Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Předávka na záchodě, Pupíčku, ještě tam přišoupnu: Tak vypadalo vybírání úplatků v Brně

Předávka na záchodě, Pupíčku, ještě tam přišoupnu: Tak vypadalo vybírání úplatků v Brně
Zdroj: Extra.cz
+ Další 3 fotografie
kauza stoka
Kauza Stoka, kde docházelo k ovlivňování veřejných zakázek na radnici Brno-střed, nabírá jasnější kontury. Poté, co vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu ve středu obvinili 26 lidí a jednu firmu z úplatkářství, přišlo Právo s popisem toho, jak vypadal proces vybírání úplatků. Celá kauza se odehrávala na Správě nemovitostí městské části (SNMČ).

Každý mafiánský boss má svého spolehlivého muže na černou práci. V kauze Stoka jím je podle detektivů Petr Kosmák. Toho do pozice hlavního technika dosadil tehdejší místostarosta městské části Jiří Švachula (dříve ANO), který stojí za celým skandálem. A právě Kosmák měl pro Švachulu vybírat peníze.

Poté, co Kosmáka v Brně zatkla policie, neváhal a začal ochotně vypovídat o tom, jak celý proces vypadal. Peníze vybíral od živnostníků pracujících pro SNMČ na schůzkách, které se konaly vždy na začátku měsíce. „Odehrávaly se většinou na ulici nebo dokonce v autech dodavatelů. Seznam společností a živnostníků, kteří byli tyto úplatky ochotni platit, se průběžně aktualizoval,“ popsali detektivové v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Předávky pomocí šuplíku

Kosmák běžně vybíral úplatek patnáct procent z ceny zakázek, přičemž si měl nechávat pět procent a zbylých deset šlo do kapsy Švachulovi. Aby na to Kosmák nebyl sám, vzal si k vybírání pomocníka - dalšího technika. Tomu měl ze svého podílu platit patnáct tisíc, což samozřejmě musel nějak vysvětlit Švachulovi. "Zdůvodnil jsem to tím, že jsem chtěl, aby tam jako technik zůstal, protože plat techniků není nijak závratný," popsal Kosmák detektivům.

Úplatky pak společně vybírali tak, že je technik nechal v šuplíku svého stolu, kde si je později vyzvedl Kosmák. Ten se o předávce informoval pomocí SMS zpráv. „Bude něco málo v šuplíku, kamaráde?“ ptal se Kosmák technika, který mu odpověděl: „Pupíčku! Máš to tam, kde to má být, ještě tam přišoupnu.“ Kosmák pak v šuplíku nechal technikovi slíbených 15 tisíc.

Neplatíš? Končíš!

Pokud chtěl živnostník i nadále pracovat pro SNMČ, musel Kosmákovi odvádět úplatek v podobě zmíněných patnácti procent z ceny zakázek. „Protože jsem chtěl dál pro SNMČ pracovat a měl jsem pouze sedm let do důchodu, souhlasil jsem. Bylo to ale z donucení, jednalo se mi o živobytí,“ vysvětloval jeden ze živnostníků.

Ten také popsal, jak předávka vypadala. „Předával jsem mu peníze vždy na začátku měsíce, jakmile byly ze strany SNMČ uhrazeny faktury. Peníze jsem mu předával na záchodě. Bylo to pět až deset tisíc za měsíc. Kosmák mi neříkal, pro koho ty peníze jsou, ale řekl mi, že je musí odevzdat dál,“ dodal živnostník.

Podobně se hájili i další živnostníci, kteří většinou nechtěli přijít o živobytí. Pak tu ale byli tací, se kterými se Kosmák skamarádil. Jedno takové přátelské předání zachytila i policie, která vše nahrála. Zástupce firmy na opravu výtahů na ní Kosmákovi vyplatil peníze za dva měsíce dopředu. Po kontrole se oba rozešli. „A neztrať to, kurva,“ dodal podnikatel.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy