Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Před dvěma lety nás opustil David Stypka (†41): Měl dar od Boha, vzpomíná maminka

Zpěvák David Stypka.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
výročí

Dnešní den se pojí s velmi smutnou událostí. Přesně před dvěma lety do hudebního nebe odešel talentovaný muzikant David Stypka, který ve věku 41 let podlehl rakovině slinivky zkomplikované nemocí covid-19. Zpěváka se srdcem na dlani nejvíce postrádá jeho maminka. "Měl dar od Boha, obrovský talent, překrásnou barvu hlasu a jsem ráda, že měl a stále má tolik fanoušků," svěřila se před časem pro eXtra.cz.

Muzikant David Stypka se zapsal do srdcí mnoha lidí. Proslulý byl nejen svou hudbou, ale i velmi milou povahou, kdo ho znal, mluvil o něm jen v superlativech. Bohužel jeho cesta skončila v pouhých 41 letech, kdy podlehl rakovině spojené s koronavirem.

V jednom ze svých posledních rozhovorů, který proběhl v pořadu (NE)BLÁZNI, popsal, jak mu byla zákeřná rakovina odhalena a mluvil i o koronaviru, ze kterého, stejně jako z jiných nemocí, strach neměl. Muzikant musel navštívit lékaře poté, co mu nezbedný synek skočil na břicho a bolesti mu způsoboval i stres. "Nevěděl jsem, jestli je ta bolest tím nárazem. Objednal jsem si vyšetření, které vedlo k dalším vyšetřením," uvedl Stypka, díky čemu a komu u něj lékaři na zákeřnou nemoc přišli.

Diagnóza Davidovi změnila život. Paradoxně zjistil, že mu nemoc pomohla si uvědomit, že před ní žil životem, který z jeho úhlu pohledu nebyl ideální. Uvědomil si, že byl přepracovaný, vyhořelý a často smutný. Když se měl David zamyslet nad tím, jakým způsobem ho jako osobu nemoc změnila, hovořil stručně a jasně. "Já jsem zjistil, že existuje skvělá lidská vlastnost, kterou se snažím si osvojit, to je mámvpi*ismus. Strašně moc věcí vyřeší, vlastně jsem zjistil, že je klíčová, klíčová pro mě. Každý by měl ten svůj pěstovat," vysvětlil tehdy moderátorovi Tomáši Poláčkovi.

Poslední hold

Jeho přátelé muzikanti, kteří na něj stále s láskou vzpomínají, mu naposledy vzdali hold při předávání cen Anděl v roce 2021. Tehdy Ewa Farna, Mirai Navrátil a Kateřina Marie Tichá zazpívali spolu se Stypkovou původní kapelou Bandjeez jeho písničku Kříž. Šlo o jeden z nejdojemnějších momentů celého galavečera.

Tento okamžik velmi prožívala i Davidova maminka Marie, která je se zmiňovanými muzikanty v kontaktu. "Občas se vídám s kluky z Bandjezz a s Káťou Tichou, v poslední době mě moc drží nad vodou, i když to asi netuší, Mirai Navrátil tím, co pro Davídka dělá," svěřila se před časem Marie eXtra.cz.

Ta se svým synem stále sdílí všechny jeho úspěchy a pocty, kterých se mu dostává, a bylo tomu tak už za jeho života. "S Davídkem sdílím a vždy jsem sdílela úplně všechno, co se hudby a jeho tvorby týká, dělali jsme spolu také hodně regionálních novin a časopisů. Fandila jsem mu, chodila na jeho koncerty a pořád jsem nechápala, proč se o něm víc neví. Měl dar od Boha, obrovský talent, překrásnou barvu hlasu a jsem ráda, že měl a stále má tolik fanoušků. Svými písněmi kultivoval už tak zborcenou atmosféru ve společnosti, dělal také spoustu charitativních akcí. Jsem ráda, že tady po sobě zbyl, jak si napsal v písni Osudová."

Davidovy začátky

David Stypka, pocházející z Dobré u Frýdku-Místku, se hudbě věnoval od 12 let. Po vystudování gymnázia byl novinářem v regionálním tisku, zkoušel i obchod se svíčkami a prodej na festivalech. Po letech novinářské práce se stal grafikem a sazečem. Dlouhodobě jako sazeč na volné noze spolupracoval mimo jiné s časopisem Pěstounovi zaměřeném na pěstounskou péči.

Širší veřejnosti se představil ale až v sedmatřiceti, když vydal s kapelou Bandjeez první album u velké nahrávací společnosti. "Nejvíce mě těší fakt, že se nám podařilo nějakým vedením osudu udělat veselo-smutnou desku a že takový ten smutek a zmar, který je v písničkách zakotvený, neovlivňuje vyznění desky, na které je nakonec spousta naděje," řekl tehdy ČTK Stypka k albu s názvem Neboj., kterému předcházelo čtyřpísňové EP Jericho.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy