Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Předseda NSA Hnilička končí! Ta agentura neměla nikdy vzniknout, hlásá Kalousek

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička.
Zdroj: Michal Beránek / CNC / Profimedia
REZIGNACE

Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička skončil! Někdejší hokejový brankář a výrazná tvář českého sportovního světa se dohodl s premiérem Andrejem Babišem na své rezignaci, informuje Blesk, který přinesl Hniličkovo vyyjádření. K odstoupení šéfa sportovní agentury se pro eXtra.cz rozpovídal i bývalý poslanec Miroslav Kalousek.

Milan Hnilička, šéf Národní sportovní agentury (NSA), rezignuje na svou funkci. Zprávu o svém odchodu potvrdil Blesku. „Je to tak. Přímo podávám rezignaci,“ řekl Hnilička. Premiér Andrej Babiš, kterého o svém odchodu z funkce Hnilička informoval, měl zprávu přijmout pozitivně. Příštím předsedou agentury by dle spekulací mohl být Filip Šuman, prezident českého florbalu.

„V duchu posledních měsíců, tak jak se ta situace vyvíjela, kolem mě a ten mediální tlak ve spolupráci s pracovním vytížením. Těch důvodu bylo spousta,“ popsal Hnilička s tím, že jedním z důvodů jsou i ty rodinné a že před svým odchodem chtěl zajistit fungování agentury. „Cítil jsem potřebu vypořádat se s veřejnoprávní kontrolou, být u toho, abychom dokázali připomínky zapracovat. Agentura funguje, vyplácí s předstihem, máme vyplaceny všechny svazy,“ doplnil pro deník Blesk.

V poslední době velmi diskutovaný Hnilička hovořil s premiérem Babišem v neděli. „Já jsem to prostě vyhodnotil tak a pan premiér, s ním jsme to diskutovali v minulosti, že pokud bude mít vhodného kandidáta, kdo by to po mě převzal, tak se pak domluvíme, v jakém rozpoložení budu a včera jsme se sešli a probrali jsme to a já jsem mu nabídl rezignaci,“ sdělil Hnilička s tím, že je rád, jak profesionálně jednání probíhalo.

Teď si chce Hnilička odpočinout. Znovu kandidaturu do Sněmovny neplánuje. „Já bych chtěl přejít do sportu, asi není překvapením, že bych rád působil v hokeji dále a možná v nějakých dalších funkcích, které se týkají sportu obecně,“ řekl a dodal, že by se chtěl angažovat ve svazu.

Hnilička zažil perných pár měsíců, kdy se kolem něho vyrojila řada kontroverzí. Mezi ty poslední patří začátek května, kdy kontrola ministerstva financí odhalila ve smlouvách a dotacích NSA nejasnosti. Kontrolu do agentury přitom poslal premiér Babiš, který řekl, že pokud se najdou zásadní pochybení, Hnilička bude muset svou funkci opustit. Tehdy ale nebyla kontrola definitivní, tudíž se k tomu nikdo řádně nevyjadřoval.

Mezi další Hniličkovy kontroverze patří leden letošního roku, kdy se zúčastnil večírku v hotelu teplického kmotra Petra Bendy, kde byla například i expremiér Jiří Paroubek. Česká republika byla tou dobou v pátém stupni epidemického systému PES a jakékoliv oslavy tohoto stylu nepřicházely v úvahu. Hnilička následně na žádost předsedy vlády Andreje Babiše rezignoval na mandát poslance a poslal 50 000 Kč na charitu.

NSA neměla vzniknout, říká Kalousek

Ta agentura neměla nikdy vzniknout. Bylo to naprosto špatné rozhodnutí, které se podařilo prosadit o jeden jediný hlas. Odstoupení Hniličky už je pak taková špička toho ledovce. Nicméně ať bude v jejím čele kdokoliv, tak to nebude moct fungovat transparentně,říká pro eXtra.cz bývalý poslanec Miroslav Kalousek.

Kalousek tvrdí, že jde o nesystémové vytržení určitého financování, určitého segmentu ze struktury státního rozpočtu a je to především vyčleněno z kontroly Poslanecké sněmovny. Dle Kalouska je to z hlediska systému státního financování rozhodnutí, které nemůže fungovat.

Já jsem k tomu několikrát vystupoval, ten zákon prošel o jediný hlas a jsem přesvědčen, že se to musí zrušit. Ať se třeba založí ministerstvo sportu, což je podle mě zbytečné, ale bylo by to alespoň systémové, uzavírá Kalousek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy