Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Před smrtí Gotta (†80) zbavovali utrpení. Co prožíval v posledních měsících života

+ Dalších 15 fotografií
Jaké byly poslední týdny života Karla Gotta (†80)? Zpěvák, který před svým úmrtím přiznal, že u něj následkem poruchy krvetvorby propukla akutní leukemie, s ohledem na svůj stav před smrtí podstupoval takzvanou paliativní léčbu. Ta už neměla za úkol jej uzdravit (bylo to naprosto nemožné), ale ulevit mu od bolesti nebo jakéhokoli jiného utrpení a co nejvíc mu zlepšit důstojnost a kvalitu poslední fáze jeho života.

Paliativní léčba neboli útěšná či zmírňující medicína nemá za úkol pacienta uzdravit. Přichází ve chvíli, kdy je jasné, že zdravotní stav pacienta je nezvratný, choroba je v pokročilém či finálním stadiu a je třeba mu alespoň ulevit. A to byl i případ Karla Gotta (†80), jehož tělo vyčerpané rakovinou mízních uzlin, poruchou krvetvorby a následnou akutní leukemií bohužel už nemělo šanci na uzdravení. Také zničená imunita jeho zdravotnímu stavu nepřidávala.

V případě pacientů s akutní myeloidní leukemií paliativní léčba spočívá konkrétně v podávání nízkých dávek protinádorových léků, podpůrnou léčbou jsou antibiotika nebo transfuze. Některým nemocným se také špatně dýchá, takže používají kyslík.

Podpora

Zpěvák, který poslední měsíce života trávil v úzkém rodinném kruhu, což je pro psychiku vždy rozhodně lepší než pobyt v cizím nemocničním prostředí, mohl díky dostupným finančním prostředkům svou vilu na Bertramce proměnit v soukromé sanatorium. Bylo to pro něj i bezpečnější, neboť s jeho imunitou ho mohla ohrozit jakákoli infekce mimo domov. Přesto ale podle svých slov podstupoval i ambulantní léčbu. I to, že nebyl hospitalizován a nepodstupoval radikální léčbu v nemocnici, bohužel mnohé naznačovalo.

V dnešní době lze z domácího prostředí využít služby mobilního hospicu, poté za pacientem pravidelně dochází lékař a zdravotní sestra nebo i psychologové, sociální pracovníci či nutriční poradci.

„Pro nás je nejpodstatnější zamezit tomu, aby odcházející člověk v terminálním stadiu nemoci prožíval jakékoli utrpení. Snažíme se zajistit co největší důstojnost umírajícího,“ svěřila se nám jedna z pracovnic pražského hospicu.

Mobilní hospic komunikuje i s nejbližší rodinou, podporuje ji a snaží se ji co nejšetrněji připravit na to, co přijde. Je ale otázka, jestli takhle mediálně známý člověk, jakým Karel Gott byl, s ohledem na možný únik informací vůbec podobných služeb využil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy