Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Představitelka Marie Terezie terčem body shamingu: Tělo se prostě na některých místech třese, říká herečka

Stefanie Reinsperger a Vojta Kotek ztvárnili Marii Terezii a Františka Štěpána Lotrinského.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
HEREČKA

Rakouská herečka Stefanie Reinsperger (35) je u nás známá díky roli Marie Terezie, ve které vystřídala mladší kolegyni Marii-Luisu Stockinger (31). Ve své domovině je však mnohem slavnější, a to především díky divadlu, kde slaví velké úspěchy. Za svou dvorní herečku si ji pro její nesporné herecké kvality vybral i náš režisér Dušan Pařízek. Přesto však Stefanie bývá terčem body shamingu, lidé někdy kritizují její silnější postavu. O útrapách se herečka rozpovídala pro Divadelní noviny.

Stefanie Reinsperger se věnovala herectví již od dětství a po jeho studiu se okamžitě vydala na prkna velkých divadel. Ve Vídni hrála v Burgtheateru a Volkstheateru a od roku 2017 je stálou členkou sboru Berliner Ensembler, kde svým nadáním a osobitým hereckým stylem strhla jinak kritické publikum německé metropole.

V televizi se však objevovala pomálu. Zlom ale přišel s rolí Marie Terezie ve dvoudílném pokračování historické série o životě slavné císařovny. Nahradila výrazně štíhlejší kolegyni Marii-Luisu Stockinger, která hrála její mladší verzi. Na toto konto se dočkala nemalého body shamingu, se kterým se však nesetkala poprvé. Jak píše web Volksoper, vlnu nenávisti, především vztahující se k jejímu tělu, zažila již v roli Buhlschaft v divadelní hře Jedermann.

Mnozí brali skutečnost, jak osobitě přetvořila roli sobě na míru, jako příležitost k osobním útokům na její vzhled. "To, jak lidé loni psali o mém vzhledu, se mě opravdu, ale opravdu dotklo," uvedla. Byla to zkušenost, ke které se otevřeně vyjádřila i ve své knize Ganz schön wütend, která vyšla v roce 2022 a v níž se také osobně staví proti body shamingu a bojuje proti ideálům krásy, které jsou stále vnucovány ženám.

Boj proti ideálům krásy

Na toto téma promluvila i v rozhovoru pro Divadelní noviny u příležitosti festivalu Divadelní Flora v Olomouci, kde vyjádřila nelibost k herečkám, které musejí vypadat jako modelky. "My, co stojíme na jevišti, jsme také především lidé, a ne botoxové manekýnky. A to, že se tělo na některých místech občas třese nebo přetéká, je úplně v pořádku. Hlavní je, že jsme v tom upřímné. Můžeme na jevišti fungovat jako předobrazy a posílit tím sebevědomí ostatních. Považuji za zcela zbytečné, když se v kritikách objeví nějaké narážky na téma fyzické krásy. Vždyť to s hraním jako takovým nemá nic společného! Když se ale dá hercům a herečkám nemajícím ideální postavy naopak najevo, že je na scéně místo i pro ně, pak je to výborné," myslí si herečka, která se pyšní postavou "krev a mlíko".

Sběratelka cen

Navzdory posměškům lidí slaví Stefanie Reinsperger úspěchy. V roce 2015 získala ocenění Ženský herecký talent roku a Herečka roku podle časopisu Theater heute a ženský herecký talent roku v rakouské divadelní anketě Nestroy. V loňském roce pak získala divadelní cenu Helene Weigel a filmovou cenu Romy.

Pro její neotřelý talent si ji za dvorní herečku vybral i náš světově proslulý divadelní režisér Dušan Pařízek. Právě ten ji přivedl na Divadelní Floru a herečka ho považuje za svého divadelního otce, jak uvedla v rozhovoru Divadelních novin. "I když sám by takové označení nesnesl," dodala. "Vždycky mi velice věřil a za léta spolupráce se mu podařilo rozvinout určité stránky mého výrazu, o kterých jsem vůbec netušila, že ve mně jsou. Neexistuje jiný režisér, u kterého bych se na jevišti cítila tak svobodně. Vždycky se na něho obracím i s otázkami kolem divadla, jeho názor je pro mě velice důležitý," složila Stefanie Reinsperger poklonu našemu krajanovi, jehož inscenace můžeme momentálně vidět v Divadle X10.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy