Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Předvolební rozhovory: Babiš hraje o všechno, může skončit za mřížemi, říká Ivan Bartoš pro eXtra

Předvolební rozhovory: Babiš hraje o všechno, může skončit za mřížemi,  říká Ivan Bartoš pro eXtra
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
Volby 2021

Koalice Pirátů a Starostů se v předvolební kampani stala pro hnutí ANO nepřítelem číslo jedna. Zejména Ivan Bartoš čelí řadě verbálních útoků ze strany Andreje Babiše. Předseda Pirátů si z toho ale těžkou hlavu nedělá, podle něj to dokazuje, že má premiér strach o své místo. "Postavil na tom svou poslední záchranou akci, jak se udržet u moci," říká Bartoš v předvolebním rozhovoru pro eXtra.cz. V něm mimo jiné mluví o spolupráci s koalicí SPOLU nebo třeba o vztahu s prezidentem Milošem Zemanem.

Jak vám vyhovuje spolupráce se Starosty?

Už v krajských volbách, kdy jsme vytvořili třeba koalici v Olomouci, jsme ukázali, že ta spolupráce dává smysl. Teď jsme společně ve vedení ve většině krajů ČR. Myslím, že ta sehranost tam je u mně a Vítka Rakušana, jako dvou lídrů.

V předvolebních debatách lídrů stran se střídáte v Vítem Rakušanem. Kdo z vás je hlavním vůdcem koalice?

Není žádný hlavní lídr. Je napsáno, že koalice má dva lídry, my jsme ty strany nesloučili a u jednání jsme se na tom vlastně ani nezastavovali. Vítek říkal, že v rámci případného vládního angažmá by měl zájem i kvůli digitalizaci, ale i správě policie a hasičů, o pozici na ministerstvu vnitra, takže tam žádný spor nebyl.

Předvolební rozhovory eXtra.cz

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které proběhnou 8. a 9. října 2021, rozhodnou o směřování naší země v dalších čtyřech letech. Předvolební kampaně vstoupily do horké fáze - vládnoucí strana chce za Česko bojovat do roztrhání těla, opozice mluví o zemi zdevastované předchozím vládnutím ANO. Redakce eXtra.cz před volbami připravila sérii rozhovorů s lídry jednotlivých stran i výraznými osobnostmi politické scény.

LÍDŘI POLITICKÝCH STRAN

Andrej Babiš (ANO): Útoky vůči Pirátům mi vyčítají i kolegové

Ivan Bartoš (Piráti): Babiš hraje o všechno, může skončit za mřížemi!

Vít Rakušan (STAN): Nepanikaříme. Věřím, že volby vyhrajeme, říká suverénně

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Deficit rozpočtu je šílený, budou to platit ještě naše vnoučata

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): O spolupráci s ANO bychom neuvažovali ani bez Babiše

OSOBNOSTI POLITICKÉ SCÉNY

Miroslav Kalousek: Letos je poslední možnost, jak něco změnit, jinak babišismus nevymýtíme

Miroslava Němcová: Komunikace Hradu je otřesná, Zemana drží ve funkci ješitnost a touha po pomstě

Jana Černochová: Vojenský zásah v Afghánistánu by byla chyba. Tyhle země budeme potřebovat

Jan Skopeček: Návrh rozpočtu je nemyslitelný, Schillerová se chová jako účetní

Alena Schillerová: Babišovi věřím. Úřady prověří, zda porušil zákon

Jana Maláčová: S Babišem máme podobné charaktery

Petr Pavel: Politici v současné kampani nenabízí řešení současných problémů

Vy tedy usilujete o post premiéra. Máte dostatek zkušeností pro tuto náročnou funkci?

Mně je 41 let, mám 20 let praxe na různých pracovních pozicích, včetně vedení týmů. Vedu 12 let Pirátskou stranu. Asi by to měli hodnotit jiní, ale je to určitě velká zodpovědnost. Premiér není solitér, jak to předvádí Andrej Babiš, který řídí zemi pomocí SMS a řídí jí špatně. Premiér je člověk, který je schopen sestavit tým lidí, kteří najdou konsensus a jsou tam jasné výsledky. Pokud jsou tohle ta hlavní kritéria, tak si myslím, že je splňuji.

Piráti a zejména přímo vy jste před volbami pod častou palbou kritiky ze strany hnutí a ANO a jeho předsedy. Jak vnímáte útoky Andreje Babiše?

Babiš hraje o všechno. On se jako pijavice přisál na státní instituce, dotace, státní rozpočet a o tohle všechno teď může přijít. Podle evropských institucí, ale i třeba právních analýz je jednoznačně ve střetu zájmů. Stále je otevřená jeho kauza o zneužívání dotací a není jediná. Skrze polarizaci společnosti se snaží vyvolat v lidech strach a používá to v kampani. Já si myslím, že to je politické dno a není rozdíl mezi Babišem a Tomiem Okamurou. Strašit lidi, a často navíc seniory v kampani, je podle mě opravdu odporné. Nemluvě o tom, že ANO a SPD jsou hlavním zdrojem dezinformací mířených na Piráty.

Nejen na Piráty, ale i často přímo na vás. Jak se cítíte, když si o sobě přečtete, že jste například feťák?

Já funguji v politice už dlouho, ty tlaky a dezinformační kampaně tu byly vždycky. Já nepiji alkohol, neberu drogy, pravidelně cvičím. Vadí mi to ale kvůli rodině. Mám manželku, patnáctiletou dceru, ročního syna a právě moji nejbližší to berou špatně. Já jsem se rozhodl, že budu bojovat pro změnu společnosti k nějaké snášenlivé, nepolarizované podobě, která neživí ty konflikty a generační spory. Premiér na tom postavil svou poslední záchranou akci, jak se udržet u moci. Já si ale říkám, že když se pak rozjedou kola spravedlnosti, aby neskončil ve vězení.

Je to podle vás reálné?

Je pravda, že justice v Česku není moc zdravá, což můžeme vidět třeba tím, jaký tlak vyvíjela Marie Benešová (ANO) na státní zastupitelství. Moc Agrofertu, ANO a premiéra Babiše prorostla jak státní správou, tak médii, které vlastní. To je ta Agrofertizace či Orbanizace, před kterou varujeme. Druhá věc je panování pomocí strachu a nátlaku. Problémem není jen premiér, ale i osoby kolem něj. Nechápu, jak mohl Jaroslav Faltýnek (ANO), po nalezení deníčku, kam si psal, kde všude bral peníze, kandidovat v Olomouci. Takových oportunistů a podvodníků je v ANO celá řada.

Podle toho, co popisujete, se zdá, že je tu hluboko zakořeněná korupce. Dá se vymýtit?

Ano dá, skrze volby. Když jezdím po městech v ČR, tak mi lidé říkají, že se musíme Babiše zbavit. A já říkám, že děláme maximum, máme opravdu dobrý plán pro budoucnost ČR a na ty nejkritičtější momenty musíme cílit hned. Ale zbavit se pana premiéra, to musí lidé zařídit ve volbách. On tuhle zemi potopil a například v době covidu to stálo reálné životy lidí, existence firem, rodin a podnikatelů.

Premiéra během kampaně přijel podpořit i Viktor Orbán. Co na tuto spolupráci s velice kontroverzním politikem říkáte?

Pan premiér začal adorovat Viktora Orbána, který je všechno možné, jen ne demokratický politik. Orbán je kritizován za to, jak omezil veřejnoprávní média, jak skrze ústavu zabetonoval svou pozici. Maďarsko není rozhodně vzorem pro ČR a já doufám, že si to mladí lidé uvědomují a ta generace produktivních lidí dá Babišovi vysvědčení právě u voleb.

Pojďme zase zpátky k volbám. Netajíte se tím, že byste po volbách stáli o vládu s koalicí SPOLU. Jaké s ní máte vztahy?

Spolupráci jsme si vyzkoušeli například v době covidu, kdy jsme jako opozice předkládali plány a ekonomické návrzích. Tehdy se ukázalo, že nám to spolu jde. Ostatně my už spolupracujeme například ve Středočeském kraji, a i když je to někdy obtížné, tak to funguje. Hejtmanka Petra Pecková má skvělé výsledky.

Pořád se ale bavíme o spolupráci liberální strany s konzervativní, což je v mnoha bodech protichůdné. Nebude se třít?

Samozřejmě se v mnohém odlišujeme. My považujeme ochranu krajiny za důležitou a růst státního dluhu za bezprecedentní ohrožení, to musí být prioritou příští vlády. Myslím, že jsme mnohem vstřícnější ke spolupráci na půdě EU, aktivněji řešíme statisíce lidí v exekucích, ale spolupráce bude k fungování země potřebná a já věřím, že společnou řeč najdeme.

Když se ale podívám na dosavadní spolupráci třeba v Praze, kde spolu věčně bojuje Alexandra Udženija a primátor Zdeněk Hřib, tak to rozhodně nevypadá ideálně.

Jsou lidé, se kterými je spolupráce těžší. Můžeme se podívat i na jiné osobnosti, jako třeba na pana Zahradila nebo pana hejtmana Kubu, ale nám jde o konkrétní plány a program ve prospěch českých obyvatel. Budeme jednat transparentně a já věřím předsedovi Petru Fialovi, že má situaci v ODS pevně v rukou.

Dá se ukočírovat 5 stran ve vládě?

Jak jsem říkal, máme to tak už ve Středočeském kraji. U dvou koalic v tom vidím výhodu, protože se najednou nekombinují nebo neporovnávají programy pěti stran, ale programy dvou koalic. Pak by se tedy hledaly průsečíky jen dvou už existujících programů.

Uvažoval byste případně spolupracovat s Přísahou?

My stále nevíme, kdo stojí v pozadí Přísahy. Nikdo vlastně teď neví, co strana reprezentuje nebo kdo by za ni případně řešil různé agendy. Krajští lídři zatím ignorují témata společnosti a staví to pouze na spravedlnosti, což chceme sice všichni, ale přijde mi to trochu málo. Já jsem je vyzval, ať mají transparentní hospodaření, ať je jasné, že za tím nestojí jedna agentura. Zatím se ale nic nezměnilo. Velkou otázkou pak zůstává, zda se dostane hnutí vůbec do Sněmovny.

Na hraně to má i ČSSD. Jaký máte postoj k ní a předsedovi Hamáčkovi?

ČSSD se 8 let podílela na vládě v ČR a je spoluzodpovědná za obrovské selhání v době covidu. Historicky několikrát bouchala do stolu a hovořila o červené linii, která je nepřekročitelná pro pokračování ve vládě s panem Babišem a stejně v ní pokračovali. Myslím si, že zejména události posledního půl roku, a to co předvedl jejich předseda Jan Hamáček ve vztahu k Rusku a řešení kauzy Vrbětice ukázalo, že ČSSD ani není v kondici, aby se vůbec ucházela o vládní angažmá, natož aby si členové zasloužili křesla ve Sněmovně.

Letošní volby nebudou tolik o vítězi, ale především o tom, kdo se do vlády nedostane. Čekáte, že povolební vyjednávání budou dlouhá?

Zásadní roli bude hrát pan prezident. Krátce jsem se s ním o tom dříve bavil a myslím, že do té věci bude chtít hodně zasahovat. Vadí mi, že podporuje linku Babiše, který tvrdí, že koalice je něco nepřípustného, ačkoliv je to legální ohlášená věc. Doufám, že strany budou tak silné, že i třeba následné schvalování rozpočtu a ustanovení sněmovny ukáže panu prezidentovi, že budoucnost ČR, stejně tak i předsednictví EU, je podstatné pro všechny občany a ČR by tam měla jít připravená a pokud možno s rychle domluvenou vládou.

Jak vlastně vycházíte s prezidentem Zemanem?

Já se s ním potkám tak jednou do roka a řešíme konkrétní věci, většinou šlo o covid. Řešili jsme spolu volební zákon, který pak podepsal. Se všemi lidmi jednám s respektem, ačkoliv třeba nesouhlasím s jejich kroky a politikou a v tomhle duchu se to nese. Potěšilo mě třeba, když pan Zeman schválil 100% nemocenskou pro covidovou karanténu, což byl velmi důležitý krok.

Jedná i on s vámi s respektem?

Je to hodina debaty, kdy se pokládáme navzájem otázky a není tam žádný disrespekt.

Bude těžké s prezidentem vyjít?

Pan prezident dokáže změnit názor, a to někdy velmi rychle. Jeho pravomoci jsou stanoveny Ústavou. Prezident se vždy po volbách do PS setkává s předsedy stran, které uspěly. Takže já bych počkal, až jak se občané rozhodnou a následně vstoupil do toho jednání.

Pokud se dostanete skutečně do vlády, co budete řešit jako první?

Jednoznačně se musí zastavit šílené zadlužování a propad státního rozpočtu. Je tu asi šest velkých témat, kterým je potřeba se věnovat hned a mají výrazný efekt. Musí se investovat evropské i soukromé peníze, zásadní je také vyřešit exekuce. Důležité je řešit zdravotnictví v případě, že se objeví další vlna covidu, nebo podobný případ v budoucnosti. Umět očkovat, nenutit dělat lidi, co nechtějí, být důvěryhodný partner společnosti. Důvěra je to, co současná vláda naprosto ztratila, a to se pak vládne jen pomocí strachu. To se musí změnit.


Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy