Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Předseda dětských psychiatrů urazil Gretu Thunberg: Jaroslav Matýs po kritice rezignoval

Zdroj: Facebook
+ Další 3 fotografie
rezignace
Předseda dětské sekce České psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jaroslav Matýs se koncem září v rozhovoru pro server info.cz velmi nevybíravě vyjádřil na adresu klimatické aktivistky Grety Thunberg (16). Ta se netají tím, že má obsedantně kompulzivní poruchu, Aspergerův syndrom a ADHD. Po vlně kritiky, která po jeho nevhodných slovech následovala, ho dohnala k rezignaci.

„Nezralé dítě s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění,“ prohlásil o Gretě Thunberg předseda Asociace dětské a dorostové psychiatrie ČR a soudní znalec Jaroslav Matýs koncem září v rozhovoru pro server info.cz. Reagoval tak na projev mladé aktivistky na klimatickém summitu v New Yorku. Zřejmě však netušil, jaké kritice po tomto a několika dalších výrocích bude čelit.

Lidé, kterým byl diagnostikován autismus, rodiče autistických dětí a mnoho dalších lidí napsalo otevřený dopis ministrovi zdravotnictví Adamovi Vojtěchovi. Udělali tak kvůli Matýsovým výrokům ohledně osob s poruchami autistického spektra, které podle něj nepoznají rozdíl mezi dobrem a zlem a nechápou, co je spravedlnost.

O rezignaci Jaroslava Matýse z postu předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie ČR informovalo ministerstvo zdravotnictví. „Jeho nedávné výroky ve vztahu k dětem s poruchami autistického spektra považujeme za významně stigmatizující, dehonestující a zcela neprofesionální. Ministr zdravotnictví, znepokojen výroky pana doktora Matýse, se dopisem obrátil na Psychiatrickou společnost ČLS JEP s žádostí, aby byla celá věc z jejich strany projednána a odborná společnost k ní zaujala stanovisko,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Na stranu rozzlobené veřejnosti se přidalo i několik psychiatrů, podle kterých není v pořádku hodnotit na dálku nemocného, kterého lékař nikdy neviděl. Matýs svou pozici v tichosti opustil již v úterý.

Související články

Další články