Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Předpověď: Meteorologové prozradili, jak bude v zimě, a vydali výstrahu před sněhem

Zdroj: profimedia.cz
POČASÍ
Už jste pomalu vyndávali ze sklepa sáňky a lyže? Tak možná budete zklamáni, i když chvíli si zimní radovánky na sněhové pokrývce asi užijete. Česko zasáhlo první výraznější sněžení. Podle meteorologů napadlo nejvíce kolem pěti centimetrů. Mokrý a těžký sníh padal hlavně v západní polovině republiky. A sněhová výstraha bude platit znovu od středečního dopoledne do čtvrtečního rána. Obecně se předpověď na zimu v Evropě ale nevidí bíle. Spíše naopak. Sněhová pokrývka ustoupí.

„První výraznější sněžení tohoto roku postihlo polohy nad 400 m v západní polovině republiky (Čechy a Vysočinu),“ upřesnili po šesté ranní meteorologové. Sněhové vločky ale padaly i v nižších polohách, třeba Českých Budějovicích, Pardubicích, Plzni nebo Praze. Další sněhovou nadílku meteorologové očekávají ve středu a čtvrtek. „V průběhu dne očekáváme postupně ve druhé vlně sněžení. Opět by se mělo vyskytnout zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a jižních Čech,“ řekl pro Radiožurnál meteorolog Josef Hanzlík.

Meteorologové vydali výstrahu

Místy by mohlo napadnout 5 až 10 centimetrů mokrého a těžkého sněhu. Nevydrží ale dlouho a bude opět rychle odtávat. Výstraha platí konkrétně pro části Jihočeského, Středočeského, Pardubického, Královéhradeckého kraje a Vysočiny.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny Horské služby.

Zima bude celkově teplejší

Modely několika meteorologických společností dal dohromady portál severe-weather.eu. Z výsledku vyplývá, že nás čeká spíše mírná zima ve střední Evropě a aktuálně jde o sněhový výkyv. Tlaková níže nejspíše ovlivní počasí ve Velké Británii a Skandinávii, kde meteorologové očekávají zimní bouře a vánice.

I když v Česku napadl první sníh, dlouho se na našem území ‚neohřeje‘. Ve střední Evropě by totiž měly v následujících týdnech panovat vyšší teploty, než je dlouhodobý průměr. Sněžit by mělo méně. A pokud, tak zejména na jihozápadě Evropy. Více sněhu se dle modelu dá očekávat ve Skandinávii, hlavně ve středním Norsku.

Odborníci ale dávají jasně najevo, že předpovědní modely vyjadřují průměrné počasí pro nadcházející tři měsíce. Znamená to tedy, že se krátkodobě můžeme setkat s mrazy, případně silnou chumelenicí. Modely obecně stanovují dlouhodobý průměr.

Související články

Další články