Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Předseda JZD z Chalupářů Josef Větrovec přežil 2 koncentráky. Ránu mu zasadila revoluce

Zdroj: Se souhlasem ČT/Ivan Minář
+ Dalších 8 fotografií
seriál

Kdo by nemiloval legendární Chalupáře s Jiřím Sovákem  (†79) a Josefem Kemrem (†72) v hlavní roli. V československém seriálu si mimo jiné zahrál i Josef Větrovec (†79), se kterým se život nemazlil. Za druhé světové války ho věznilo gestapo. Později putoval do dvou koncentračních táborů, kde si prošel peklem. Nejsmutnější období však prožil na sklonku života.

Herec Josef Větrovec (†79) se narodil 5. března 1922 v Plzni, kde se v tamějším závodě Škodovky vyučil kovomodelářem. Jeho odbojová činnost za druhé světové války se neobešla bez povšimnutí gestapem. Divadelní ochotník tak nejprve putoval do městské cely, to horší však mělo teprve přijít.

Nejprve ho přemístili do Malé pevnosti koncentračního tábora v Terezíně a v červenci 1943 se "stěhoval" podruhé, tentokrát do koncentračního tábora v Buchenwaldu. Sám říkal, že přežil jenom díky víře v lepší zítřky.

Stal se zapáleným komunistou

Na svobodu se dostal až po skončení války a nacistické hrůzovlády. Okamžitě se stal zapáleným komunistou, ostatně ho k tomu předurčily už rodinné poměry. Tatínek se živil jako krejčí a maminka byla posluhovačkou. V roce 1953, když probíhaly protirežimní nepokoje, se dokonce podílel na zničení pomníku Tomáše Garrigua Masaryka. Celý život pro svou povahu i vzezření hodného strýčka dostával role komunistických pohlavárů.

Namluvil záporáka v Hurvínkovi

Výjimkou nebyl ani Karel Mrázek v legendárních Chalupářích, který byl předsedou JZD. Pro kvality svého hlasu často i namlouval, propůjčil ho třeba záporákovi Drsňákovi z Hurvínka. Rozjetou hereckou kariéru ukončila sametová revoluce.

Větrovec nebyl žádným převlékačem kabátů, za svým komunistickým přesvědčením si stál, a tak už zkrátka nebyl filmařům ani divadelníkům po chuti. Párkrát se mihnul v televizních estrádách, třeba po boku Jiřiny Bohdalové (90), jinak ale dožíval v zapomnění. Naposledy vydechl 11. února 2002 v Praze.

Jeho roli bodrého předsedy JZD si můžete připomenout dnes večer v televizi.

Více o seriálu Chalupáři ➔

Související články

Další články