Jak Petr Muk odešel na druhý břeh, nikdo zcela neobjasnil. V jeho krvi byl nalezen alkohol a také léky, které bral kvůli vážné psychické nemoci – maniodepresivní psychóze.

Zpěvu se Muk věnoval už od svých patnácti let. Vystudoval průmyslovou stavební školu v Českých Budějovicích a navštěvoval hodiny výuky na kontrabas, protože toužil po kariéře baskytaristy.

Veřejnost si ho jako zpěváka poprvé více všimla až v momentě, kdy založil skupinu Oceán, kterou proslavila například skladba Ráchel. V roce 1997 se vrhl na sólovou dráhu, vystupoval také v muzikálech.

Odmalička byl prý rebel. Holdoval alkoholu a střídal ženy. Vážnější vztahy měl celkem tři. S první manželkou Michaelou měl dvě dcery. Druhou důležitou ženou v jeho životě byla doktorka Míša Klímková, která jej podporovala v těžkých chvílích boje s jeho nemocí. Poslední ženou byla jeho manželka Eva, s níž měl dceru.

Zpěvákův brzký odchod vyvolával otázku, zda jeho úmrtí nesouvisí s maniodepresivní psychózou, která jej čtyři roky před smrtí dohnala k pokusu o sebevraždu. Onemocnění se u něj projevilo údajně už v devatenácti letech. Užíval silné léky a s nemocí bojoval dokonce i elektrošoky.

Depresivní stavy u něj trvaly klidně tři měsíce, každý den mu pak připadal jako ztráta času. Nedokázal zvednout telefon, budil se ve tři ráno vystresovaný a zpocený. V manické fázi měl zase energie na rozdávání a dokázal skládat písně a vyřizovat věci, které předtím nezvládl. O své nemoci se nebál mluvit veřejně, uvnitř ale hodně trpěl. „Nikdo si nedokáže představit, jaké to je,“ podotkl jednou. Letos by mu bylo 53 let.