Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič StarDance 2019 Počasí

Nejnovější kauzy

Před kamerou od dětství až do smrti: Jaký byl život představitele dobrého vojáka Švejka Rudolfa Hrušínského?

+ Dalších 7 fotografií
Herec Rudolf Hrušínský byl v branži velmi vážený. Jednou z jeho nejznámějších rolí byl dobrý voják Švejk. Působil ale také jako režisér a angažoval se v politice. Herectví se posléze začali věnovat jeho synové a dále i jejich děti. Připomeňme si život velikána, kterého národ miloval.

Rudolf Hrušínský starší se narodil 17. října 1920 v Novém Etynku (dnes Nová Včelnice). Tento legendární herec nejenom hrál, také psal, angažoval se v politice a režíroval. Byl potomkem významného hereckého rodu Červíčků a Budínských. Narodil se doslova za jevištěm krátce po představení Taneček panny Márinky.

Už od dětství hrál v divadle. Cestoval s kočovnou společností své babičky Anny Budínské-Červíčkové. Později se jeho rodina usadila v Praze. Studoval na jednom z pražských gymnázií, odkud ho ale kvůli velké absenci vyloučili. Hlavou mu proběhlo několik povolání, která by v životě mohl dělat, ale na konec se rozhodl stát se hercem. Nejprve začal působit v holešovické Uranii (1935) a v Burianově Déčku. V té době už začal hrát v prvních filmech.

V pětadvaceti už měl za sebou 17 filmů. Později účinkoval v Divadle na Vinohradech, Městských divadlech pražských a od roku 1960 získal angažmá v Národním divadle v Praze.

V roce 1968 byl jedním z prvních padesáti signatářů článku Ludvíka Vaculíka 2000 slov. Svůj podpis v době normalizace neodvolal. Právě proto přišel na několik let o práci a měl zakázanou činnost. Přišel nejen o řadu filmových a televizních rolí, ale i o místo pedagoga na DAMU. Přišel také o zahraniční filmové nabídky a měl dokonce zákaz pracovat v rozhlase a režírovat v divadle. V roce 1977 podepsal Antichartu.

Po převratu v roce 1989 se krátce zapojil do politiky. Ve volbách roku 1990 zasedl do Sněmovny lidu za Občanské fórum. Po rozpadu Občanského fóra působil v parlamentním klubu NOF (Nezávislí poslanci Občanského fóra).

Oženil se v prosinci 1945. Hned o rok později se manželům Hrušínským narodil syn Rudolf a o 9 let později syn Jan. Oba z nich se stali herci. Na hereckou dráhu se dala i jeho vnoučata Kristýna Hrušínská a Rudolf Hrušínský nejmladší.

Hrušínského si pamatujeme zejména díky rolím ve filmech Spalovač mrtvol (pan Kopfrkingl), Obecná škola (ředitel školy), Vesničko má středisková (doktor Gruntorád), Cesta do hlubin študákovy duše a v neposlední řadě Dobrý voják Švejk. Toto je jen několik příkladů. Filmů, ve kterých si Hrušínského pamatujeme je nespočet. Jeho poslední rolí byl prezident Hácha ve filmu Noc rozhodnutí z roku 1993.

Rudolf Hrušínský zemřel ve třiasedmdesáti letech v roce 1994 v Praze. Do poslední chvíle hrál, usmíval se a byl plný energie.

Mohlo by vás zajímat

Další články