Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Představitel Zátopka Václav Neužil: Režisér ze mě byl zprvu rozpačitý

+ Dalších 7 fotografií

Filmový festival v Karlových Varech odstartovala dlouho očekávaná premiéra snímku Zátopek. Dílo Davida Ondříčka sklidilo pozitivní ohlasy a zatím se nemluví prakticky o ničem jiném, než o dechberoucím výkonu herce Václava Neužila (41), který ztvárnil hlavní roli. V rozhovoru pro eXtra.cz popsal, jaké to bylo hrát atletickou legendu.

V čem je pro vás role Zátopka výjimečná?

Je to role, která mi poskytla možnost se naprosto proměnit, což je pro herce vždycky lákavé. Další věc je, že během dlouhé přípravy, kdy jsem fyzicky dřel a zároveň studoval Emilovu duši, jsem se dostal do bodu, kdy jsem zjistil, že napřed musím poznat sebe. Přišel jsem na to, že se vlastně úplně neznám, jenom si to myslím a že pokud budu obcházet sebe, nebudu schopný Emila zahrát tak, jak budu chtít.

Zamiloval jste se do běhu.

V tu dobu jednoznačně ano. Žil jsem tím neskutečně, stal jsem se spíš běžcem než hercem. Teď když už je po natáčení a film je venku, už běh nepěstuji v takové intenzitě, ale stále je součástí mého života.

Trénoval jste každý den?

Každý den ne, to bych kecal. Trénoval jsem zhruba třikrát až čtyřikrát týdně.

Měl jste jasnou představu tom, jak podat Emila Zátopka veřejnosti?

Zpočátku vůbec, samozřejmě jsem nevěděl, jak Zátopka hrát, a trochu jsem se toho bál. To jsem si ale hned zakázal. Nakonec jsem si řekl, že nejlepší bude si to užít, protože herectví je práce, která může být zábavná. Chtěl jsem ukázat toho svého Emila, protože vždycky to bude trošku můj Emil. V té roli je velká čast mé osobnosti, ale také Zátopkovy.

Přišly momenty, kdy jste o svém výkonu pochyboval?

Já jsem si zakázal strach a ostych hned na začátku, protože jsem věděl, že hraju ikonu a idol atletického světa. Bylo mi jasné, že jakýkoli strach a ostych mě budou jen brzdit a k ničemu to nepovede. Když jsem do toho vpadl, trénoval, poslouchal audionahrávky, studoval nejrůznější materiály, scházel se s lidmi, kteří o něm něco vědí, pak už jsem o tom nepochyboval. Bylo to jako sněhová koule, která se na kopci nabaluje a dole už je obrovská. Nešlo to už zastavit a nedostal jsem se do stavu, kdy bych pochyboval.

Co bylo nejtěžší zachytit na kameru?

Jednoznačně autenticitu. Emila jsem si nastudoval, měl jsem ho nějak v sobě, věděl jsem, jak na něj půjdu, a začali jsme točit. Režisér David Ondříček z toho ale byl hned na začátku rozpačitý. Zhrozil jsem se, co je špatně, a on mi řekl: "Moc ho hraješ". Doporučil mi, abych zapomněl na kameru a nepředváděl Zátopka. Právě David mi pomohl se do role dostat, je to nějaký jeho zázračný elixír. Jakmile jsem se uvolnil, užil jsem si to. Ale skloubit to hraní s autenticitou bylo rozhodně nejtěžší.

Viděla vaše manželka váš snímek?

Viděla, a když přišly závěrečné titulky, tak mě políbila, což bylo velkou odměnou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy