravila sérii rozhovorů s lídry jednotlivých stran i výraznými osobnostmi politické scény.

LÍDŘI POLITICKÝCH STRAN

Andrej Babiš (ANO): Útoky vůči Pirátům mi vyčítají i kolegové

Ivan Bartoš (Piráti): Babiš hraje o všechno, může skončit za mřížemi!

Vít Rakušan (STAN): Nepanikaříme. Věřím, že volby vyhrajeme, říká suverénně

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Deficit rozpočtu je šílený, budou to platit ještě naše vnoučata

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): O spolupráci s ANO bychom neuvažovali ani bez Babiše

OSOBNOSTI POLITICKÉ SCÉNY

Miroslav Kalousek: Letos je poslední možnost, jak něco změnit, jinak babišismus nevymýtíme

Miroslava Němcová: Komunikace Hradu je otřesná, Zemana drží ve funkci ješitnost a touha po pomstě

Jana Černochová: Vojenský zásah v Afghánistánu by byla chyba. Tyhle země budeme potřebovat

Jan Skopeček: Návrh rozpočtu je nemyslitelný, Schillerová se chová jako účetní

Alena Schillerová: Babišovi věřím. Úřady prověří, zda porušil zákon

Jana Maláčová: S Babišem máme podobné charaktery

Petr Pavel: Politici v současné kampani nenabízí řešení současných problémů

Vy sám se ale nejen ve volebních debatách soustředíte na ofenzívu, zejména vůči Pirátům...

To mi vyčítají i moji kolegové, ale pro mě je problém, když někdo lže. Pak je pro mě těžké mlčet. Většina politiků, které jsem potkal, jsou jen profesionální mluvky bez zkušenosti z podnikání nebo reálného života a jde jim jenom o koryta. Lidé si myslí, že když někdo dobře mluví, tak je to dobrý politik. Ale pokud někdo má něco udělat, tak musí proměnit slova v činy. Jsem jeden z mála, který to dokázal. Ekonomická úroveň naší země extrémně vzrostla za dobu naší vlády. V HDP na hlavu jsme předstihli Španělsko, Itálii a Portugalsko. Naše země je bezpečná a máme velmi nízkou nezaměstnanost. Zvýšili jsme platy, důchody, snížili daně, zvedli životní úroveň a masivně investovali do naší země.

V kampani se, podobně jako SPD, výrazně věnujete migraci. Proč, když pro Česko nejde o aktuální téma?

Faktem je, že na maďarské hranici letos zadrželi 77 tisíc nelegálních migrantů, stačí se podívat, co se děje na hranicích Polska, Lotyšska a Litvy s Běloruskem. Evropa by měla hlavně bojovat proti pašerákům lidí, chránit vnější hranice EU, vyřizovat veškeré žádosti o azyl na území třetí země a pomáhat na místě, aby do Evropy migranti neproudili. Pokud by Viktor Orbán nepostavil na maďarských hranicích plot v délce 371 km, tak by migranti proudili i přes naši hranici do Německa. Takže maďarské hranice jsou i naše hranice a to téma je aktuální.

Neměl by být tématem koronavirus, o kterém se před volbami příliš nezmiňujete?

Aktuální vývoj pandemie postupuje podle předpovědi odborníků ministerstva zdravotnictví. Propagujeme očkování, protože to je jediná cesta, jak můžeme pandemii překonat a vrátit se k normálnímu životu. Kritérium koronaviru je počet hospitalizovaných, ten je stabilní. Jako jedna z mála zemí jsme v tom evropském semaforu zelení. Ano, udělali jsme chyby, ale byla to jedna z největších zdravotnických krizí od roku 1918, se kterou se naše země potýká. Skutečný výsledek budeme schopni zhodnotit, až celá krize pomine. Teď se ale musíme soustředit hlavně na to, aby proočkovanost dosáhla aspoň 70 procent.

Dokončené očkování má necelých šest milionů lidí. Řada epidemiologů včetně Romana Prymuly ale varuje, že to nestačí. Neměla by být propagace ještě výraznější?

Stále propagujeme očkování, potíž je, že co odborník, to názor. Máme ministerstvo zdravotnictví, kde jsou epidemiologové, je tam klinická skupina. Spolupracujeme na mezinárodní úrovni. U nás ta situace byla jiná, protože u nás byla epidemie velmi silná. Snažil jsem se bojovat za uznání protilátek, ale to se zatím nestalo, ale doufám, že na to dojde. Experti řekli, že se bude pokračovat ve studiích, takže lidé se zatím buď musí očkovat, nebo se pravidelně testovat.

Vláda minulý rok podcenila koronavirus a po krajských volbách se rozjela devastující vlna, přičemž následoval dlouhý lockdown. Je letos Česká republika připravena na případný podobný scénář?

Samozřejmě. Máme robustní zdravotní systém, máme dost vakcíny, trasujeme, chytrá karanténa funguje. To hlavní je, že lidé musí vědět, že očkování chrání především jejich životy. Není kvůli dovolené nebo koncertu. Po několikáté ale opakuji, a to chci zdůraznit, že žádný lockdown nebude.

Proč se nenechalo vakcinovat více lidí?

Bylo tu mnoho dezinformací a opozice vládu vůbec nepodpořila. Někteří lidé dodnes popírají existenci pandemie, to je děsné. Data jsou jasná, očkování chrání před těžkým průběhem nemoci. Je pravda, že někteří lidé se nechtějí nechat očkovat, ale nesmíme se s tím smířit a musíme je dále přemlouvat.

Neměla by být očkovací kampaň intenzivnější?

My jsme lidem, zejména starším, psali dopisy a požádali jsme praktiky a pojišťovny, aby je rozeslali svým klientům. Byli přímo oslovení, snažíme se vysvětlovat fake news, které o očkování kolují. Nabídli jsme praktikům od 1. 9. 2021 380 korun navíc, když přesvědčí pro očkování lidi nad šedesát let, ale nikdy jsme nechtěli zavést povinné očkování. Dobrovolnost je klíčová. Kampaň v médiích stále pokračuje, je to mířené více na mladé a bude ještě intenzivnější.

Pojďme zpátky k volbám, od kterých jsme trochu odbočili. Pokud obhájíte post premiéra, bude to pravděpodobně znamenat komplikace pro Agrofert, který na základě zákona o střetu zájmů přijde o dotace a zakázky. Je vám jako zakladateli jeho situace lhostejná?

Agrofert trpí už tím, že jsem z něj odešel, že jsem v politice. Já se svou bývalou firmou nemám žádný kontakt, odešel jsem, nemám na ni žádný vliv a firma je mým angažmá v politice poškozována, a to na základě účelového Lex Babiš, který si na mě vymyslel Kalousek a spol.

Pandora Papers a otázky pro Babiše

Redakce eXtra.cz se snažila získat i odpovědi na kauzu Pandora Papers, podle které si měl Andrej Babiš na tajňačku skrze komplikovaný řetězec offshorových firem pořídit šestnáct nemovitostí ve Francii včetně luxusního Château Bigaud v souhrnné hodnotě 381 milionů korun (letecké fotografie Château Bigaud najdete zde). Otázky zůstaly bez odpovědi.

Všechno o kauze Pandora Papers čtěte zde!

O vašem střetu zájmů ale hovoří i závěrečný audit od Evropské komise. Tu asi těžko ovlivní Kalousek...

Vraťme se do doby, kdy vznikl střet zájmů. K tomu došlo až v roce 2016, kdy pan premiér Sobotka pochopil, že s ním nebudu dělat kšefty. Pak se spojil s Kalouskem a vytvořil Lex Babiš, který cílí jen na mě, nevztahuje se na poslance a senátory, jako je třeba pan senátor Czernin z TOP 09, který pobírá dotace. Já jsem podle tohoto antibabišovského vložil firmu do svěřenského fondu. Jim se nepodařilo mě v ČR zlikvidovat, tak ten boj přenesli do Bruselu. Na základě udání Pirátů přišel zmanipulovaný, účelový audit. Opakovaně jsem řekl, že žádný český zákon neporušuji. A český zákon mají vykládat české soudy, ne nějaký europoslanec nebo auditor. Celé osočení ze střetu zájmů je nesmysl, nechtějí, abych byl ve vládě, protože jim ani Evropě do toho z hlediska mých názorů nepasuji. Před volbami se to ještě vyostřuje.

Říkáte, stejně jako v roce 2017, že jde o poslední možnost volit Babiše. Plánujete se po konci ve Sněmovně vrátit do čela Agrofertu?

O mé budoucnosti v politice rozhodnou voliči. Ať už budu kdekoli, tak plánuji dál naplno pracovat, jako celý svůj život. Jsem prostě takový.

Spekuluje se, že budete kandidovat na prezidenta. Ostatně i Miloš Zeman řekl, že by vás na této pozici viděl nejraději. Vy jste doposud tuto možnost nevyloučil. Jak to tedy máte?

Není to o tom, jestli to vylučuji, nebo ne, teď to prostě není téma. Naše hnutí podporovalo pana prezidenta Zemana, který už nemůže kandidovat, tak jsem řekl, že hnutí ANO postaví kandidáta, protože určitě máme u nás vícero osobností, které by mohly tu funkci zastávat. Neřekli jsme ale, kdo to bude.

Pokud hnutí ANO ve volbách zvítězí, s kým byste nejraději vytvořil koalici?

O výsledku voleb rozhodují voliči, takže před volbami je ta debata bezpředmětná. Pokud vyhrajeme a jestli mě pan prezident pověří, tak půjdeme do vlády se stranami, které s námi mají nejbližší program. Nejsme založení na ideologii, ale na programu. Jsme catch all party. Jsme hnutí pro všechny. Máme program pro všechny. Pro důchodce, mladé rodiny, živnostníky apod. Uvidí se, co bude na volbách.

Se kterými stranami naopak spolupráci vylučujete?

Pokud bychom skládali vládu, tak bychom jednali se všemi stranami kromě Pirátů.

A co radikální SPD?

Ta otázka padla v roce 2017 a nešli jsme s nimi, na tom se nic nezměnilo. Je to oboustranné. Říká to i pan Okamura, že Babiše ve vládě odmítá.

Před volbami vás přijel podpořit maďarský premiér Viktor Orbán. Jaký vůči němu máte vztah?

Přátelský. Je to člověk, který je v politice celý život. Byl hrdinou revoluce proti komunistickému režimu, jako první v Maďarsku vyzval ke svobodným volbám. Bojuje za maďarské zájmy. Pro mě je důležité v EU hledat spojence, který Česko a naše zájmy podpoří a to se u Viktora děje.

Nevadí vám tedy, že oslabuje základy právního státu, přebírá vliv nad soudy a třeba omezuje práva homosexuálů?

My jsme to řešili na Evropské radě a tam bylo řečeno, že pokud v jakékoliv zemi bude docházet k porušování právního státu, tak by to měl řešit evropský soud. Nebyla tam ale žádná jasná definice. To je názor můj, Polska i Maďarska. Co se týče homosexuálů, tak jejich práva neomezuje. On nechce, aby malé děti byly ovlivněny ve škole aktivisty, aby jim někdo nutil názor na jejich vlastní sexualitu, a říká, že je to do 18 let záležitost rodičů.

Řízení mi chybí

Teď odbočíme o politiky. V pořadu Čau lidi jste se několikrát zmiňoval o svém zdravotním stavu. Přiznal jste kolísání váhy, jak jste na tom nyní?

S váhou jsem na tom špatně. Moc nesportuji, nemám tolik času a musím spát. Pracuji 16 hodin denně, i soboty a neděle. Nehroutím se, ale těším se na návrat do 12 hodinových pracovních dnů s volnou sobotou.

O ministru Havlíčkovi jste se pochvalně vyjadřoval jako o pracantovi, který vstává ve čtvrt na pět, dříve než vy. V kolik tedy vstáváte a kdy posíláte první SMS?

Běžně v půl šesté a hned posílám SMS. Dneska jsem psal ve 4 ráno, protože jsem se vzbudil dřív.

Kdy naposledy jste řídil auto? A co má vlastně premiér v garáži, když ho nevezou vládním vozem?

Je to dlouho, co jsem řídil auto a štve mě to. Teď jsem si to chtěl zkusit, když jsem jel na pumpu s Viktorem Orbánem, ale zakázala mi to ochranka. Tak jsem se aspoň chvíli projel po D1, kterou jsme konečně kompletně zrekonstruovali. Řízení mi chybí už jen proto, že mám v garáži Audi A8, kterou mám rád.

Kolik musí mít premiér obleků? Máte to spočítané?

Průšvih je, že mi kolísá váha, takže mám v šatníku asi tři až čtyři čísla obleků. Od jedné velikosti mám ale asi 10 kusů.

Potrpíte si na luxus?

Ne. Nemám žádné zlato, letadlo, jachtu, hodinky mám na kroky.

Z vašeho majetkového přiznání mimo jiné vyplynulo, že máte hodinky Vacheron Constantin za 900 tisíc korun. Jaký je jejich příběh, koupil jste si je sám?

Koupil jsem si je sám, protože se mi líbily. Tu cenu na nich ale ani nepoznáte, jsou platinové a vypadají, že jsou z obyčejného kovu.

Potřebuje vůbec premiér hotovost?

Dneska jsem si koupil noviny, pozval jsem ženu na kávu, tak jsem hotovost potřeboval. Nosím u sebe pár tisíc korun, teď mám v peněžence třeba pět tisíc.

Kdo vám nakupuje?

Chodím si sám nakupovat do Žabky nebo v Průhonicích do supermarketu. Ale většinou si moc nenakupuji. Nejvíc utrácím za oblečení. Ponožky, košile a spodní prádlo. Na placení účtů a faktur dohlíží manželka. Máme takovou tradici, že na Vánoce nakupuje moje paní dárky celé rodině a já kupuji dárek své ženě.

S manželkou Monikou máte dceru Vivien a syna Frederika. Jak vnímají otce coby politika? Nečelí nějakým averzím z okolí?

Nelíbí se jim to. Má to na ně, ale i na celou rodinu negativní dopad na rodinu. Vím, že u některých mých kolegů měla politika dopad na jejich děti tak, že i učitelé ve školách na ně měli divné a nemístné poznámky. Mé děti s tím naštěstí problém nemají, ale samozřejmě se o ně bojím. Mám rád všechny své děti stejně a mrzí mě, že na ně nemám tolik času, stejně tak na vnučky.

Žijete v Průhonicích, máte velkou vilu. Kdo se vám o ní stará?

O náš dům, kde žijeme 12 let se stará bratranec mojí paní.

Znali jste se dobře s Petrem Kellnerem?

Moc jsme se neznali, ale před jeho tragickou smrtí jsme se docela sblížili. Hlavně v rámci mého projektu národního boje proti rakovině, o kterém jsme spolu hodněkrát mluvili. Petr poskytl cenné informace. V rámci pandemie jsme měli častější kontakt než před tím a já bych chtěl moc poděkovat skupině PPF, která státu darovala zdravotnické prostředky.

Jak dobře se znají čeští miliardáři?

To vůbec netuším. Já jsem odešel z firmy v lednu 2014, kdy jsem se stal ministrem financí. Nikdy jsem se miliardářem necítil. Je to taková fikce o majetku firmy, kterou daný člověk vybuduje. U mě je to ještě složitější, protože moje bývalá firma je ve svěřenském fondu. Teď jsem státní úředník, který pracuje pro všechny občany naší země ve funkci předsedy vlády.



Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy