Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Předvolební rozhovory: O spolupráci s ANO bychom neuvažovali ani bez Babiše, říká Pekarová Adamová

Volby 2021: O spolupráci s ANO bychom neuvažovali ani bez Babiše, říká Pekarová Adamová
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
volby 2021

Koalice SPOLU nehodlá spolupracovat s hnutím ANO, i kdyby mu nevládl Andrej Babiš. Alespoň takový postoj zaujímá předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. V rozhovoru pro eXtra.cz také řekla, jak se koalice staví k ČSSD nebo Přísaze Roberta Šlachty. Kromě toho se rázně obula do premiéra.  "Babišovo chování podrývá důvěru ve stát a další léta s tímto oligarchou si už nemůžeme dovolit," burcuje politička.

Poslední průzkumy ukazují, že na hnutí ANO ztrácíte jen velmi těsně. Věříte, že to nakonec urvete pro sebe a premiérovu stranu přeskočíte?

Po minulých volbách celá společnost mluvila o tom, jak důležité je spojování demokratických sil. Ve změnu poměrů ve společnosti věřím už od loňského října, kdy jsme se dokázali domluvit spolu s ODS a KDU-ČSL na vzniku společné koalice. Teď v debatách se jasně ukazuje, že nemáme „jenom“ nejschopnější lidi, ale především nejlepšího kandidáta na premiéra, Petra Fialu.

Jak moc těsný očekáváte, že bude letošní výsledek voleb?

Veškeré průzkumy nasvědčují tomu, že souboj mezi SPOLU a hnutím Andreje Babiše bude hodně těsný. Osud země mají v rukou voliči, kteří stojí před klíčovým rozhodnutím, zda naše koalice porazí hrozící populismus a extremismus. Myslím, že většině společnosti záleží na tom, aby Česká republika neskončila zadlužená, rozvrácená a současně izolovaná od Západu.

Předvolební rozhovory eXtra.cz

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které proběhnou 8. a 9. října 2021, rozhodnou o směřování naší země v dalších čtyřech letech. Předvolební kampaně vstoupily do horké fáze - vládnoucí strana chce za Česko bojovat do roztrhání těla, opozice mluví o zemi zdevastované předchozím vládnutím ANO. Redakce eXtra.cz před volbami připravila sérii rozhovorů s lídry jednotlivých stran i výraznými osobnostmi politické scény.

LÍDŘI POLITICKÝCH STRAN

Andrej Babiš (ANO): Útoky vůči Pirátům mi vyčítají i kolegové

Ivan Bartoš (Piráti): Babiš hraje o všechno, může skončit za mřížemi!

Vít Rakušan (STAN): Nepanikaříme. Věřím, že volby vyhrajeme, říká suverénně

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Deficit rozpočtu je šílený, budou to platit ještě naše vnoučata

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): O spolupráci s ANO bychom neuvažovali ani bez Babiše

OSOBNOSTI POLITICKÉ SCÉNY

Miroslav Kalousek: Letos je poslední možnost, jak něco změnit, jinak babišismus nevymýtíme

Miroslava Němcová: Komunikace Hradu je otřesná, Zemana drží ve funkci ješitnost a touha po pomstě

Jana Černochová: Vojenský zásah v Afghánistánu by byla chyba. Tyhle země budeme potřebovat

Jan Skopeček: Návrh rozpočtu je nemyslitelný, Schillerová se chová jako účetní

Alena Schillerová: Babišovi věřím. Úřady prověří, zda porušil zákon

Jana Maláčová: S Babišem máme podobné charaktery

Petr Pavel: Politici v současné kampani nenabízí řešení současných problémů

Proč by se voliči měli rozhodnout právě pro koalici SPOLU?

Zastavíme hrozivé zadlužování České republiky, jsme jedinou koalicí s jasnou demokratickou a prozápadní orientací, které záleží na modernizaci, digitalizaci a debyrokratizaci státní správy této země. Za základní obranu proti krizím pokládáme vzdělávání, které musíme modernizovat. A v neposlední řadě se postavíme čelem bytové krizi.

Pokud zvítězíte, usilovala byste o post ministryně práce a sociálních věcí, na kterém byste vystřídala Janu Maláčovou?

Pokud zvítězíme, čeká nás v první řadě povolební jednání a spousta práce. Jen velmi nerada bych se pouštěla do spekulací. Jestli v něčem spočívá síla koalice SPOLU, pak je to její expertní zázemí. Na každé ministerstvo máme hned několik možných kandidátů ze všech koaličních stran.

Ministryně Maláčová v rozhovoru pro eXtra.cz řekla, že má zaručené zprávy o tom, že půjdete po volbách do vyjednávání s ANO. Můžete to vyvrátit?

Ministryně Maláčová říkává s oblibou různé věci, třeba mluví o tom, že to za Husáka šlo líp a že debata o tom, kolik to bude stát, je plytká. Řekla bych, že její spekulace a prognózy o povolebním vývoji mají úplně stejnou výpovědní úroveň jako její hlášky. Ale přeci jenom ještě jednou, rázně a jednoznačně: na spolupráci s Babišovým hnutím říkáme ve SPOLU jasné NE.

Uvažovala byste o jednání s ANO, pokud by Babiš odstoupil z pozice předsedy?

Ne. Hnutí ANO rovná se Babiš. V jednom reklamním claimu Babišova profikorupčního hnutí se psalo, že jeho kandidáti nejsou jako politici. S tím musím souhlasit. Fungují jako sekta, která má jednoho majitele, ideologa, vůdce i sponzora. Tento majitel se poslouchá na slovo a bylo by tedy úplně jedno, kdyby za sebe do čela státu chtěl postavit nějakého loutkového premiéra.

Z předchozích rozhovorů vyplývá, že jste proti spolupráci s ANO, SPD a komunisty. Můžeme na ten seznam připočíst i ČSSD a Přísahu?

Hledáme spojence, se kterými máme co nejvíce společného. Se Starosty jsme si už spolupráci vyzkoušeli a programových průsečíků máme nejvíce. Věřím, že společnou řeč nakonec najdeme i s Piráty. Přísaha je spíše protestní projekt jednoho muže než standardní politická strana a ČSSD je strana levicová, která navíc má za sebou škraloup v podobě osmiletého vládnutí po boku Babiše.

Poslední dny otřásá českou politickou scénou zpráva novinářů Pandora Papers, která uvádí, že Andrej Babiš poslal přes offshorové firmy 381 milionů korun. Co na tuto kauzu říkáte?

Kdyby Babiš nekradl, nepodváděl a plnil závazky své vlády (třeba důchodovou reformu), asi by to ani nebyl on. Jeho obvinění z praní špinavých peněz je nicméně mimořádně závažné a celosvětové. Pandora Papers mají jedno společné i s otravou na Bečvě. Obě jsou dokonalou sondou do světa a fungování Babiše, člověka, který privatizoval stát pro své zájmy. Pokud se potvrdí, že si pořídil nemovitosti za nezdaněných 400 milionů korun, pak se zařazuje do vytříbené společnosti Vladimira Putina, jordánského krále Abdalláha II. a prezidentů Keni a Ekvádoru. V koalici SPOLU vidíme perspektivu země úplně jinde. Trváme na tom, že Babiš musí zcela jasně doložit, odkud peníze pocházejí a zda je zdanil.

Pomineme-li střet zájmů a některé další kauzy, je tato nejnovější na odstoupení z funkce?

To měl už dávno. Babiš svým chováním pokřivil zbytky politické kultury v Česku. Kde jsou ty časy, kdy politici dokázali vyvozovat osobní zodpovědnost za daleko méně závažné činy? Babišův vzkaz všem Čechům zní: Budu tu napořád. Nezáleží na tom, jestli jsem spolupracoval s StB, predátorsky likvidoval konkurenční firmy, zneužíval dotace a kradl peníze nás všech, dostal do vlády komunisty, udělal z vlastního syna bílého koně, dostal do Sněmovny papalášku Jermanovou a mafiána Faltýnka, lživě slíbil rychlá data, dálnice, důchodovou reformu a byl v čele vlády, která zdecimovala naši společnost snad víc než pandemie. Babišovo chování podrývá důvěru ve stát a další léta s tímto oligarchou si už nemůžeme dovolit.

Myslíte, že zpráva Pandora Papers ovlivní volební výsledek hnutí ANO?

Lidé nejsou slepí a zapomnětliví. Pořád věřím v to, že vládě Babišova holdingu vystaví spravedlivý účet za to, jak v posledních letech spravovala zemi.

Krátce před volbami sílí spekulace o zhoršení zdravotního stavu prezidenta. Je komunikace Hradu v tomto ohledu dostatečná?

Transparentní a vstřícné jednání nikdy nebylo silnou stránkou současné hradní kanceláře. V každé slušné zemi, která není banánová republika, mají občané nárok vědět, jaký je zdravotní stav vrchního velitele ozbrojených sil. Srovnáme-li přístup, jakým ke své funkci přistupovali například Václav Havel a Miloš Zeman a jejich kanceláře, je diametrálně odlišný ve všech ohledech.

Myslíte, že je prezident způsobilý k vykonávání úřadu?

Asi nejlépe to vystihuje abdikační projev Tomáše Garrigua Masaryka, ve kterém zaznělo: „Již dříve jsem měl úřad složit, tak to nejde. Prosím vás, zprostěte mne té funkce. Nemohu dělat figuranta. Člověk nezdravý má nezavazet.“


Související články

Další články