Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Předpověď počasí na léto: Čekají nás úmorná vedra, nebo přijde ochlazení?

(ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia
Předpověď

Protože už nyní panují v Česku úmorná vedra, spousta lidí se děsí toho, jak bude v létě. Meteoroložka Dagmar Honsová pro eXtra.cz popsala, jaké počasí můžeme o prázdninách čekat.

Jaké bude letošní léto? Tuto otázku si klade většina obyvatel. Meteoroložka Dagmar Honsová blíže specifikovala, jak by mohlo prázdninové období vypadat, ovšem přesnější modely budou známé až v průběhu června.

„Sezónní modely se prozatím přiklánějí ve střední Evropě k teplotně mírně nadprůměrnému a srážkově průměrnému nebo také mírně nadprůměrnému létu,“ prozradila Honsová webu eXtra.cz.

Jaké bude léto?

Ve své předpovědi uvedla i to, že nás nečekají dlouhodobé vlny veder, jako tomu bylo například v roce 2018. „Stejně tak nebude takové sucho jako v létě v roce 2015,“ nechala se slyšet. „Nicméně tropické teploty k létu patří,“ dodala.

Podle statistik bývá nejteplejším a také nejslunečnějším obdobím prázdnin přelom července a srpna.Ve druhé polovině srpna se už rychle prodlužují noci a rána bývají chladnější. Závěr srpna ale bývá většinou také příjemný – polojasný s letními teplotami kolem 25 °C,“ uzavřela Dagmar Honsová.

Český hydrometeorologický ústav uvedl, že nejteplejší bude pravděpodobně první předpovědní týden (od 6. července). Z hlediska celkového množství srážek se předpokládá, že období 6.6.-3.7.2022 bude na území ČR jako celek průměrné.

Srpen bývá chladnější

Měsíc červenec je v dlouhodobém průměru nejteplejším měsícem roku. Vůbec nejteplejší červenec byl v pražském Klementinu zaznamenán v roce 2006, kdy průměrná měsíční teplota dosáhla 25 °C, druhý nejteplejší červenec byl zaznamenán v roce 1994, kdy byla teplota 24,3 °C. Na třetí příčku se dostal červenec z roku 1834, kdy průměrná měsíční teplota činila 24 °C, jak uvedl web Treking.

Srpen bývá v Česku již o něco chladnější než červenec, ale zase bývá méně deštivý. Průměrné maximální denní teploty se v srpnu pohybují mezi 23 °C až 26 °C, v horských polohách samozřejmě méně. Průměrné ranní teploty klesají ke 14 až 10 °C.

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Související články

Další články

Nejnovější kauzy