Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Předsedkyně Mladého ANO Markéta Plesníková: Babiš Green deal podporuje, ráda bych vládu s ODS

Zdroj: Extra.cz/Martin Procházka
+ Další fotografie
volby 2021

Jako poslední v seriálu eXtra.cz s mladými politiky a političkami jsme vyzpovídali Markétu Plesníkovou (31), která kandiduje na desátém místě za hnutí ANO v Praze. Co chce v politice prosazovat? A jak hodnotí premiéra Andreje Babiše? Dozvíte se to v dalším rozhovoru s budoucí politickou elitou této země.

Co vás motivovalo k tomu, že se politicky angažujete?

Já si myslím že jsem klasický příběh, kdy mi rodiče odmalička říkali, abych se zajímala o to, co se kolem mě děje, a začalo to tak, že já jsem původně chtěla být novinářka a říkala jsem si, že člověk potřebuje ty informace, aby se mohl rozhodovat. Pak jsem začala studovat na vysoké škole, kde jsem se začala zajímat o evropskou integraci a každý člověk, co studuje politologii nebo podobné věci, se dostává z akademického hlediska do toho hlouběji a hlouběji. Takže potom jsem si říkala, když jsem měla stáž jako novinářka po jednání rady a podobně, tak jsem si řekla že by bylo fajn mít vliv na politiku. Tehdy se zakládalo Mladé ANO a mě oslovil spolužák, že to bude liberálně orientované, proevropské a já si řekla proč ne.

A to bylo v jakém roce zhruba?

To je 7 let zpátky, takže to mi bylo nějakých 23. Tak jsem si říkala, že by bylo fajn se začít angažovat, plus to bylo tím, že moje maminka kandidovala za ANO a přišla za mnou, že byli zvolení zastupitelé na pražský magistrát a že hledá nějakou moji spolužačku, co by jí pomáhala s administrativou, tak jsem si říkala, proč to nezkusit, a stala jsem se tou sekretářkou.

A pak vás to vedlo do té mládežnické organizace, nebo přímo do strany?

Já ve straně nejsem, kandiduji jako nestranička. Přes ty zastupitele jsem se pak dostala na další úrovně a šlo to ruku v ruce s tou mládežnickou organizací, kde jsem byla členkou, pak členkou předsednictva a nyní předsedkyní.

Myslíte si, že to mají dnes mladí snadné, když se chtějí nějak angažovat?

Myslím si, že je spousta možností, jak se angažovat, jen někdy je ta cesta trnitější než u těch starších. A zvlášť když se podíváme na mladé ženy. Je to větší boj, ale kdo se chce angažovat, tak si tu cestu najde i třeba díky mládežnickým organizacím.

Jak vy vnímáte jejich úlohu?

Ono je několik těch úloh, je to i nějaká zpětná vazba ke straně. Nějaké prosazování těch témat. Jako obhájce mladých lidí u těch politických stran a pak celkově bychom měli zvyšovat politickou gramotnost, a to povědomí o tom, jak se mohou lidé angažovat, třeba když je něco v nepořádku, že když je třeba rozbitý chodník, že mohou interpelovat zastupitele atd. Ukazovat možnosti, jak se mladí mohou zapojovat, a potom propojovat mladé s těmi politiky kteří o tom rozhodují a dostávat mladé lidi na pozice, kde se rozhoduje.

Přejděme k současné kampani, co jsou nějaká vaše témata, s čím jdete do voleb?

Moje téma je například problematika sexuálního násilí nebo těch trestů a té redefinice znásilnění a podobně a celkově jsou to ta témata, která mladší zajímají a chtěla bych aby na ně byl větší důraz. Nebo třeba klimatická změna, duševní zdraví, rovnost a podobně.

A myslíte si, že ta současná vláda pod vedením hnutí ANO dává důraz na tato témata, jako je klimatická změna? Andrej Babiš se vůči Green dealu hodně vymezuje.

Nemyslím si, že se úplně vymezuje, ale je to i ohledně našeho předsednictví, které teď bude, tak se to bude vyjednávat. Je důležité si říci, co v něm chceme. Myslím si, že Babiš tu myšlenku Green dealu podporuje, ale třeba snižování těch emisí, tam že budeme snižovat míň…
On není proti té myšlence ale je to o tom, abychom dojednali, že máme jiný energetický mix než třeba Nizozemsko.

A pokud to vezmeme více konkrétně, tak jsou tu nějaké návrhy z Evropské komise, tak jak se na to díváte z hlediska té dekarbonizace nebo omezení spalovacích motorů. Souhlasíte s tím?

Já si myslím, že ta změna je tak důležitá, protože potřebuje nějaké razantnější změny, ale musí to být evoluce a ne revoluce. Já souhlasím s přechodem na elektromobilitu, ale musíme zároveň respektovat, že tu máme trh práce a složení našeho průmyslu a podobně. Není to jen o dekarbonizaci, je to o obnovitelných zdrojích, cirkulární ekonomice, biodiverzitě, udržitelném zemědělství. Musí se to řešit jako celek, ne si jen stanovit nějaké milníky, které když dosáhneme, tak jsme něco udělali, musí to být komplexní řešení a ten Green deal je složité téma a to vyjednávání bude ještě zajímavé.

A zákaz spalovacích motorů? Jste pro nebo proti?

Já si myslím, že zatím to není návrh, ale jen myšlenka. Myslím si, že je to dobrý krok dopředu, jen si myslím, že by to mohlo být třeba o pět let později. Hlavně si myslím, že se to váže na to, že tu nemáme infrastrukturu na to nabíjení a podobně. To se musí řešit a myslím si, že to bude ještě trvat deset patnáct let.

„S Orbánem je třeba vést dialog“

Všiml jsem si, že na vašich sociálních sítích, že podporujete LGBT tematiku, takže se asi nemusím ptát, jestli jste pro stejnopohlavní manželství?

Jsem pro manželství pro všechny i pro adopce.

To jste mi hned nahrála, protože Andrej Babiš se jako premiér opět setkal s Viktorem Orbánem, což je člověk, co jde velmi proti těmto právům, omezuje práva LGBT v Maďarsku… jak vy se na to díváte?

Co se týče postoje k manželství pro všechny, tak tam je to tak, že ANO to má volné. My jako Mladé ANO jsme se přihlásili k tomu, že podporujeme, kromě několika členů, kteří nesouhlasí. Co se týče Viktora Orbána, je to vykreslováno takto, samozřejmě jsou tam problémy, ale není to tak, že my můžeme tyto lidi ostrakizovat. Pořád žijeme v nějakém dialogu i skrze visegrádskou kooperaci, je to samozřejmě složité…

Myslíte si, že Andrej Babiš tato témata při jednáních nastoluje? Já tedy nemám ten dojem.

Já nejsem u těch jednání, ale veřejně to je téma, o kterém se nebaví.

Pokud tato témata jsou pro vás tak důležitá, tak není to pro vás problém, že předseda vaší strany jde přímo proti tomu a že minimálně rétoricky míří opačným směrem? Když vezmeme příspěvky v rámci kampaně na Facebooku - „migranti vám chtějí zabrat chalupy“ vůči Pirátům - přijde vám tato úroveň v pořádku?

Bohužel nemám do toho co mluvit, možná bych nastavila jiný rétorický styl. S některými myšlenkami, třeba co se týče té nelegální migrace, souhlasím, co nesouhlasím je, co se týče těch legálních žadatelů o azyl a podobně…

A nemyslíte si, že rétoricky jde o rozdmýchávání nenávisti? Nepřesunul se Babiš k takovému okamurovskému stylu místo racionální debaty? Ostatně uprchlíci nejsou nyní žádné téma…

Já si myslím, že tam probíhají na těch jednáních rady a podobně. Je to ale i o tom, že nyní ty uprchlíky tu nemáme, ale když se podíváme na hranici s Běloruskem, tak tam jsou dováženi státem - je to organizovaná migrace na hranice Schengenu, tak je dobré se bavit o obraně schengenských hranic. Což souvisí s tím, že probíhají na evropské úrovni debaty o podobě nové azylové a migrační politiky. Určitě nejsme proti tomu přijímat ty, co mají právo na azyl. Samozřejmě že styl pana Babiše je vyhrocený, ale myslím si, že to odpovídá tomu, že lidé se toho bojí.

A myslíte si, že to, že se toho bojí, vyřešíte tím, že budete ještě podporovat ty strachy?

Já myslím, že nepodporujeme ty strachy. Nikdy tady nenastala ta situace, že by se ty jejich strachy nějak materializovaly nebo zhmotnily ve formě těch migrantů. Ani když to porovnáváte s Okamurou tak jsme neříkali, že vystoupíme z EU, říkali jsme, že to řešíme na té Evropské unii. Takže to srovnání - Okamura má jiné rétorické prostředky…

„Ke střetu zájmů nedochází“

Téma, kterému se nemohu vyhnout, je střet zájmů premiéra Babiše. Řeší se to na více úrovních - na úrovni EU, Městský úřad v Černošicích…

Tam si myslím, že je důležité, že podle českých zákonů k tomu střetu zájmů nedochází, Evropská komise mluví do zákonů národních, o čemž je také spor, já to vnímám tak, že by to měly rozhodnout české soudy.

A když EU rozhodne, že tam ten střet zájmů je a že nám zastaví dotace, tak je to celkem velký problém, nemyslíte?

Jestli komise něco konstatovala, tak to, že i ten český zákon není dostačující, je potřeba systémově to měnit, a ty dotace, myslím si, že teď z evropských peněz nejsou žádné propláceny, které by byly předmětem toho sporu, a takovéto, že nám zastaví peníze z toho plánu obnovy – tím strašila opozice – ale část z toho plánu obnovy sem už šla.

Když odhlédneme od té právní roviny, tak přeci jen v tom svěřeneckém fondu je vazba na část médií - je to pro vás problém? Že má vliv skrze média. Vy jste řekla, že jste chtěla být novinářkou.

Já jsem se novinářkou nestala i z toho důvodu, že když jsem pracovala v médiích, tak už tam tehdy byl určitý tlak, že jsem nemohla vše zveřejňovat - třeba od inzerentů - a myslím, že ty tlaky jsou ve všech médiích. Já to naopak beru, že když víme, na koho je to navázané, tak i tímto k tomu přistupujeme.

A co kauza Čapí hnízdo? Tam se to pořád také vleče, ta kauza...

Je to tak, já bych byla ráda aby to bylo definitivně už vyřešeno ano nebo ne. Aby to bylo jasně dané soudem, aby…

A nejsou ty průtahy způsobeny nějakými tlaky na státní zastupitelství?

Já si myslím že tady můžeme hovořit i o tlacích z té mediální scény. Je to případ, který je pod drobnohledem. Já kdybych byla na místě těch orgánů, tak bych se také snažila co nejpřesněji vše obhájit, vysvětit atd. Je to tak sledované, že si nikdo nemůže dovolit chyby.

Vláda s ČSSD nás posunula více doleva, než bychom chtěli

Když si vezmeme působení současné vlády, která se chýlí ke konci, jak byste ji hodnotila? Co se povedlo, co se nepovedlo?

Za mě - je to čistě osobní názor jsem spíše středopravá- tak dvě vlády se soc. dem. posunuly hnutí ANO více doleva, než někteří členové by si přáli…

Ale zároveň vám to zajistilo podporu některých skupin voličů - třeba důchodců…

Je to možné, ale myslím si, že péče o důchodce je téma pravice i levice, a celkově si myslím, že kvůli tomu koronaviru to vláda ustála a je dobře že se nezhroutila uprostřed té krize. Taky jedna z věcí, co mě nyní trochu irituje, je, jak se říká, že koronavirus je už za námi. Ale pořád není. Pořád bychom neměli počítat účty.

Markéta Plesníková

- Narodila se v roce 1990

- Studovala na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

- Od roku 2018 je předsedkyně Mladého ANO

- Je tajemnicí zastupitelského klubu ANO na pražském magistrátu

Více o tématu

30 tisíc mrtvých ve srovnání s ostatními státy- nevím, jestli se toto dá označit za zvládnutou pandemii, ať už skončila, nebo ne.

Na druhé straně tu máme 1 700 000 vyléčených. Ta statistika je samozřejmě velice smutná, ale myslím si, že to číslo mohlo být nižší. Pamatuji si, jak opozice torpédovala jakýkoliv krok vlády a snižovala její důvěru, místo toho, aby se v době krize vláda i opozice spojily. Dále je otázka té statistiky, co vše se do těch mrtvých počítalo. Myslím, že nějaká zdravotnická organizace říkala, že jsme v tomto nejpoctivější, že jsme tam zapisovali i lidi, co měli jiné nemoci.

Ale přesto ta chaoticky vydávaná opatření, takový ten přístup ode zdi ke zdi, mnoho lidí to znejistilo a zapříčinilo, že pak ta opatření nedodržovali. Nepřijde vám, že na vládě je část viny?

Myslím si, že celkově jsme byli v situaci, kdy jsme neměli žádný zákon nebo návod, jak jednat. Měli jsme tu povodně nebo jiné katastrofy ale ne pandemii. Když se bavím s lidmi různě z Evropy, tak vždycky to řešili chaoticky, protože se to muselo řešit, situace se vyvíjela a nikdo nevěděl, co dělat. Teď, když se na to podíváme zpětně, tak po bitvě je každý generál, ale jaká byla situace, tak si myslím, že ve všech státech všechny vlády tu situaci zvládaly stejně, jen různými způsoby. Nikdo nevěděl co bude, nebyl žádný plán. Dalo se to udělat lépe, ale neřekla bych, že by to bylo až tak chaotické.

„Ráda bych vládla s pravicí“

S kým si po volbách představujete, že by ANO mělo jít do vlády. Objevují se názory že by to mohlo být s SPD…

Já si myslím, že by se měla vytvořit taková koalice, která se shodne na co nejvíce programových bodech a která bude respektovat, že jsme aktivním členem EU a NATO.

Takže SPD ne.

SPD ne.

A z těch ostatních stran - uměla byste si to představit s ODS? Co Piráti a STAN?

Nedívala jsem se přesně na ty programy, ale osobní preference by byla ta pravice - tedy ODS, lidovci atd.

Jak byste řešila situaci bydlení, které se stalo velkým problémem pro mladé lidi. Máte na to nějaký recept?

Já bych ráda, aby někdo vůbec měl pro to nějaký zaručený recept na to, protože tam je spousta faktorů, co to bydlení ovlivňují. Typicky pražské je, že je tu zdanění investičních bytů.

Co s ním? Zdanila byste to, jak navrhuje například ČSSD?

Myslím si, že to není řešení, ale...

Proč si myslíte, že to není řešení? V západoevropských městech je to celkem standardní nástroj….

Pro mě je řešení výstavba nových bytů.

O tom mluví všechny strany, řešila byste to, že obce by stavěly ty byty, nebo byste to nechala na těch soukromnících jako dnes?

Nejlepší by byla kombinace všeho. Aby stát stavěl byty pro dejme tomu ty nejdůležitější profese, které jsou důležité pro chod státu, protože myslím si, že stát se nemá postarat pro všechny, ale hlavně pro ty, co nemají možnost si to zajistit, a měl by samozřejmě podporovat obce, aby stavěly. Tam je podpora družstevního bydlení a pak regulace toho trhu, aby to bylo férové nájemné. A pak tu máme problém obchodu s chudobou, co se týče ubytoven a podobně. Stát by měl umožnit…

To by vyřešil zákon o sociálním bydlení, který vaše ministryně zablokovala.

Nejsem přesně přes ty zákony expert, spíše bych podporovala to, aby stát spolupracoval třeba s obcemi s nějakými fondy nebo dotacemi a zároveň poskytoval pozemky na tu stavbu, protože třeba Praha má nedostatek pozemků, kde by se dalo stavět. Můžeme tu mluvit o těch uzávěrách, brownfieldech a podobně. To řešení je ve spolupráci, aby se začalo stavět.

Poslední otázka - jaký bude výsledek hnutí ANO ve volbách?

Já doufám, že co nejlepší, pokud po mně chcete procenta, tak věřím, že to bude více než 25 procent.

Související články

Další články