Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Vít Starý koronavirus Počasí Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Před Prahu se před 30 lety sjely ozbrojené komunistické úderky. Báli jsme se, vypráví Frej

Zdroj: archiv ČT
+ Dalších 10 fotografií
REVOLUCE
Byla revoluce před 30 lety procházkou růžovým sadem? Vůbec ne! Nikdo nevěděl, jak se zachová Sovětský svaz nebo Lidové milice, což byly nechvalně proslulé ozbrojené oddíly zapřisáhlých soudruhů. Podle Ladislava Freje (77) se už bolševici připravovali zasáhnout.

„My herci jsme 17. listopadu 1989 měli schůzi v divadle Labyrint na Smíchově, dnes se jmenuje Švandovo divadlo. V té době to už kvasilo, jako divadelníci jsme se scházeli pořád. Zvlášť v tomhle divadle, které bylo progresivní a už delší dobu se tam hrála přestavení, v kterých se shrnovaly aktuální společenské události. A tam se jednalo, jak se zachováme,“ začíná své vyprávění pro eXtra.cz Ladislav Frej (77).

„Bylo nás tam hodně. Už dávno bylo jasné, že se režim bortí. Jenže to jsme ještě nevěděli, co se právě stalo na Národní třídě. Přiběhl tam kluk, který nám to zatepla vylíčil. Po krátkém sporu se staršími kolegy, kteří se nechtěli ukvapovat, jsme si odhlasovali stávku. Pokud vím, tak to vyprovokoval Jiří Kodet. Říkal, že mu celý život někdo diktoval, co dělat, tak že teď bude mluvit on,“ vzpomíná Ladislav Frej na dramatické listopadové události roku 1989.

Zaskočená Švorcová

„Pak jsme se rozešli do svých divadel, kde jsme to oznámili. Jak život tropí hlouposti, v Divadle na Vinohradech jsme v rekvizitárně potkali Jiřinu Švorcovou, která byla oblečená na představení Hlasy ptáků, které se mělo hrát. V první chvíli byla oznámením stávky zaskočená, pak na schůzi prohlásila, že to je přece demontáž socialismu. To jsme jí ochotně odkývali. To jsme chtěli,“ směje se představitel mladého Sovy v Nemocnici na kraji města.

„Později jsme se bavili i s našimi dětmi. Děcka (Kristýna a Ladislav Frej mladší – pozn. red.) byla na Národní třídě zřezaná,“ vzpomíná Frej.

Strach

Dnes už se sametová revoluce považuje za něco jednoduchého, jenže tehdy mezi lidmi vládl i strach, jestli to neskončí občanskou válkou. A nejspíš oprávněný.

„Vyslali jsme hereckou delagaci ke Štěpánovi (vedoucí tajemník pražského Městského výboru KSČ – pozn. red.). Chtěli jsme zjistit, jak to je, protože se mezi lidmi říkalo, že se po republice začínají houfovat milicionáři a už byly připravené autobusy, aby je přivezli do Prahy. Nikdo neví, co to mohlo způsobit. Vždyť dvacet let zpátky byli schopni střílet do lidí!“ vysvětluje někdejší obavy.

Ozbrojenci

„Vím, že tam tehdy šla moje zesnulá žena Věra Galatíková a Petr Pelzer (český hlas Gandalfa – pozn. red.). Věra se ho zeptala: ‚Můžeme se spolehnout na to, že bude zajištěna bezpečnost, že nedojde k žádným excesům a nezačne se střílet?‘ V jednu chvíli to bylo opravdu ostré. On se ale otočil a beze slova šel pryč. Petr Pelzer na něj zařval: ‚Pane Štěpáne, paní Galatíková se vás na něco ptala!‘“ přidává k dobru historku Frej.

„V té době jsme každou noc měli v divadle hlídky, každou noc tam zůstal někdo spát. Nevědělo se, co se může přihodit. Jeden den tam třeba spal kolega a pak jsme zjistili, že to byl kritický den, protože snad byly milice shromážděné kolem Prahy. Ale přesně si to už nepamatuju,“ dodal uznávaný umělec.

Související články

Další články