Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Předčasně narozený Honzík nedokáže sám jíst: Pojišťovna drahou léčbu nezaplatí, pomoct můžete i vy

Předčasně narozený Honzík nedokáže sám jíst: Pojišťovna drahou léčbu nezaplatí, pomoct můžete i vy
Zdroj: archiv Heleny Chmelařové
+ Dalších 6 fotografií
sbírka
Psal se červen 2019, když malý Honzík předčasně vykoukl na svět s váhou pouhých 856 gramů. Jeho maminka Helena měla velmi komplikovaný porod a chlapečka museli lékaři resuscitovat. Následně byl napojen na hadičky, zabojoval a všech až na jednu se dokázal zbavit. Honzík neumí sám jíst, a proto potřebuje vyživovací nasogastrickou sondu, ta mu ale brání ve vývoji a přirozeném příjmu potravy. Této sondy se chlapeček může zbavit, léčba ale stojí 300 000 korun a pojišťovna ji neproplatí. Byla proto založena sbírka a Honzíkovi můžete pomoct i vy.

Příběh svého syna Honzíka popsala paní Helena na stránkách Bezsondy.cz. „Chlapeček se narodil předčasně v červnu 2019 ve 27. týdnu s váhou 856 gramů. Příchod na svět měl velmi komplikovaný, Honzíkovi se během špatného a zdlouhavého porodu v děloze dostala zkažená plodová voda do dýchacích cest a tlak byl tak obrovský, že si následkem jednu plíci natrhl. Hned po porodu začala resuscitace, chlapeček nejevil žádné známky života a po prvním oživení mu začaly selhávat orgány, opět jsme Honzíka ztratili a lékařům trvalo dvacet minut přivést malého zpět,“ popsala maminka.

Honzík zabojoval a vrátil se, jeho zdravotní stav se zlepšil, vyhráno ale ještě nemá. Stále totiž potřebuje vyživovací nasogastrickou sondu, protože neumí sám jíst. „Honzík má za sebou všechna vyšetření od EKG, EEG, ultrazvuky až magnetickou rezonanci hlavičky. Žádnou přesnou diagnózu od lékařů nemá stanovenou, ale hrozí mu rozvoj dětské mozkové obrny,“ napsala Helena. „Bohužel s tou nejdůležitější věcí, a to s příjmem potravy, nám nikdo v ČR nepomůže. Honzíkovi je korigovaným věkem pět měsíců a je stále na vyživovací sondě, pusinkou trénujeme každý den, ale naše snaha je mizivá, Honzík se zhoršuje a sní velmi málo, přidává se masivní zvracení,“ uvedla chlapečkova maminka.

Naděje

Rodina Honzíka se snažila udělat vše, co bylo v jejích silách, aby chlapeček zvládal jíst. Nyní zbývá už jen jedna možnost, která mu může dát naději na vyléčení. „Jedinou nadějí je pro nás zahraniční léčba v rakouském Grazu, kde se přímo specializují na poruchy příjmu potravy a s dětmi s tímto problémem mají více než 90% úspěšnost děti uzdravit, naučí je jíst a pít,“ uvedla Helena. Léčba ale celkově vyjde na 300 000 korun a pojišťovna ji neproplácí.

Sbírka

Asociace rodičů dětí s DMO a přidruženými neurologickými onemocněními ČR pomohla Honzíkovým rodičům zřídit transparentní účet, kam mohou lidé přispívat. Dostatek vybraných peněz by znamenal, že chlapeček se může naučit jíst a pít na speciální klinice NoTube v rakouském Grazu.

Číslo transparentního účtu, kde můžete pomoci, je 2400839357/2010. Rodina je pak na vyžádání ochotna po uhrazení kliniky NoTube vystavit kopii faktury za poskytnutou léčbu. Příběh malého Honzíka sdílela i rodina Oliverka, který trpí spinální svalovou atrofií a jehož cestu za štěstím lidé také finančně podpořili.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy