Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Před šesti lety zemřel Stanislav Gross: Jeho dcery mezitím vyrostly do krásy

Před šesti lety zemřel Stanislav Gross: Jeho dcery mezitím vyrostly do krásy
Zdroj: Profimedia.cz/Se souhlasem Denisy Grossové
+ Dalších 6 fotografií
Stanislav Gross

Stanislav Gross (†45) se výrazně zapsal do povědomí Čechů hned třikrát. Poprvé, když se stal nejmladším předsedou vlády, podruhé když šokoval kauzou ohledně financování bytu za 4,3 miliony korun. Třetím momentem pak bylo jeho úmrtí před šesti lety, kdy zemřel v mladém věku. Onemocněl totiž zákeřnou amyotrofickou laterální sklerózou, na kterou neexistuje žádný lék. Gross pro sobě zanechal manželku Šárku (51) a dcery Natálii (18) s Denisou (23), kterým se ale navzdory velké bolesti v srdci daří dobře.

Stanislav Gross byl kometou české politiky. Někdejší člen ČSSD se stal v roce 2000 ministrem vnitra, a tehdy mu bylo pouhých 31 let. Postupně to dotáhl až na premiéra, když v roce 2004 nahradil ve funkci Vladimíra Špidlu. Gross se tak stal nejmladším předsedou vlády v dějinách ČR.

Kauzy vyšetřovala policie

Jak rychle vyletěl Stanislav Gross v politice vzhůru, tak rychlý byl i jeho pád. V premiérském křesle vydržel pouhých osm měsíců. Na přetřes totiž přišel nákup jeho bytu na pražském Barrandově. V roce 1999 si ho koupil za čtyři miliony korun, avšak nebylo jasné, jak si mohl takovou částku dovolit zaplatit pouze z poslaneckého platu. Aféru začala šeřit i policie pro podezření z krácení daní.

Krátce poté vyplavala na povrch další zpráva, která poukazovala na pochybný nákup domu firmou Grossovy manželky Šárky. Společnost za sídlo zaplatila 5,9 milionu Kč. Za úvěr na jeho pořízení ručila kontroverzní podnikatelka Libuše Barková, provozovatelka nevěstince, proti níž bylo vedeno trestní stíhání pro pojistný podvod.

Proti premiérovi se tak vzedmula vlna kritiky a lidé žádali jeho odchod. Gross sám několikrát řekl, že odstoupí, ale pokaždé to vzal zpět. Nakonec mu nezbylo, než v roce 2005 rezignovat. Ačkoli policie neshledala v Grossových nákupech pochybení, lidé mu už aféru nezapomněli, a to ani když v roce 2014 oznámil, že trpí amyotrofickou laterální sklerózou. Na zákeřné onemocnění neexistuje lék a zasažené tělo se pomalu rozpadá, až následuje v poměrně rychlém sledu smrt. Na tu také došlo v roce 2015, kdy bylo Grossovi pouhých 45 let.

Dcery si užívají slávy

Po politikovi zůstala manželka Šárka Grossová a dcery Natálka s Denisou. Ty se musely vypořádat s velkou bolestí, ale i když na svého manžela, respektive tátu nikdy nezapomněly, jdou si vlastní cestou dál. Vdova Šárka kvůli obavám z rakoviny přišla o obě prsa. Denisa už vyletěla z hnízda a žije s přítelem, stala se z ní influencerka, úspěšná tanečnice a zpěvačka.

Druhá dcera Natálka je možná trochu známější. Stejně jako Denisa vyrostla do krásy, zároveň je úspěšnou zpěvačkou a herečkou. Zahrála si například hlavní role ve světových muzikálech, jako je Ples upírů nebo Čarodějka. Nedávno se stala i novou posilou v seriálu Slunečná. Gross by tak mohl být na své dcery pyšný.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy