Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Předpověď počasí na leden: Ledovek bude požehnaně. Dočkáme se sněhu?

Zdroj: Pixabay
Počasí
Zima je v plném proudu a mrazivé teploty nepoleví ani první měsíc v novém roce. Byť to vypadá, že ani v lednu se pořádného sněhu nedočkáme, můžeme počítat převážně s mrazy. Počasí tak nejvíc bude komplikovat dopravu, protože na silnicích se bude často tvořit náledí. Meteoroložka Dagmar Honsová prozradila, co můžeme od ledna čekat.

Z měsíčního výhledu počasí na leden to vypadá, že zimní nešvary počasí, jako je náledí, zmrazky, při mrznoucích srážkách ledovka, od vyšších poloh i sněhová pokrývka, na horách i sněhové jazyky, budou přinášet komplikace na silnicích. "Nicméně na několikadenní souvislou sněhovou nadílku to v nížinách nevypadá," říká meteoroložka Dagmar Honsová

Období od 1. do 10. ledna

Na začátku ledna bude převážně zataženo až oblačno, místy můžeme čekat sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách déšť nebo srážky smíšené. Přechodně déšť se sněhem do 600 m nad mořem. Ojediněle i srážky mrznoucí. Ranní teploty zpočátku období -2 až -8 °C, postupně 2 až -3 °C. Denní teploty 0 až 5 °C.

Období od 11. do 20. ledna

V první polovině období bude inverzní charakter počasí - převážně polojasno, místy v nižších polohách zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Jen ojediněle mrznoucí mrholení nebo slabé sněžení. Koncem období můžeme čekat přibývání frontální oblačnosti s občasným sněžením, v nížinách déšť se sněhem nebo déšť. Ojediněle i srážky mrznoucí. Ranní teploty při malé oblačnosti -4 až -9 °C, jinak 0 až -4 °C. Denní teploty -2 až 3 °C, koncem období 0 až 6 °C.

Období od 21. do 31. ledna

Na závěr ledna bude převážně oblačno, místy očekáváme sněhové přeháňky, na horách občasné sněžení, v nížinách přechodně srážky smíšené. Ranní teploty -3 až -9 °C. Denní teploty -3 až 3 °C. Celý leden očekáváme teplotně nadprůměrný, průměrná teplota v ČR pro toto období je -2,8 °C, v Praze -2 °C.

Lednové zajímavosti

Nejstudenější ledny v historii v Klementinu: 1799 (-9,3 °C), 1838 (-9,2 °C), 1940 (-8,8 °C).

Nejteplejší ledny v historii v Klementinu: 2007 (+6,2 °C), 1796 (+5,8 °C), 1921 (+5 °C)

Související články

Další články